miksi näistä kannattaa opiskella?

ei missäön järjestyksessä, proviisori, meteorologi ja KTM vakuutustieteessä
8508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ennen kuin alat miettiä opiskelupaikkaa, on syytä opetella kirjoittamaan kunnollista ja selkeää suomen kieltä - muuten opiskelemisesta ei tule yhtään mitään.

PS Itse valitsisin kauppatieteiden maisterin tutkinnon.

Äänestä

Se mikä eniten kiinnostavaa. Muuten opiskelu on puuta

Äänestä

entä mikä KTM koulutuksen pääaineeksi

Äänestä
  • "entä mikä KTM koulutuksen pääaineeksi"
    Oliko tuo kysymys? Yleensä kysymyksen tunnistaa siitä, kun virke päättyy kysymysmerkkiin (virke myös alkaa isolla alkukirjaimella). Siltä varalta, että kyseessä oli ihan oikea kysymys, vastaan: rahoitus tai laskentatoimi.

    Äänestä

Nykyään ei kannata mikään muu homma, kuin:

Sijaisperheenä toimiminen siinä saa 1-huollettavasta lapsesta tällähetkellä noin 4600 €/kk puhtaanakäteen kunta maksaa kaikki muut lapsesta koituvat kulut, esim. silmälasit, proteesit, urheiluvälineet, harrastus kerhot, kodinhoitajan, jne.

Esim. ota kolme lasta sijaishoitoon niin saat 3*4600€ = 13 800 €/kk netto.
Missä muussa hommassa mukamas voisi hankkia näin hyvin ja vähäisellä koulutuksella.

Totuus on tietenkin se, ettei niitä lapsia hoideta Rakkaudesta, vaan Rahasta.
Se on julmaa ja epäinhimillistä, mutta näin Suomessa nyt toimitaan.
Itsekkäiden ihmisten rahanhimon vallassa, jossa lapsi on vain esine, jolla rahastetaan ja sairasmieliset sosiaaliviranomaiset antavat täyden tukensa tälläiselle toiminnalle.

Äänestä
  • vaikka en ollutkaan tietoinen että sijaisperheenä toimiminen on hyvin pakattua työtä niin silmääni pisti väitteesi että sitä tekevät kouluttmattomat henkilöt rahasta,HALOO!!!
    sellaiseen työhön kykenevät vain ihmiset joilla alan koulutuksen lisäksi on henkilökohtaiset ominaisuudet / lahjakkuus sekä ehdottomasti myös vahva halu ja tahto tehdä näin raskasta ja palksevaa ja ajoittain myös palkitsematonta työtä joka vaatii koko siihen työhön ryhtyneen henkilön täyden persoonan kokonaivaltaisen antautumisen sekä taidon rakastaa syvästi lähimmäistään.
    KTM-tutkinto ei ole mitään siihen verrattuna.

    t. työkyvyttömyyseläkeläiseksi työpaikkakiusattu erittäin lapsirakas sosionomi

    Äänestä

tämä ei varmastikkaan kuulu tänne, mutta onko normaalia, että kun hengitän sisään niin takapuolesta kuuluu pihinä ja kun puhallan ulos niin takapuolesta kuuluu imuääni? aina mä olen tiennyt että perseessä on rekkä, mutta koskaan en ole saanut selvyyttä mihin se johtaa. olenkin miettinyt että onko tämä perseellä hyperventilointi normaalia ja jos mä olenkin tällainen elävä ja kävelevä läpivirtausventtiili niin voiko olla mahdollista, että toisinaan saattaa tulla suusta ulos sitä mitä pitäisi tulla pyllystä ja toisaalta vastavuoroisesti pyllystä tuleekin puhetta. ainut mikä tässä yhtälössä huolettaa on, että kerran olin kuulevani peräpäästä kuin vastasyntynyt merimursu olisi määkäissyt ensimmäistä kertaa nähdessään minkälaiseen maailmaan on syntynyt. vai onko se vaan niin että pylly on kuin vähän hitaalle viritetty puhesyntetisaattori, joka muuttaa puheen möreäksi pörinäksi? auttakaa, sillä huomenna soitan lääkärille, jos en saa täältö apua

Äänestä

Mies! Opiskele Bussinkuljettajaksi. Kurssi kestää noin 6 kuukautta. Opiskella voi aikuiskoulutuskeskuksissa ympäri maata ja eteläsuomessa ainakin TTS-työtehoseuralla ja Heltecillä. Työssä pärjää jos omaa hyvät hermot, hyvää tressinsietokykyä, päihteettömyyttä, hyvää terveyttä, ystävällistä käytöstä, hyvää ajotaitoa, taitoa kohdata erilaisia ihmisiä jne..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sfhj kirjoitti:

ei missäön järjestyksessä, proviisori, meteorologi ja KTM vakuutustieteessä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu