Pitkä zoomi Nikoniin?

tätäpohdin

Kumpi olisi parempi kaveri D5100 kanssa, Nikonin 55-300 vai 70-300 ? Tarkoitus olisi kuvata luonnonvaraisia eläimiä liikkeessä sekä samoin lemmikkieläimiä (koiria) ja lisäksi urheilua.

4

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DX putki DX runkoon
    • Minäkin.

      Tätä pohdin D7000:seen joku aika sitten. Päädyin 70-300mm putkeen ja tyytyväinen olen siihen ollut. Tarkennus toimii 70-300mm nopeasti, 55-300mm on hitaampi tarkennus, eli jos kuvaat liikkuvia kohteita, niin jo tarkennuksen kannalta 70-300mm parempi.

    • Jos jostain saat käytettynä, uusia ei enää myydä, Sigman 100-300 F4 APO EX DG HSM F/NIKON putken niin osta. Siinä ei ole vakaajaa mutta se on helppo korvata monopodilla. Itse olen käyttänyt vuosia ja edelleen tyytyväinen jopa 1,4x telejatkolla.

    • tätäpohdin

      Kiitos vastaajille kommenteista. Päädyin sitten kuitenkin tähän:
      Tamron sp 70-300mm f4-5.6 di vc usd. Tuo tarkennuksen hitaampi toiminta pudotti Nikonin 55-300 mallin. Tämä kustansi 329,90. Hintaero Nikonin vastaavan 70-300 oli halvimassa löytämässäni vaihtoehdossa hieman yli 200 e.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      185
      2719
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2539
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2227
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1440
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1173
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1148
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1073
    Aihe