Kaikki vehkeet nettiin. Mitä reitittimen perään?

FRedge

Minulla on reititin yhdessä huoneessa ja siinä huoneessa on kaksi tietokonetta reitittimessä kiinni. Reitittimestä lähtee toinen piuha toiseen huoneeseen, ja tässä piuhassa on ollut yksi tietokone kiinni. Nyt tuohon toiseen huoneeseen on tullut lisäksi telkkari ja pleikkari, jotka pitäisi myös saada nettiin. Reitittimessä olisi vapaita paikkoja, mutta paria lisäpiuhaa en haluaisi lähteä toisesta huoneesta reititimeen vetämään. (Se ainoa piuha menee seinän sisällä ja etäisyys huoneiden välillä on parikymmentä metriä.)
Eli millä härvelillä saan jaetuksi reitittimestä lähtevän piuhan useamman laitteen kesken ja mielellään mahdollisimman helposti?

8

2848

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku Vaan

      Laita sinne toiseen huoneeseen kytkin josta piuhat tarvittaviin koneisiin, tai WLAN reititin tällöin ei tarvitsisi piuhoja pleikkarille ja telkulle (mikäli tukee langatonta). Onnistuu helposti eikä hintaakaan tule montaa kymppiä.

    • FRedge

      Kiitoksia paljon.
      Vielä tarvitsee hieman kysyä, että saisin kerrankin homman menemään ekalla kerralla oikein.
      Eli siis vaikka tämmöinen kytkin kakkoshuoneeseen ja homma on sillä selvä?
      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/42344/cxxrh/Netwjork-G8-Gigabit-Switch-8-porttinen-gigabit-kytkin

      Tai sitten langattomana tällainen reititin?
      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/5135/ctnsx/Belkin-Share-N300-Wireless-Modem-Router
      Oliko tuon WLAN reitittimen tarkoitus tuossa ohjeessa siis korvata ykköshuoneen reititin, vai voiko sen laittaa sen nykyisen reitittimen piuhan perään ja sijoittaa tämä WLAN reititin sinne kakkoshuoneeseen?

      Ja riittääkö nuo langattomat härvelit pyörittämään telkkarissa Skypeä täydellä resoluutiolla, vai onko parempi panna piuhaan? Ja kannettavaakin pitäisi joskus siellä kakkoshuoneessa pystyä kunnon yhteydellä käyttämään.
      Ja vielä, jos laitan sen kytkimen reitittimen perään, niin kaikki vehkeet toimivat erikseen ilman yhteyksiä keskenään, eli homma ei tarvitse mitään isäntäkonetta tai jotain muuta turhaa säätämistä?

    • Joku Vaan

      "siis vaikka tämmöinen kytkin kakkoshuoneeseen ja homma on sillä selvä?"
      Kyllä.



      "Tai sitten langattomana tällainen reititin?"
      Ei, toi sisältää ADSL modeemin, sitähän sinä et tartte? Muutenkin tommoset halvat yhdistelmä laitteet ei kovin hyviä. Tälläisiä http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/1727c/Tukiasemat-300Mbps?sort=price tarkoitin (Kannattaa olla tarkka hintojen kanssa muualla saattaa olla sama malli halvemmalla).



      "Oliko tuon WLAN reitittimen tarkoitus tuossa ohjeessa siis korvata ykköshuoneen reititin, vai voiko sen laittaa sen nykyisen reitittimen piuhan perään ja sijoittaa tämä WLAN reititin sinne kakkoshuoneeseen?"
      Kakkos huonetta tarkoitin, sinun vanha reititin hoitaa muut koneet kaapelia pitkin joten uuden reitittimen ei tarvitse olla kovin tehokas. Pleikka ja TV käyttöön riittää halvemmatkin mallit.



      "Ja riittääkö nuo langattomat härvelit pyörittämään telkkarissa Skypeä täydellä resoluutiolla, vai onko parempi panna piuhaan?"
      Riittää, Skype pakkaa videot tiiviisti https://support.skype.com/en/faq/FA1417/How-much-bandwidth-does-Skype-need Itselläni Elisan ADSL WLAN modeemi ja Skype toimii ongelmitta videoyhteydellä noin 20 metrin päässäkin (4 seinää välissä) vaikka reititin tietokoneen ja tv:n välissä (sähkölaittet aiheuttaa WLAN signaalille häriötä jne.. joten ei paras sijoituspaikka).



      "Ja kannettavaakin pitäisi joskus siellä kakkoshuoneessa pystyä kunnon yhteydellä käyttämään."
      Kun kerran kannettavaakin tarvitset kunnon yhteydellä, niin silloin itse unohtaisin kytkimet. Ja ostaisin hieman laadukkaamman WLAN reitittimen. WLAN reitittimistä saat tarvittaessa kaapeliyhteyden yleensä 4 koneelle mikäli et langatonta halua käyttää. Millainen sinun vanha reititin on?

      Ehkä järkevintä olisi sijoittaa WLAN reititin johonkin keskeisempään paikkaan, eikä sinne kakkos huoneeseen jos mahdollista. Tällöin koko talossa olisi parempa WLAN toimivuus. WLANissa olisi pleikka, TV, ja kannettava sitten kaapeleilla muut kolme konetta jotka ovat nyttenkin kaapelilla. Tällöin myös tulevaisuudessa olisi helppo kytkeä uusia laitteita WLANiin.

      Onko toi 20 metriä suora matka seinien läpi? Ja millaista materiaalia seinät on? Periaatteessa vanhan reitittimen korvaus laadukkaalla WLAN reittittimellä voisi riittää takaamaan myös kakkos huoneessa hyvän WLAN yhteyden.

    • FRedge

      Kiitoksia taas.

      Ongelmana tässä on, kun ainoa pistoke laajakaistalle on siellä ykköshuoneessa ja sieltä on kakkoshuoneeseen (jossa suurin osa laitteista on) vain se yksi rj-45 piuha siellä seinän sisällä. Muuten laittaisinkin reitittimen suoraan 2. huoneeseen ja ensimmäisen huoneen koneen seinän sisään vedetyn piuhan jatkoksi. WLAN:lle tulee olemaan käyttöä ainoastaan 2. huoneen lähiympäristössä. 20 metriä on linnuntietä huoneiden välillä ja kaksi seinää siinä on välissä. Ykköshuone on palotuvallinen toimisto, pelti-villa-pelti-seinillä ja toinen seinä ihan perus-puurakenteinen, ja nykyinen reititin on perusvanha D-link.

      Kai siitä nyt aika hyvä tulisi, jos kakkoshuoneeseen laittaisi piuhan perään jonkun niistä sinun linkkaamistasi vehkeistä. Mikähän niistä sitten kannattaisi ottaa, jos tuohon menee? Hinnalla ei nyt niin hirveästi ole väliä, jos rahalla saa parempaa. Telkkarille on suosituksena 802.11n. ja joku nelisen reikää siinä pitäisi olla kiinteitä paikkoja.

      Saisin laitteet nyt alkuun piuhoilla kiinni ja voisin hoitaa vehkeitä langattomiksi myöhemmin ajan kanssa. Telkkarille WLAN-sovitin jo onkin, mutta muihin laitteisiin ne täytyisi vielä hankkia.

      "siis vaikka tämmöinen kytkin kakkoshuoneeseen ja homma on sillä selvä?"
      Kyllä.

      Täytyy kyllä myöntää, että tämä vastaus lyhykäisyydessään saa ihan pelkällä peruskytkimellä menemisen tuntumaan varsin houkuttelevalta.

    • nybfgvfd

      Näillä saisit langallisen (myös langattoman?) verkon sähköjohtoja pitkin salauksen kera, kantamaakin riittäisi muutamia satoja metrejä ja joissakin malleissa on vielä se pistoke siinä samassa laitteessa niin saat nekin sitten vielä käyttöön.

      http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/176b/Sahkoverkkoon

    • Joku Vaan

      Kun kerran sinne kakkos huoneeseen menee jo kaapeli, niin turhaa rinnalle laittaisi "sähköisenkaapelin". Toki tämä on vain minun mielipiteeni.


      "Kai siitä nyt aika hyvä tulisi, jos kakkoshuoneeseen laittaisi piuhan perään jonkun niistä sinun linkkaamistasi vehkeistä. Mikähän niistä sitten kannattaisi ottaa, jos tuohon menee?"

      Asus - http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/1727c/Tukiasemat-300Mbps/Asus
      Linksys - http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/1727c/Tukiasemat-300Mbps/Linksys

      Ovat laatumerkkejä tämä näkyy myös hinnassakin. Vaikkapa Linksys E2000. Laitteen valintaan vaikuttaa netin nopeutesi? Sekä onko tarkoitus siirtää paljon tiedostoja kotiverkossasi? Jos netti ei ole huippunopea eikä kotiverkossa siirretä paljoa tiedostoja niin Linksys E1200 voisi olla ihan hyvä ratkaisu.



      "joku nelisen reikää siinä pitäisi olla kiinteitä paikkoja."

      Tarkoitin kytkentää tähän malliin http://kbserver.netgear.com/images/1496_diagram.gif (en löytänyt pikaisella googlauksella parempaa kuvaa). Jolloin sinulle jäisi kolme portti käyttöön. Tällöin ykköshuoneen reititin hallinnoi verkkoa kuten kytkimenkin kanssa, joten kaikki laitteet ovat samassa kotiverkossa. (Pystyt siirtämään ykköshuoneesta tiedostoja kakkoshuoneen koneelle jne...) Toki tämä edellyttää pintä asetusten säätöä joka saattaa kuulostaa vaikealta, mutta yllättävän helppo tehdä.



      "Täytyy kyllä myöntää, että tämä vastaus lyhykäisyydessään saa ihan pelkällä peruskytkimellä menemisen tuntumaan varsin houkuttelevalta. "

      Ton lisäksi joudut ostamaan tulevaisuudessa langattoman tukiaseman(reitittimen) sitten kun haluat kakkoshuoneen läheisyyteen langattoman verkon. Sen lisääminen onnnistuu helposti (salaus asetukset vain kuntoon), joten tämä taitaa olla sinulle parhain ratkaisu mikäli et halua asetuksia säätää.



      "Saisin laitteet nyt alkuun piuhoilla kiinni ja voisin hoitaa vehkeitä langattomiksi myöhemmin ajan kanssa. Telkkarille WLAN-sovitin jo onkin, mutta muihin laitteisiin ne täytyisi vielä hankkia."

      Jos sinulla ei ole ennestään verkkokaapeleita, niin litteät kaapelit saa helposti piiloon vaikka jalkalistojen päälle paksuutta vain 1.5mm saatavilla on eri värejäkin. Joten jos laitteita ei usein liikutella, niin kaapeleillakin pärjää hyvin.

    • FRedge

      Sorry, kun en ole joutanut vastaamaan.
      Kirppikseltä tartui halvalla matkaan tällainen:
      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/10013/frhh
      Se on nyt kakkoshuoneessa kytkimenä ja homma toimii hyvin. Wlania en ole ainakaan vielä viritellyt käyttöön. Hommaan paremman laitteen myöhemmin, jos tuossa ei langattomana nopeus riitä.
      Enpä ennen tätä keskustelua tiennyt mikä on kytkin. Hommahan olikin lopulta ihan helkkarin helppo.
      Paljon kiitoksia Joku Vaalle opastuksesta!!

    • Joku Vaan

      Hyvä kun sait toimimaan. Ilostutit päiväni kun vaivauduit kiittämään joten kiitos siitä, harvat nykyään moista viitsii.

      Kyl ton laitteen langattoman nopeuden pitäisi riittää pelaamiseen ja perus surffailuun... sekä tietyin varauksin HD videoiden katseluunkin mikäli lähistöllä ei ole paljoa häiriölähteitä..... mitkä aiheuttavat hidastusta. Parhaiten selviää kuitenkin kokeilemalla.

      Sitten kun kokeilet, niin muista laittaa WLAN kanava kiinteäksi (1, 6 tai 11) millä toimii parhaiten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      958
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      722
    3. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      646
    4. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      625
    5. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      35
      609
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      69
      596
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      43
      561
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      560
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      515
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      490
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      172
      474
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      386
    14. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      369
    15. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      368
    16. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      29
      364
    17. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      362
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      343
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      338
    20. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      338
    Aihe