Olen 18-vuotias tyttö täältä pohjanmaalta. Minulla on ollut viikon ajan nyt sellaista kipua joka tuntuu vasemmalla alavatsassa ja se ei ole kovaa vaan sellaista joka tuntuu aina välillä ja välillä ei tunnu. 3kk:n ajan on ollut välillä ummetusta ja välillä laksatiivisia oireilua mutta ei ihan vesiripulia. Voisiko minulla olla suolistosyöpää? Mistä erottaa onko suoli kipeä vai munasarja. Ennenkaikkea mietin että kuinka suuri mahdollisuus on että ikäiseni sairastuisi suolistosyöpään? Suvussani ei ole kyseistä sairautta.
Pelottaa!
Nuorineitonen93
1115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
munasarjat on navan alapuolella oikealla ja vasemmalla puolella suolet ovat korkeammalla/navan korkeudella, paitsi vasemmalla puolella paksusuoli menee alas peräsuoleksi. Itselläni oli kun ärtynyt suoleni alkoi vaivata, tunsin vasemmalla navasta suoraan katsottuna kipua, koska siinä on paksusuolen mutka jossa ilma saattaa tehdä kipeää.
On miljoona muuta asiaa mitkä voivat saada vatsasi kipeäksi kuin syöpä, olet aika varmasti vähän liian nuori sairastamaan suolistosyöpää, olisi aika harvinaista, ja jos kärsisit syöpä kivuista ne eivät katoisi ja tulisi vaan silloin tälläin, silloin kipua olisi aika varmasti kokoajan. Mene lääkäriin pyydä laktoositesti ja keliakia verikoe, lääkäri osaa diagnosoida ärtyneen suolenkin ilman tähystystä jos oireet ovat passelit. Älä pelkää voit kärsiä esim. juuri ärtyneestä suolesta, tauti ei ole kiva mutta ei vakavakaan. Mutta laktoosi tosiaan kannattaa testata on niin yleistä, kaikki ei ole syöpää:)