salahäät

HääHöppänä12

Olemme mieheni kanssa suunnitelleet menevämme salaa naimisiin. Ensin olisi tarkotus mennä maistraatissa naimisiin, ja myöhemmin ottaa kirkollinen vihkiminen,jossa sukulaisille selviää että olemmekin olleet jo naimisissa. :)
Ainoa ongelma on että maistraatit on avoinna ainoastaan arkena klo 16 asti, ja molemmat olemme yleensä töissä siihen aikaan.
Onko kenelläkään tietoa Oulun alueelta että voiko Oulun käräjäoikeudessa suorittaa vihkimistä tai voiko pappi vihkiä kirkossa ilman mitään juhlallisuuksia ns. virka-ajan ulkopuolella tai jopa viikonloppuna?

Kiitos jo etukäteen vastauksista :)

12

1545

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miraclelise

      Meillä on sama homma suunnitelmissa (: Kun soitin maistraattiin niin sieltä sanottiin että työnantajat antavat yleensä vapaapäivän vihkimispäiväksi.

      Maistraatin sivuilla lukee näin :

      "Vihkiminen voidaan toimittaa vihkijän toimitiloissa, tai mikäli vihkijä ja kihlakumppanit toisin sopivat, myös muualla.

      Virka-aikana vihkijän toimitiloissa tapahtuvasta vihkimisestä ei peritä maksua ja todistajatkin löytyvät tarvittaessa tilaisuuteen.

      Muissa tilanteissa on syytä olla yhteydessä maistraattiin hyvissä ajoin, jotta mahdolliset aikataulu- ja tilakysymykset ehditään selvittää.

      Tällöin peritään myös hinnaston mukainen maksu ja matkakustannusten korvaus."

      Eli vihkimisen voi periaatteessa suorittaa milloin vain, missä vain jos siitä etukäteen sopii mutta se sitten maksaa vähän enemmän.

    • tiesittekös???

      Mun käsittääkseni henkilölle täytyy antaa (palkallinen?) vapaapäivä, jos henkilö on menossa naimisiin tai jos on läheisen ihmisen hautajaiset ja miehillä kai jos vaimo synnyttää niin silloinkin saa lähteä.

    • ----..........------

      Joo lähes kaikissa työehtosopimuksissa on että omahääpäivä on vapaapäivä. Eikun Tessistä tarkistamaan ja sitten pompon pakeille

    • kirkossa voi

      Kirkkoon voi myös sopia vihkitilaisuuden, jossa on pappi ja kaksi todistajaa seurakunnan puolesta.
      Silloinkin voi järjestää sukulaisille myöhemmin avioliiton vahvistamistilaisuuden kirkossa.
      Kannattaa kysyä oman seurakunnan papilta.

      • kyselenpä vaan

        Miksi pitäisi sukulaisille järjestää yhtään mitään ? En tajuu, mennäänkö sitä naimisiin sukulaisten juhlien takia vai miksi ?


      • ahneelle p...loppu
        kyselenpä vaan kirjoitti:

        Miksi pitäisi sukulaisille järjestää yhtään mitään ? En tajuu, mennäänkö sitä naimisiin sukulaisten juhlien takia vai miksi ?

        yllämainittu haluaakin siiten myöhemmin järjestää juhlat että saavat lahjoja tuliaisiksi.


    • morsian 1972

      Pappi voi vihkiä kahden todistajan läsnäollessa kirkossa, pienessä toimituskappelissa tai jopa kotona. Jotkut maistraatitkin vihkivät lauantaisinkin. Soita kirkkoherran virastoon ja maistraattiin ja kysy asiaa.

      Vihkiäisiin ei tosiaankaan tarvita koko sukua. Voitte sitten vuoden päästä yllättää ja kutsua suvun &ystävät viettämään yksivuotishääpäivää, jos haluatte.

    • ??????

      En nyt tajuu. Missä lukee ettei kirkossa voi pitää kuin isot häät ? Eikä missään myöskään lue, että pitää olla juhlia. Vanhempani menivät aikoinaan ruokatunnilla naimisiin maistraatissa, ja olivat yhdessä kunnes kuolema erotti.

    • Hannemaija

      Työehtosopimuksissa on sääntö, että oma vihkimispäivä on työstä palkallinen vapaapäivä. Vihille voi vapaasti siis mennä arkipäivänä varaamalla itselle sopivan ajan maistraatista. Samoin kirkossa tai kappelissa sopimalla asiasta kirkkoherranvirastossa. Myös kotona tai vaikkapa metsässä tai muussa itselle rakkaassa paikassa. -Maistraatissa ei myöskään mukaan tarvita omia todistajia, koska sieltä kyllä löytyy todistajat viran puolesta, joten salaa vihille meneminen onnistuu täydellisesti. -Onnea suunnitelmiisi.

    • Morsian 1972

      Niin mekin aikoinaan tehtiin. Meidät vihittiin mieheni ruokatunnin aikana Helsingin henkikirjoittajan virastossa. Meillä on kohta 40-vuotishääpäivä. Koruttomat häät ovat parempi alku avioliitolle kuin suuret bileet.

    • Urhoska

      Toisaalta, miksi pitäisi salatakaan? Eikö naimisiinmeno ole iloinen asia? Eri asia sitten, jos vaikka sukulaiset ovat kovin toista osapuolta vastaan, ja täten halutaan välttää ylimääräiset konfliktit.

      • fdksla

        "Toisaalta, miksi pitäisi salatakaan? Eikö naimisiinmeno ole iloinen asia? Eri asia sitten, jos vaikka sukulaiset ovat kovin toista osapuolta vastaan, ja täten halutaan välttää ylimääräiset konfliktit. "


        Meillä käy luultavasti siten, että minun vanhempani päättävät tietenkin oman suvun kutsuvieraat, jolloin kutsutuiksi tulee henkilöitä, jotka äiti on nähnyt viimeksi vuonna -75 (en ole edes syntynyt silloin), ja samaten isä haluaa kutsua tuttujaan, joita en edes tunne. Sitten MINUN ystäväni jäävät kutsumatta, koska vieraslista paisuisi ja paisuisi kuin pullataikina. JA johonkin on vedettävä raja. MINÄ menen naimisiin, ne ovat MINUN hääni ja haluan viettää ne MINUN ystävien ja MINULLE rakkaitten ihmisten seurassa.

        Mutta todennäköisesti menemme kahdestaan maistraattiin ja sitten pidetään kavereille bileet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1424
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      345
      1336
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      107
      1139
    4. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1045
    5. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      807
    8. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      102
      702
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      79
      680
    Aihe