Monipuolisuutta ruokailuun 5kk vauvalle, vinkkejä kiitos!!

kiiiiiitoooooosssss

Elikäs, vauva on nyt kuukauden syönyt kiinteitä ja olen itse jotenkin jämähtänyt vain peruna-porkkana-linjalle.. :)
Eli itse teen ruokasoseet ja purkista annan sitten hedelmää ja marjoja.

Nyt kaipaisin vinkkejä, mitä muuta kasvista ym. annatte vauvalle?

Hieman kiinostaisi myös muiden ruokarytmit ja -määrät?

10

2982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmm

      Meillä vasta aloitetaan kiinteitä (vauva kohta 5kk), mutta esikoiselle annoin melko nopeaan tahtiin kasviksista ainakin näitä: peruna, porkkana, kesäkurpitsa, parsakaali, kukkakaali, maissi.

      • kaalikko

        pataattiakin saa antaa kun sitä on 4kk purkissa. Kukkakaali


    • rixraxx

      ^^ samat meillä, kuin edellä. 5kk ikäiselle voi jo aloittaa myös lihan maistatuksen, n. 1 tl lihaa/annos :) bataatti on meillä tosi tykättyä 5kk ikäisellä tytöllämme, koska maku on suht' makea. Muita juureksia kuten lanttua, naurista jne. ei vielä tuossa iässä suositella. Luulen, että lapsi jaksaa kyllä syödä muutamaakin lajia ihan pitkään, joihan hän maitoakin ainoana ravintonaan monta kuukautta :) meillä äideillä lienee se vaihtelunhalu suurempi. itse teen vaihelua sekoittamalla vuoroin eri lajeja. Maustaminen on myös sallittua, kunhan ei suolaa käytä.

      • minävaintäällä

        meillä peruna,porkkana,bataatti,kesäkurpitsa,maissi,kukkakaali,parsakaali...
        Nyt sit kinkkuherkku ja spagetti-jauhelihakastike aloteltu! Rahkayhdistelmäkin otettiin ja se on herkkua! Ja aamuisin riisipuroa hedelmäsoseilla!
        5 kk ja 2 vkoa ikää! Meidän neuvola sanoi jo ensimmäisen lapsen kohdalla,et 2-3 maistatusta ja voi ottaa jo uuden maun! Mutta tosiaan,se taitaa olla meissä äideissä se,et halutaan vaihtelua..eihän noi pienet tiedä ees muista :D

        ruokarytmimme menee näin (suunnilleen)

        klo 8 puuro (maitoon tehty) n.1dl
        klo. 9 maitoa n.1,5 dl
        klo.11 sose (liha kasvis,yht.purkki)
        klo.14 maitoa reilu 2dl
        klo.17 kasvissose hedelmää (yht.purkki) maitoa n.1dl
        klo.19 iltapuuro maitoon ja
        klo.20 maitoa n.1,5-2 dl ja unille
        yöllä syö kerran, n.2,5 dl maitoa


      • minävaintäällä
        minävaintäällä kirjoitti:

        meillä peruna,porkkana,bataatti,kesäkurpitsa,maissi,kukkakaali,parsakaali...
        Nyt sit kinkkuherkku ja spagetti-jauhelihakastike aloteltu! Rahkayhdistelmäkin otettiin ja se on herkkua! Ja aamuisin riisipuroa hedelmäsoseilla!
        5 kk ja 2 vkoa ikää! Meidän neuvola sanoi jo ensimmäisen lapsen kohdalla,et 2-3 maistatusta ja voi ottaa jo uuden maun! Mutta tosiaan,se taitaa olla meissä äideissä se,et halutaan vaihtelua..eihän noi pienet tiedä ees muista :D

        ruokarytmimme menee näin (suunnilleen)

        klo 8 puuro (maitoon tehty) n.1dl
        klo. 9 maitoa n.1,5 dl
        klo.11 sose (liha kasvis,yht.purkki)
        klo.14 maitoa reilu 2dl
        klo.17 kasvissose hedelmää (yht.purkki) maitoa n.1dl
        klo.19 iltapuuro maitoon ja
        klo.20 maitoa n.1,5-2 dl ja unille
        yöllä syö kerran, n.2,5 dl maitoa

        ^ (kesä)kurpitsa,kukkakaali,parsakaali,maissi...jäi osa tekstistä jonnekin?!


    • kiiitooosss

      Ihanaa, saahan täällä asiallisiakin vastauksia! :D

      Kiitos vinkeistä! Meillä tyttö kyllä ihan innoissaan ja mielellään syö perunaa ja porkkanaa mutta tosiaan ehkä äidillä on "huoli" että tyttö tykästyy vain näihin makuihin.. :)

      Puuroa ollaan nyt maisteltu aamuisin mutta se ei kovin suuri hitti ainakaan vielä ole ollut, täytyypi kokeilla tuon hedelmäsoseen kera! :)

      Kiitos! :D

      • minävaintäällä

        ei uponnu meilläkään puuro ilman hedelmä- tai marjasosetta!
        (ne kyl maistuukin vähän
        pahville :D )


    • hgckcl,

      Meillä kohta 6kk neiti syö
      8.00 maitoa
      12.00 kasvislihasosetta puol purkkia
      14.00 maitoa
      15.00 hedelmäsosetta puol purkkia
      16.00 maitoa
      18.00 kasvissosetta
      20.00 maissivelliä

      Meillä lemppari kasvissose on maissi,porkkana ja peruna
      myös uppoo hyvin kukkakaali ja porkkana sose :)
      Teen itse myös kaikki soseet :)

    • weerw111

      Paljonko annatte maitoa kiinteiden kanssa? Siis te jotka annatte korviketta? Itse annan soseiden kanssa aina maidon, en erikseen syötä maitoa. Suostuuko teidän vauvat juomaan vettä ruoan kanssa?

      Meillä poika melkein 6kk ja syö

      8.30 Aamupuuro maito 100 ml
      11.30 kasvissose maito 100 ml
      15.00 maito 150 ml
      17.00 hedelmä/marjasose maito 100 ml
      20.00 Iltapuuro maito 100 ml

      Meillä sosetta menee aika paljon kerralla :)
      Kuulostaako tämä teidän mielestä ihan ok? Koska olette ruvenneet antamaan maitoa nokkamukista? Meillä juodaan vielä tuttipullosta.
      Syötättekö ensin soseen vai maidon?

    • tuttishow

      Meillä kohta 10 kk poika ja ruokarytmi on melkein sama kuin weerw111 teillä, tosin klo 17 annan ihan ruokaa, joku kasvisjuttu kun lounaaksi yleensä lihaa tai kalaa. Kerralla menee n. 2-3 dl ruokaa, maidon menekki vaihtelee, mutta pitäisi saada puoli litraa menemään päivässä. Poika juo edelleen maitoa tuttipullosta, vettä otetaan vähän nokkamukista tai mieluummin lasista, jonka kanssa se kyllä sitten vähän läträilee.. :) Vettä yritän antaa ruokailun jälkeen, ehkä puoli desiä saan sitä menemään. Annan aina ensin maidon, etenkin vielä tuossa 5-6 kk iässä se on pääravintokin, joten kannattaa varmaan aloittaa sillä, että saa annettua tarvittavan määrän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe