Suomessa asuntojen hinnat lienevät vakaalla tasolla ja kallistumisen varaa on rutkasti esim. ruotsin hintatasoon?
Ei kuplaa,asunnot kallistuvat
17
165
Vastaukset
- odotellessa
On se kupla olemassa, vielä ei puhjennut. Ahneet ovat liikkeellä.
- lahi
Ruotsissa vuokrataso ja varsinkin kuukausimaksun erotus sikäläiseen omistusasuntoon verrattuna on olematon. Kaveri soitteli eilen 8 km.n päästä Göteborgin keskustasta ja maksaa kaupungin vuokrayksiöstäään vuokraa n. 200€. Siihen sisältyy vielä vesi, pesutuvan käyttö ja sähköt. Eikä ole edes pahimmalta siirtolaisalueelta ja vielä tiilitalosta.
Suomen hintatasoa ovat ihmetelleet ympäri maailman. Tosin vahva pääkaupunkikeskeisyys hintaveturina selittää aika paljon.- 77788888999999999999
Meillä asumista veroteaan ja piiloverotetaan monin tavoin paljon ernemmän. Lisäksi jo Göteborg on merkittävästi etelämpänä ja lauhkeammalla alueella kuin eteläisinkään Suomi.
Meillä on halvimmat velattoman yksiön hoitovastikkeet satasen luokkaa ja siihen vesi 10-20€ paikkakunnasta riippuen, sauna 6€, autotolppa 6€ ja sähkö noin 30€ eli yhteensä näistä jotain 150€/kk omasta yksiöstä.
Jos sitten tämä yksiö on velkarahalla ostettu 50000€ hintaan ja siitä korkjoa pankille maksetaan inflaatioprosentin verran tai vähän enempi jotain 3% kuitenkin, niin siitä tulee 125€, 100000€ maksaneesta yksiöstä 250€. Eli jo näillä helposti mennään omistusyksiön kanssa lähelle 400€.
Jos sitten kyseessä on vuorayksiö niin vuokranantajalla on vielä omat kulunsa ja veronsa tähän päälle. - lohi**
Minun ystäväni sattuu asumaan Lontoossa, 50 metriä Piccadilly Circuksesta eli aivan huippusijainti. Hän maksaa kaksiostaan vuokraa vain 97 puntaa per kuukausi sisältäen vedet, sähkön ja sisäkön palvelukset.
Lontoossakin ihmetellään kovasti suomalaista korkeaa hintatasoa.
Puhuin kaverinin kanssa eilen. - Suomi on vähän outo
Jos tuo suhteutetaan Suomeen, niin olen melko varma että 8km Tampereestakin löytyy ihmisiä jotka asuu jossan läävässä parinsadan euron kuukausivuokralla ja halvemmallakin.
Muualla maailmassa ihmetellään sitä että Suomessa kaupunkien keskustat ovat kalleimpia. Yleenäs muualla keskustassa asuu vain köyhät joilla ei ole varaa parempaan (poislukien muutamat hinostokorttelit ydinkeskustassa). Muulla hyvin toimeentuleva keskiluokka ja varakkaat asuu kaupungin reunoilla. - 77788889994455555556
Suomi on vähän outo kirjoitti:
Jos tuo suhteutetaan Suomeen, niin olen melko varma että 8km Tampereestakin löytyy ihmisiä jotka asuu jossan läävässä parinsadan euron kuukausivuokralla ja halvemmallakin.
Muualla maailmassa ihmetellään sitä että Suomessa kaupunkien keskustat ovat kalleimpia. Yleenäs muualla keskustassa asuu vain köyhät joilla ei ole varaa parempaan (poislukien muutamat hinostokorttelit ydinkeskustassa). Muulla hyvin toimeentuleva keskiluokka ja varakkaat asuu kaupungin reunoilla.No ei nyt yleisesti niin. Aasiassa on näitä läpiurbaaneita kaupunkivaltioitakin ja ei euroopassakaan aina ollenkaan näin. Mutta jenkeissä kyllä se on jokseenkin sääntö niin, että keskiluokka asuu pientaloissaan laajalle levinneillä esikaupunkialuiella. Tosin myös alempi keskiluokka ja alaluokkakin siellä asuu vaatimattomammissa pientaloissa esikaupunkialueilla(trailer-house tyyppisissäkin). Tämä koskee siis nimenomaan näitä sikäläisiä maaseutu/teollisuus-suurkaupunkeja. Hyvänä esimerkkinä voisi olla vaikka Minnesotan Twin-city Minneapolis/Saint Paul.
- suomessa on.
lohi** kirjoitti:
Minun ystäväni sattuu asumaan Lontoossa, 50 metriä Piccadilly Circuksesta eli aivan huippusijainti. Hän maksaa kaksiostaan vuokraa vain 97 puntaa per kuukausi sisältäen vedet, sähkön ja sisäkön palvelukset.
Lontoossakin ihmetellään kovasti suomalaista korkeaa hintatasoa.
Puhuin kaverinin kanssa eilen.laadulkkaammat asunnot ja talvella pakkasta, minkä vuoksi rakentaminen tulee kalliimmaksi.
- Välitän siis välitän
Suunta on nyt tämä: Pienemmät aunnot kallistuvta ja vuokrat ne vasta kallistuvat pääkaupunkiseudulla.
Muualla maassa asuntojen hinnat ja vuokrat ovat edelleen kohtuuhintaisia.- 77888888889999999999
Juuri näin se menee. Yksiöt ja kaksiotkin vielä ovat kysyttyjä ja niiden vuokrat nousee.
- Luki.
Elä hemmetissä vieläkö nousee tsunaminlailla.
- tapiola arvioi
tänään että kriisien pahin on jo ohi. Maltillinen nousu jatkukoon...
- Luki.
Ja sitten syksy niinkö.Siis sellainen puolen vuoden nousu ja syksy jyrkänteeltä toisin sanoen asunto kupla.
- ikuinen nousu jatkuu
Kyllä tämä läpikäyty kaksoisvee olisi jo pihistellyt ilmat hinnoista jos niitä olisi ollu. Ei ollu.
- mistä kysymys
Se korkeiden hintojen syy on edelleen ne halvat korot!!!!!!!
Ihmiset luulee, että tämä tilanne jatkuu ikuisesti!!!
Kunnes tilanne taloudessa normalisoituu, ja korot lähtee nousuun!!!
Silloin totuus monille vasta valkenee, ja selviää mistä on kysymys!!!- maailman loppu
EU:n pyrkimys vakauteen ja maltilliseen inflaatio pitää korot alhaalla.
Ei tämä ikuisesti jatku, mutta voihan se jatkua vaikka sata vuotta, joka on pitkä aika odotella romahdusta.
Kyllä ne sodat ja rutot vielä joskus tulee... - Joskus isäntä
Kun kansantaloudella alkaa mennä huonosti, on kaksi vaihtoehtoa: joko kulut laitetaan kaikille tasaisesti tai osa porukasta pudotetaan kelkasta. Setelirahoituksen idea on saada inflaatio niin korkeaksi, että eläkkeiden ja sosiaaliturvan ostovoimaa saadaan leikattua. Huoltosuhteen heikkeneminen on kuitenkin yleiseurooppalainen ongelma ja samalla ratkaistaan velkakriisi ainakin vähäksi aikaa. Vaalikausi on vain neljä vuotta ja aina on helpointa vain yrittää selvitä huomiseen.
Joskus isäntä kirjoitti:
Kun kansantaloudella alkaa mennä huonosti, on kaksi vaihtoehtoa: joko kulut laitetaan kaikille tasaisesti tai osa porukasta pudotetaan kelkasta. Setelirahoituksen idea on saada inflaatio niin korkeaksi, että eläkkeiden ja sosiaaliturvan ostovoimaa saadaan leikattua. Huoltosuhteen heikkeneminen on kuitenkin yleiseurooppalainen ongelma ja samalla ratkaistaan velkakriisi ainakin vähäksi aikaa. Vaalikausi on vain neljä vuotta ja aina on helpointa vain yrittää selvitä huomiseen.
Ja inflaation riskitön suoja on kultaan tai hopeaan sijoittaminen. Koska korot ovat niin matalalla, ei muita tapoja juuri olekaan. Osakemarkkinat taas ovat epävarmempia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1296441Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie726328Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766225Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3474016Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532452Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62379Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 131359
- 1901156
- 64980