En tiedä onko uusi aselaki jo mennyt niin pitkälle hullumaisuuteen että kiikaritähtäimet olisi luvanvaraistettu koska ovat "asetarvikkeita".
Oli miten oli, minulla on muutama vanha kiikaritähtäin ja haluaisin tehdä niistä osia eräänlaiseen omatekoiseen teodoliitin tapaiseen rakennelmaan. Jos joku lainlaatija haluaa heikentää lainkunnioitustani kieltämällä tällaisen, niin siitä vaan!
Kiikaritähtäin kiinnitetään "vaaterissa" olevaan laitteeseen ja suunnataan kohteeseen, keskitetään ristikon avulla, korkeus ja suunta luetaan laitteen asteikoilta. Optiikkaa ei siis tarvitse tehdä itse.
Kiikaritähtäimet kiinnitetään jonkinlaisen kiilauran avulla. Mutta ne mitat? Pienoiskiväärin kiila oli muistaakseni 17 mm, mutta näissä tähtäimissä on erilainen jalka, en muista tarkasti eikä minulla ole niitä tähtäimiä tässä. Onkohan netissä helposti saatavissa kiikaritähtäinten kiinnitysten yleisesti käytettyjä mitoituksia ja jos niin missä?
Kiikarin kiinnitys ei-aseeseen
seon milleistä kiinn
0
237
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11710282
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422201Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261914
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31991Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24983Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967