Selko uni.

Ajattelin aloittaa keskustelun, missä puhutaan selko unista. Jos et tiiä mikä se on niin käy kattoon wikistä.

En ole itse koskaan nähny selko unta mutta haluaisin kovasti yrittää. Siksi alan opettelemaan näkemään niitä.
Oletteko te koskaan nähny niitä? Oletteko kenties opetellut saamaan niitä?
13537
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Olen nähnyt...
Monesti silloin alan lentää, ja nautiskelen kaikista tuntemuksista.
Joskus valveilla ajattelin että pitää kokeilla eläimeksi muuntautumista seuraavassa selkounessa...
No sitten kun näin selkounta kokeilin, en onnistunut :(.
Olen kokeillut myös miten saan unta muokattua pelottavaksi, iloiseksi jne.
Näen niitä aina välillä, suht usein.
Unissani muutenkin nykyään olen jokseenkin alkanut olemaan tietoisempi ja uniminä on ihan samanlainen kuin valveminä. Johtuu siitä että nykyään valveilla elän tietoisempaa elämää.

Äänestä

Käy selvinpäin nukkumaan niin unetkin ovat selko unia, muuten ne on alko unia tai piri unia. Jossain vaiheessa ne voi muuttua skitso uniksi

Äänestä

Patricia Garfield:Luovaan Unennäköön

Luovaan unennäköön on klassikoksi muodostunut unikirja, jossa yhdistyvät käytännön psykologia ja unitutkimus. Teos kannustaa lukijaa kehittämään omaa unielämäänsä niin, että hän voi käyttää unia hyväkseen valve-elämässään ja selvitellä ongelmiaan uniensa avulla. Kirjoittaja neuvoo myös, miten lukija voi päästä alemmuudentunteista ja oppia luovaa unennäköä.

Tämä unikirja opastaa myös pitämään unipäiväkirjaa ja suunnittelemaan omia unia. Garfield kartoittaa laajasti unien hyväksikäyttöä eri kulttuureissa. Kun opimme tulkitsemaan uniamme, voimme hyödyntää niissä piileviä valtavia voimavaroja.

Äänestä

Rukoile!
Selvännäkijät ovat pirun seuraajia! Niitä on varottava, samoin tarot korteista ennustavat!
Lue Raamattua, siellä on vastaus KAIKKEEN ! Siellä muun muassa kielletään ottamasta yhteyttä selvännäkijiin ja vainajahenkiin, jos näin tehdään ollaan saatanan talutusnuorassa ja erittäin vaarallisilla alueilla !!!!!!!

Äänestä
  • Täällä pitäisi kokonaan kieltää noiden kristillisten verbaaliterroristien lähettämät kommentit, koska he ovat suurimpia häiriköitä näissä keskusteluissa !!!!!!!!!!

    Äänestä

  • uskonpuhdistaja kirjoitti:

    Täällä pitäisi kokonaan kieltää noiden kristillisten verbaaliterroristien lähettämät kommentit, koska he ovat suurimpia häiriköitä näissä keskusteluissa !!!!!!!!!!

    kuolemasi jälkeen näet totuuden ja silloin et voi enää paikkaasi vaihtaa!!!!!!!

    Äänestä

  • UPDATE_6286014 kirjoitti:

    kuolemasi jälkeen näet totuuden ja silloin et voi enää paikkaasi vaihtaa!!!!!!!

    Harmi vaan ettet sä nää sitä totuutta ku kuolet koska sä lakkaat olemasta etkä huomaakkaa ettei jumalaa ole.

    Äänestä

Viime syksynä oli tiedelehdessä artikkeli selkounista. Siinä vinkattiin yrittämään omien käsien näkemistä/visualisoimista nukahtamishetkellä, se kuulemma auttaa, koska yleensä emme näe koskaan omia käsiämme unissamme.
Itse olen kokenut selkounielämyksiä lentounissa, joissa olen voinut ohjailla lentämistäni. Artikkelissa myös sanottiin että selkounien näkemistä kannattaa yrittää päättämällä nähdä selkounia nukkumaan mennessään. Itse en ole tässä onnistunut vaan selkouni on tullut jos on ollut tullakseen.

Äänestä

Kyllä minulla on sellanen kutina, että olen joskus nähnyt selkountakin. Lisäksi olen usein nähnyt valveunia ja joskus aikoinaan kärsin usein unihalvauksista.

Sitten olen nähnyt sellasta unta, että nukun unessa ja herään unessa.

Tuo unihalvaus on todella kiusallinen. Valveuni on aika "vaarallinen" sillä silloin pystyy liikkumaan ja tehdä mitä sattuu lisäksi siinä näkee hallusinaatioita, vaikken käytä päihteitä.

Unihalvaukseni johtu stressistä, paineista ja kun nukuin selällään.

Valveuneni syytä en tiedä, mutta nukun välillä selällään ettei tule silmäpusseja.

Selkouni:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Selkouni

Valveuni:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Valveuni

Unihalvaus:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Unihalvaus

Äänestä

Viime yönä olin sodassa. Tiesin näkeväni unta ja pystyin koko ajan muokkaamaan unta sellaiseksi, kuin halusin. Heräilin välillä, mutta uni jatkui ja jatkui koko yön.
En tiennyt että unelle oli termi (selkouni). Itse näen nykyisin usein tällaisia unia, joiden juoni vaihtelee, tilanteet ovat vaarallisia, mutta itse unen katsominen on lähinnä kuin katsoisin elokuvaa, koska tiedän voivani vaihtaa unen juonta milloin haluan.
Kaikki uneni ovat nykyisin enemmän tai vähemmän selkounia. En niitä tilaa enkä juuri unia milloinkaan tutkiskele jälkikäteen.

Äänestä

Joskus unessa on tullut sellanen tunne että tää on nyt niin outoa, että on pakko olla unta, mut en oo halunnu silti herärä ja uni jatku. En tiedä onko toi sitten selkounta.
Unihalvauksia oon jotain pari kokenut, ihan tässä muutaman kuukauden sisällä. Stressi varmaan vaikutti sillä esiintyivät samalla viikolla molemmat. Molemmissa tuntu että joku painaa rintakehää eikä pysty liikkuu. Tuntu kanssa et joku olisi hengittänyt poskea vasten. Creepy. Myös enneunia oon nähnyt varsinkin sukulaisista.

Äänestä

EN OLE NÄHNYT NIITÄ

Äänestä

yhdys sanat

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oika kirjoitti:

Ajattelin aloittaa keskustelun, missä puhutaan selko unista. Jos et tiiä mikä se on niin käy kattoon wikistä.

En ole itse koskaan nähny selko unta mutta haluaisin kovasti yrittää. Siksi alan opettelemaan näkemään niitä.
Oletteko te koskaan nähny niitä? Oletteko kenties opetellut saamaan niitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu