Konttisella viimeiset

päivitykset :(

Konttisen sivuilla TomTom- kameratolppapäivityksiä. Samalla ilmoittaa lopettavansa kannan ylläpidon. Harmi, oli sen verran hyvä. Kuka jatkaisi ??

7

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takkari
    • Marko Konttinen

      Aikansa kutakin, liki kahdeksan vuotta tuli tuota kantaa ylläpidettyä.

      Vuosien aikana käyttäjämäärät ovat tasaisesti vähentyneet huippuvuosien yli 20000 kuukausittaisesta käyttäjästä nykyiseen noin 5000 kuukausittaiseen käyttäjään. Kannan tarve siis tuntuu vähentyneen.

      Suurin syy lopettamiseen oli kuitenkin siinä, että olen itse siirtynyt käyttämään sellaista navigointiratkaisua, joka ei omaa kantaani tue -- ei siis ollut suuren suurta motivaatiota jatkaa.

      Jos joku tuntee suurta poltetta jatkaa ylläpitoa, voi ottaa yhteyttä minuun sivuston ylläpito-osoitteeseen mk [email protected]. Kustannuksia ylläpidosta ei aiheudu, jos vain tuo osoite saadaan siirrettyä toiselle omistajalle ilman kommervenkkejä.

      Kiitos kaikille käyttäjille ja erityisesti kannan ylläpitoon osallistuneille!

      • 29,90

        Kiitos näistä vuosista, jos nyt satut olemaan oikea Marko konttinen.


    • Harmi, että palvelu loppui. Ymmärrän, että motivaatiosi loppui, kun kerroit syyn. Kiitos hyvästä palvelusta ja hyvää jatkoa!

    • Sieniä sateella

      Tarve on tällä hetkellä vähentynyt, koska uusia tolppia ei ole montaa tullut viime kesän jälkeen.
      Aika näyttää miten määrärahoja heruu jatkossa, tosin tutkimustulosten mukaanhan näiden pömpeleiden ihmevaikutus on pienenemässä, joten voi olla että pahin kasvukausikin on jo mennyt.

    • takkari

      Eiköhän tosiaan enimmät tolpat ole jo laitettu, joten tästä eteenpäin lisätolpat ole enää kuin pientä säätämistä. Riippuu myös ELYjen rahoituksesta (asentaa tolppia) ja poliisien resursseista (tutkia tolppakuvia)! Useimmilla alkaa jo olla navigaattorit, joten niiden kohdilla osataan hidastella.

    • tuli järkiin

      Konttinen osti Garminin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11626
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5499
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2797
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2415
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1881
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1865
    7. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      1839
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1764
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1516
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe