Leikattu kolli ruokinta

Tietämätön!

Hei ! Hain muutamia viikkoja sitten löytöeläintalosta
Aivan ihanan kisuherran 1 vee! Kävin leikkauttamassa, kaikki
Sujui hyvin jne. Olen antanut kisulle sekä steriloiduille kissoille tarkoitettua kuivamuonaa, että märkäruokaa. Aluksi sujui hyvin , eikä edes välttämättä syönyt kaikkia raksuja, mutta nyt hotkaisee melkeinpä kaiken kerralla, ja kerjäileekin ruokailuun välissä maukuen. Kyseessä on ensimmäinen kissani, siksi kyselisinkin, että kuinka paljon märkä JA kuivamuonaa tulisi antaa per ateria ? Kisu painaa vajaa 4 kg

12

2922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin paljon, että tulee kylläiseksi. Aika pieni on kolliksi nelikiloinen. Saa olla enemmän painoa. Isokokoinen kissa olisi jo liiankin laiha tuon painoisena.

      Mahdollisimman paljon märkäruokaa steriloidulle.

      • Minä taas

        Joo tää oli sillon haettaessa tosi laiha nyt kyllä saanutmassaa luiden päälle. Paljonko tuota märkäruokaa 3 pussia päivässä ja nappuloita siinä sivussa ? Oon ihan sekasin kun keskusteluakin lukenut joissai sanotaan et liikaa joissain liian vähän ( ymmärrän tietysti kisu kohtaiset erot


      • pento
        Minä taas kirjoitti:

        Joo tää oli sillon haettaessa tosi laiha nyt kyllä saanutmassaa luiden päälle. Paljonko tuota märkäruokaa 3 pussia päivässä ja nappuloita siinä sivussa ? Oon ihan sekasin kun keskusteluakin lukenut joissai sanotaan et liikaa joissain liian vähän ( ymmärrän tietysti kisu kohtaiset erot

        Tarjoapa niiden teollisten mössöjen sijaan kunnon ruokaa eli raakaa lihaa, porsasta, kanaa, sydäntä, maksaa jne.


      • 0067r
        pento kirjoitti:

        Tarjoapa niiden teollisten mössöjen sijaan kunnon ruokaa eli raakaa lihaa, porsasta, kanaa, sydäntä, maksaa jne.

        Noitten kaupallisten mössöjen lisäksi kannattaa antaa kissan saalistaa itse ruokaansa.


      • Entäs näin ?
        0067r kirjoitti:

        Noitten kaupallisten mössöjen lisäksi kannattaa antaa kissan saalistaa itse ruokaansa.

        Kuinka paljon on tarpeeksi jos syöttää nyt kuitenkin märkäruokaa ja steriloiduille kissalle tarkoitettui raksui. ? Päivässä määrät ?


      • pento
        Entäs näin ? kirjoitti:

        Kuinka paljon on tarpeeksi jos syöttää nyt kuitenkin märkäruokaa ja steriloiduille kissalle tarkoitettui raksui. ? Päivässä määrät ?

        Tuossa Latzin pakkaauksessa sanotaan suomen kielellä: Aikuiselle noin neljän kilon kissalle 3-4 pussia (a 100g) päivässä. Raksuja voi välipalaksi antaa jos kissa ei ole liian lihava.
        Itsekin annan noita molempia, mutta pääasiassaa ruokin kissaani lihalla. Se kun ei todellakaan ole sen kalliimpaa, pikemminkin päinvastoin.


      • pento
        0067r kirjoitti:

        Noitten kaupallisten mössöjen lisäksi kannattaa antaa kissan saalistaa itse ruokaansa.

        Jos kissa elelee vaikkapa kerrostaloasunnossa niin se kuolee nälkään jos se joutuu itse ravinttonsa pyydystämään,,,:)


    • MMM

      Meillä on kaksi leikattua kollia ja toinen niistä kohta vuoden ikäinen. Muikku leikattiin aika nuorena jo ja siitä lähtien ruokahalu on ollut aikamoinen. Se hotkii ruokansa ja tilaisuuden tullen syö muiden kissojen ruat jos eivät heti syö omiansa pois.
      Meillä on aina tarjolla raksuja sekä aamuin illoin märkä ruokaa jokaiselle 1pss..
      Toinen leikattu 4v. kolli ja leikkaamaton kohta 1v. narttu ovat hyvässä kunnossa ja sopivan painoisia,mutta Muikkulle on kertynyt liikakiloja ja nivusiin kehittyneet ikävät roikkuvat ihrat..
      Ongelmana meillä siis tällä hetkellä se että miten saisi tuon yhden painoa pudotettua..
      Eläinlääkäri varoitteli jo kesällä että pitäisi seurata Muikun painoa ettei pääsisi lihomaan mutt avahinko päsi tapahtumaan.
      Suosittelen kyllä seuraamaan kissasi painoa ja hieman rajoittamaan ruokailukertoja (jos raksuja tarjolla niin 3-4pss/pv märkäruokaa voi olla liikaa, ne määritykset on varmaankin tarkoitettu sellaisille jotka eivät raksuja syö)
      Steriloidulla kissalla se ruokahalu tuppaa kasvamaan ja vatsa sen mukana.
      Kissan normaalipaino on 2,5–7 kg. riippuu tietysti kissan rakenteesta onko muuten pienehkö vai isompi katti. :)

      • Minä

        Kiitos paljon!


      • kiva kissa
        Minä kirjoitti:

        Kiitos paljon!

        Minun löytökissani painoi 2kk sitten kun tuli talooni 1.9kg ja oli tosi laiha. Kuukausi sitten steriloitiin ja kissan paino oli noussut 2.8kg. Nyt neiti painaa 3.5kg eikä ole vieläkään liikaa painoa.
        En rajoita syömistä mitenkään. Annan kaksi kertaa viikossa tuoretta kalaa, muikkuja, särkiä, ahvenia tai silakoita. Eilen meni pieniä muikkuja 5 kpl.
        Muuta ruokaa 100g annospakkauksia kissan ruokahalun mukaan noin 1 1/2 pakkausta päivässä. Lisäksi se saa pari ruokalusikallista kermaa ja kaksi kertaa viikossa kananmunan keltuaisen raakana.
        Tuoretta naudanlihaa on joka päivä tarjolla, jota se syö ehkä noin 50-70g
        Raksuja on aina tarjolla, mutta niitä se syö erittäin vähän, ehkä ruokalusikallisen päivässä.

        Kissani on erittäin energinen, kova juoksemaan ja leikkimään, hyppii pöydillä ja kiipeilee verhoihin ym "ihanaa". Annan pienen nyt iloita elämästään kun on päässyt pois kurjista oloista.
        Vieläkään kisu ei uskalla mennä ulos, vaan juoksee talon perimmäiseen huoneeseen, jos ulko-ovi on pidemmän aikaa auki.
        Hylättynä keäkissana kokemus ulkoilmasta on sille ollut traumaattinen.


    • dilledong1

      leikatuille kateille ei pitkää aikaa kannata maitokaupan eläinruokia syöttää. niistä tulee virtsakiteitä/kiviä. raksut eläinlääkäriltä, sterilized annospussit eläinkaupasta. ja kanaa, kalaa, lihaa

      • 118

        Millekään kissalle ei pidä syöttää lähikaupan viljamössöjä. Eikä nuo leikatun kissan ruuat poikkea mitenkään tavallisesta ruuasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1753
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1150
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      440
      1117
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      130
      804
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      753
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      47
      741
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe