Konttisella viimeiset

päivitykset :(

Konttisen sivuilla TomTom- kameratolppapäivityksiä. Samalla ilmoittaa lopettavansa kannan ylläpidon. Harmi, oli sen verran hyvä. Kuka jatkaisi ??

7

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takkari
    • Marko Konttinen

      Aikansa kutakin, liki kahdeksan vuotta tuli tuota kantaa ylläpidettyä.

      Vuosien aikana käyttäjämäärät ovat tasaisesti vähentyneet huippuvuosien yli 20000 kuukausittaisesta käyttäjästä nykyiseen noin 5000 kuukausittaiseen käyttäjään. Kannan tarve siis tuntuu vähentyneen.

      Suurin syy lopettamiseen oli kuitenkin siinä, että olen itse siirtynyt käyttämään sellaista navigointiratkaisua, joka ei omaa kantaani tue -- ei siis ollut suuren suurta motivaatiota jatkaa.

      Jos joku tuntee suurta poltetta jatkaa ylläpitoa, voi ottaa yhteyttä minuun sivuston ylläpito-osoitteeseen mk [email protected]. Kustannuksia ylläpidosta ei aiheudu, jos vain tuo osoite saadaan siirrettyä toiselle omistajalle ilman kommervenkkejä.

      Kiitos kaikille käyttäjille ja erityisesti kannan ylläpitoon osallistuneille!

      • 29,90

        Kiitos näistä vuosista, jos nyt satut olemaan oikea Marko konttinen.


    • Harmi, että palvelu loppui. Ymmärrän, että motivaatiosi loppui, kun kerroit syyn. Kiitos hyvästä palvelusta ja hyvää jatkoa!

    • Sieniä sateella

      Tarve on tällä hetkellä vähentynyt, koska uusia tolppia ei ole montaa tullut viime kesän jälkeen.
      Aika näyttää miten määrärahoja heruu jatkossa, tosin tutkimustulosten mukaanhan näiden pömpeleiden ihmevaikutus on pienenemässä, joten voi olla että pahin kasvukausikin on jo mennyt.

    • takkari

      Eiköhän tosiaan enimmät tolpat ole jo laitettu, joten tästä eteenpäin lisätolpat ole enää kuin pientä säätämistä. Riippuu myös ELYjen rahoituksesta (asentaa tolppia) ja poliisien resursseista (tutkia tolppakuvia)! Useimmilla alkaa jo olla navigaattorit, joten niiden kohdilla osataan hidastella.

    • tuli järkiin

      Konttinen osti Garminin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      90
      6485
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      454
      4570
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      122
      2499
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      137
      2339
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      0
      2101
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      26
      1089
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      69
      1010
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      980
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      95
      893
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      66
      784
    Aihe