Naiset ovat maailman huonoimpia asiakaspalvelutyössä

,,,

Naiset ovat maailman huonoimpia asiakaspalvelutyössä koska eivät ymmärrä kysymyksiä ja pyörittelevät asioita ydinkysymyksen ympärillä.

Naiset ovat maailman parhaimpia asiakaspalvelutyössä hokiessaan - aivan kyllä juuri näin olen samaa mieltä kyllä juu. Lisäksi mielistelyä jne. jne. Kun kysyy itse asiasta jotain niin he ovat aivan pihalla.

Onko tuote tilattavissa kysyy miesasiakas. Nainen vastaa: onks meikit hyvin ja näenkö näyteikkunasta itseni aina yhtä kauniina.

Akat ovat turhamaisia ja asiakaspalvelu kärsii. Yritykset hoi. Älkää palkatko idiootteja. Niitä näyttää nyt olevan joka paikassa jotka ajavat asiakaspalvelunne ja yrityksenne totaaliseen konkkaan. Kutaan tervejärkinen ei siedä sellaita että ei saa vastausta kysyy jotain.

10

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miehet_haldaa

      Kyllä se niin on, että miehet ovat hyviä myymään, mutta ei kyllä naisistakin löytyy hyviä myyjiä.

    • kirjoitat asiaa.

      On niitä poikeevia yksilöitä kummassakin sukupuolessa....

      ja akat joukolla vetää herneet nenuun...

      • uudeltamaalta

        niinhän se menee työpaikallakin.eli jos arvostelet jotain naista olet riidoissa firman jokaisen naisen kanssa.naiset juoruaa päivän aikana kaiken kuulemansa toisilleen.näin meidän työpaikalla.


      • pk
        uudeltamaalta kirjoitti:

        niinhän se menee työpaikallakin.eli jos arvostelet jotain naista olet riidoissa firman jokaisen naisen kanssa.naiset juoruaa päivän aikana kaiken kuulemansa toisilleen.näin meidän työpaikalla.

        Tiedän myös monta työpaikkaa jossa miehet juoruavat kaiken kuulemansa toisilleen.
        Miehet ovat jopa pahempia juoruajia kuin naiset, näin myös meidän työpaikalla.


    • yiu09

      Teitkö tuon yleistyksen yhden naismyyjän perusteella? Siltä kuulostaisi.

    • 23

      Osaamaton asiakaspalvelu johtuu pitkälti huonosta johtamisesta, eikä ole niinkään sukupuoliseikka. Heppoinen esimies yleensä suosii alaisia, jotka ovat "helppoja" johdettavia. Nämä eivät tiedä liikaa, eivät kysele pomoltakaan vaikeita, eivät kyseenalaista. Nämä työntekijät osaavat tuottaa paljon puhetta sanomatta mitään - ja se on heidän ainoa vahvuutensa. Heidän samanmielisyyteensä johtaja voi aina luottaa, minkä vuoksi heitä on harmiton palkata ja heidän kanssaan on kiva vaikka lähteä ulos vapaa-ajalla. Joskus taitamaton johtaja huomaamattaan menettää valtansa ylitopakalle alaiselle, joka johtaa toimintaa mielensä mukaan ilman vastuuta. Tulos on sekava ja asiakaspalvelukin varmasti ailahtelevaa.

      Epävarma johtaja vieroksuu asiaosaajia. Etenkin, jos näillä meikitkin ovat kohdallaan. Pitkän työkokemuksen omaavana uskallan sanoa, että millainen johtaja, sellaiset alaiset. Surkuhupaisinta on, että huono esimies ei ymmärrä tämän näkyvän asiakaiden palvelussa.

    • Niinpäniin

      Aika paljon asianpalvelutyössä on sellaisia, jotka eivät kestä, jos asiakas sanookin vastaan tai tietää jostain asiasta enemmän. Asiakaspalvelutyö on helppoa, kun asiat sujuvat hyvin, mutta entä kun tulee ongelmia. Silloin nähdään oikeasti, kuka on asiakaspalveluhenkinen, kenen pinna kestää vaikeissa tilanteissa.

      Pelkkä puhekyky ei tosiaan riitä asiakaspalvelussa. Jos on kovin tempperamenttinen niin ei kestä mitään ongelmatilanteita. Moni asiakaspalveluihminen on myös kovin vakava ja jäykän oloinen. Tällaista asiakaspalveluhenkisyyttä suosittiin Neuvostoliitossa. Jos asiakas esimerkiksi huomaa, että myyjä valehtelee ja huomauttaa siitä vaikka epäsuorasti ja asiallisesti, niin aletaan syyllistämään asiakasta, ääni kiristyy ja asiakasta aletaan kohdella kuin hän olisi rikollinen. Välillä tuntuu, että asiakkaan täytyy olla se, joka viihdyttää myyjää, että saisi palvelua.

    • akka

      Ja höpö höpö, kyllä on jonninjoutavaa lätinää.
      Olen saanut huonoa ja hyvää asiakaspalvelua molemmilta sukupuolilta. Jos akat on turhamaisia niin on tässä kyllä nähty turhamaisia ukkojakin, että silleen...

    • akkahki

      Paska trolli. Kaiva pää perseestä ja kasva aikuiseksi.

    • Mennenn

      Mulle kävi just noin ap:n kertomalla tavalla erään elektroniikkakaupan MIESmyyjän kanssa! Yritin saada yksinkertaiseen kysymykseen vastausta/neuvoa, mutta myyjä alkoi heti selittää asian vierestä jotain ihan ympäripyöreää ja jäi se oleellinen vastaus saamatta... Myyjä alkoi ikäänkuin pitämään minua tyhmänä ja rehvastelemaan "ammattitaidolla" joka ei liittynyt ko. asiaan.

      En kuitenkaan väitä, että kaikki miesmyyjät olisivat huonoja päin vastoin. Ei ole mikään sukupuoliasia tämä... Jotkut mies- ja naisasiakaspalvelijat osaavat hommansa TODELLA hienosti ja ansaitsevat siitä paljon plussaa ja jotkut taas eivät osaa oikeastaan mitään...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      28
      5395
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4024
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3207
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2830
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      285
      1332
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1318
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1203
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1149
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      397
      1126
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      215
      1111
    Aihe