Elikkä olisi semmoinen 16 m2 kylmä ulkorakennus josta olisi tarkoitus tehdä puolilämmin oleskelutila.
Seinävä toimii vain ulkolauta joka kiinni kakkosnelkosissa runkotolpissa
lattiakoolaukseen on hakattu piukkaan 42x150 laudat.
Rakennus makaa harkkojen varassa maata vasten.
suunnitelmana olisi laittaa 50mm finnfoam kakkoskakkosten kera lattialautojen päälle.
ulkolaudan sisäpuolelle (koolausten väliin) 12mm? tuulensuojalevy ja 100mm villaa ja lastulevy pintaan.
suunnitelma kuvan muodossa :
http://img16.imageshack.us/img16/7712/punavajakaavat.png
Nyt niitä neuvoja ja niksejä tarvitaan, riittääkö 100mm villaa eristeeksi? Mitkä mateiaalit kannattaisi?
Ulkorakennus lämpimäksi
teoriassavalmis
3
301
Vastaukset
- duff
http://imageshack.us/photo/my-images/16/punavajakaavat.png/
kuva suunnitelmasta - dufff
Luin jostain foorumeilta, että jos ottaisin huntonin tuulensuojalevyn, niin en tarvitsisi höyrysulkua? Onko tieto oikea?
- HvvvV
Tuosta villasta, meillä oli viime talvena autotallissa yläpohjan eristeenä vain 100 mm villalevy ja kyllä se riitti lattialämmityksen kanssa pitämään tilan ns puolilämpimänä (15 ast) kovillakin pakkasilla. Seinissä ja lattiassa tosin oli paksumpi eristys, mutta käsittääkseni yläpohja on se mistä lämpö helpoiten karkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34771ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10560