Ostin uuden HP läppärin amerikasta, eikä suomessa suostu lataamaan. Olen kokeillut eri latureita ja adapteriakin käyttänyt.
Aivan ennen kun akku loppui tein koneella battery checkin ja luin että täytyy hankkia AC adapteri. Pitääkö paikkansa? Apuja kiitos!
Jos pitää paikkaansa niin mistä hankkia adapteri?
HP läppärin akku ei lataa
5
248
Vastaukset
- erkki.
ac adapterihan on verkkovirtasovitin eli "laturi". ameriikassa ne on täysin erilaiset. pitää olla sama verkkovirtasovitin, kuin samassa läppärissä tulee suomesta ostettuna. toisen läppärin verkkovirtasovitin ei välttämättä ole sopiva. niitä saa kyllä sieltä sun täältä, googlella löytää helposti.
- 100V-240V
Ota läppäri kainaloon ja mene liikkeeseen, joka myy HP:n verkkolaitteita (latureita,verkkosovittimia, AC-adapters yms.), he myyvät sinulle ilomielin sopivan.
Amerikkalaisella laturilla (120V in) voinee heittää 'vesilintua'.
Jos laturissa lukee esim. Input 100V- 240V sen pitäisi toimia.(tuon katsoin omasta laturistani )
Toivottavasti läppärisi ei ole kärsinyt kokeiluista. - sdfe345
Se töpseliin laitettava piuha, jossa musta mötikkä, ja jonka toinen pää menee kannettavaan, EI ole laturi, se on muunnin/muuntaja, ja LATURI sijaitsee kannettavan sisällä, ja se säätää ja valvoo latausta akkuun.
- takkari
Mikä tahansa akkulaturi ei käy HP:eesi. Pistokkeet ovat erilaisia ja eri merkit vaativat erilaiset volttimäärät.
Merkkikohtaisen akkulaturin sijasta voi hankkia yleislaturin, jossa on esim. 10 erilaista pistoketta tietokoneen päähän. Maksaa puolet merkkikohtaisesta, mutta on epäkäytännöllisempi. Esim. pistoke ei välttämättä pysy hyvin kiinni tietokoneen päässä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401898- 1861601
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461230Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40769
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23712Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627