En tiedä onko uusi aselaki jo mennyt niin pitkälle hullumaisuuteen että kiikaritähtäimet olisi luvanvaraistettu koska ovat "asetarvikkeita".
Oli miten oli, minulla on muutama vanha kiikaritähtäin ja haluaisin tehdä niistä osia eräänlaiseen omatekoiseen teodoliitin tapaiseen rakennelmaan. Jos joku lainlaatija haluaa heikentää lainkunnioitustani kieltämällä tällaisen, niin siitä vaan!
Kiikaritähtäin kiinnitetään "vaaterissa" olevaan laitteeseen ja suunnataan kohteeseen, keskitetään ristikon avulla, korkeus ja suunta luetaan laitteen asteikoilta. Optiikkaa ei siis tarvitse tehdä itse.
Kiikaritähtäimet kiinnitetään jonkinlaisen kiilauran avulla. Mutta ne mitat? Pienoiskiväärin kiila oli muistaakseni 17 mm, mutta näissä tähtäimissä on erilainen jalka, en muista tarkasti eikä minulla ole niitä tähtäimiä tässä. Onkohan netissä helposti saatavissa kiikaritähtäinten kiinnitysten yleisesti käytettyjä mitoituksia ja jos niin missä?
Kiikarin kiinnitys ei-aseeseen
seon milleistä kiinn
0
326
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202462Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401642Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6531066- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk83760Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71728