Onnistuisikohan jos laittaisi lämmittimen letkuun jonkin metalliputken väliin johon tekisi kierteet hehkuille. Laittaisi tarpeeksi monta hehkua, esim. 7-8kpl kiinni letkuun.
Sitten laittaisi autoon toisen laturin, ehkä n. 100-120a, josta ottaisi virran vain noille hehkuille. Eli ei kytkisi akkuun ollenkaan vaan b suoraan hehkuille ja maa tietysti. Herätteen haarottaisi alkuperäiseltä laturilta.
Mahtaisiko tuollainen lämmittää mitään, halvempi olisi kun oikea webasto?
Sitten laittaisi autoon toisen laturin, ehkä n. 100-120a, josta ottaisi virran vain noille hehkuille. Eli ei kytkisi akkuun ollenkaan vaan b suoraan hehkuille ja maa tietysti. Herätteen haarottaisi alkuperäiseltä laturilta.
Mahtaisiko tuollainen lämmittää mitään, halvempi olisi kun oikea webasto?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kysymyksiä:
1 Millä meinasit pyörittää sitä laturia?
2 Miten saat veden kiertämään ettei vaan kiehu siinä yhdessä letkunpätkässä?
Laturia pyörittäisi tietenkin moottori, kuten alkuperäistäkin laturia? Ja moottorin käydessä vesipumppu kierrättää tietysti vettä, tosin voisihan siihen laittaa vielä toisen kiertovesipumpun sähköllä toimimaan jotta varmasti kiertää.
Parashan olisi oikea webasto, mutta tuollainen hehkuwebasto voisi tulla halvemmaksi.
Mihin sitä webastoa tarvitaan kun kone jo käy?
Etkö todellakaan tiedä että webastoa käytetään:
1 Moottorin (ja sisätilojen) lämmittämiseen ennen käynnistämistä. Siis niinku lohkolämppäri ilman sähkötöpseliä
2 Sisätillojen lämpinäpitämiseem kun moottori on sammutettu
Sehän siinä juuri on että kun nämä nykyiset dieselmoottorit ei juuri lämpiä, varsinkaan kaupunkiajossa yhtään kovemmalla pakkasella niin että sisällä tarkenisi.
1,9sdi on moottori ja ei ole lohkolämmitintä. Maantie-ajossa tarkenee paremmin, ja varsinkin kun on kunnon kärry perässä niin kulutus nousee 5-6 litraan jolloin alkaa lämpö riittämään oikein kunnolla! Normaali kulutus 4-4,5litraa maantiellä niin ei -20 pakkasella ja kovemmilla enään lämmöt riitä.
Esilämmitystä en voi käyttää kun ei ole tolppapaikaa. Käytän tyhjäkäynnillä n. 20 minuuttia ennen liikenteeseen lähtöä. Siinä kerkiäisi jo "hehkuwebasto" vähän lämpiämään.
Pahvi keulaan, ei se muuta kaipaa. Tuosta tyhjäkäynnnistä ei ole kyllä kitään iloa
Niin kuin jo viestissä vastasit, kierroksia pannuun, niin alkaa lämpöä riittämään (jos kerta kärri perässä lämpöä riittää).
itse asiassa sdi ssä on vesihehkut jo valmiina ja ne käyttää ylimääräiset virrat mitä laturista jää yli.
toisekseen tuo iseoimasi hehku ei tule halvemmaksi kuin oikea webasto, "keksintösi" tulee todennäköisesti polttamaan latureita aika nopeasti, mikäli meinasit tosiaan kytkeä hehkut suoraan laturiin ilman mitään ohjauksia.
laturi käy tosiaan täysillä kokoajan, ja kun jännite pakotetaan väkisin alas kuluttumalla virtaa kauhealla hehkumäärällä, laturin virta kasvaa paljon suuremmaksi kuin nimellisvirta ja kohtapa laturi onkin palanut.
meinasitko itse tehdä laturin kiinnikkeet ym...? entä nuo hehkut, se niiden kinnitys, ym kaikki, taitaa alkaa tulla hintaa jo aika paljon?
JOS nyt noiden vesihehkujen kanssa haluat pelata niin itse lähtisin siitä, että laittaisi toisen täsmälleen samanlaisen laturin sinne ja kytkisin sen samalla tavalla kuin alkuperäisenkin laturin, eli virta siihen akun luona olevaan isoon sulakerasiaan, latausvalo tietysti omansa. df johto jätetään irti, koska laturit on samanlaiset niin riittää kun kuormitusta seurataan toisesta laturista.
sitten alkuperäisten vesihehkujen rinnalle kytkettäisiin riittävän isot releet, joilla ohjattaisiin niitä uusia hehkuja. niitä voi laittaa enemmänkin, koska nythän sulla on koko toisen laturin teho ja vähän toisestakin käytettävissä niihin.
alkuperäinen automatiika hoitaisi ohjauksen ettei laturit pala.
mutta hei oikeesti, kannattaako tuollainen näpertely, polttoainetta kuluu noihinkin vaikka kuinka paljon ja lämmittää silti vähemmän kuin se oikea webasto. tilaa vaikka saksasta se webasto, jos itse näpertelet paikalleen kun näkyy intoa riittävään.