Joillakin tanssipaikoilla käytetään jauhoja ja kahvinpuruja parketilla. Olisiko jo aika luopua käytöstä? Mokkapohjille se ei ole hyväksi. Muutaman kerran meinannut tulla kaksoishluts osuessa jauhotettuun kohtaan. Tulee rumaa jälkeä kun 100 kg karju tekee mainitun urheilukuvion.
jauhot parketilla
14
662
Vastaukset
- Slipery dancing
Se on tosiaan pirullista kun toiset tanssipaikkojen pitäjät ovat siinä uskossa, että mitä liukkaammaksi lattian saa sitä parempi tanssipaikka.
Kouvolassa , on yksi tanssipaikka jossa on varmaan Suomen ennätys. Siellä ei pysy kävelemälläkään pystyssä,
saati sitten tanssimalla.- ei onkelmia
Kannattaa muistaa, että tanssipaikoille halutaan myös tavistanssijoita.
Eikä niillä kaikilla ole varsinaisia tanssikenkiä, joten hiihtotango
pitää sujua kumipohja kengilläkin.
Valveutuneella tanssijallahan on mukanaan useampi pari kenkiä,
erilaisille alustoille. - Pitävä tanssialusta
ei onkelmia kirjoitti:
Kannattaa muistaa, että tanssipaikoille halutaan myös tavistanssijoita.
Eikä niillä kaikilla ole varsinaisia tanssikenkiä, joten hiihtotango
pitää sujua kumipohja kengilläkin.
Valveutuneella tanssijallahan on mukanaan useampi pari kenkiä,
erilaisille alustoille.Onhan siitä ongelmia se on selvä! Taviskin tajuaa sen mutta tuo käsitys siitä että tulee olla liukas lattia on jokin omituinen harha. Toki muutama joka ei juuri pysy muutenkaan pystyssä tai on humalassa on hänen "tanssinsa" aika tahmeaa.
Tanssilattian ei tule "luistaa" kyllä tosi on niin. Silloin pääsee ja on mahdollista tanssia. Kävelyn liukkaalla voi tehdä jäätiköllä ym paikoissa. - air
Pitävä tanssialusta kirjoitti:
Onhan siitä ongelmia se on selvä! Taviskin tajuaa sen mutta tuo käsitys siitä että tulee olla liukas lattia on jokin omituinen harha. Toki muutama joka ei juuri pysy muutenkaan pystyssä tai on humalassa on hänen "tanssinsa" aika tahmeaa.
Tanssilattian ei tule "luistaa" kyllä tosi on niin. Silloin pääsee ja on mahdollista tanssia. Kävelyn liukkaalla voi tehdä jäätiköllä ym paikoissa.Astmaatikkona hajuvesissä ja hiuslakoissa jo riittävästi tuoksuja. Jauhopöly siihen lisäksi, ei kiitos.
- Liian liukasta on
Olisi todellakin aika luopua kaikista lattian liukasteista. Lattian pitäminen puhtaana riittää. Itse tanssin enimmäkseen tavallisilla kävelykengillä ja saan ne liukumaan ihan riittävästi liukastamattomalla puhtaalla lattialla. Liukuongelmaisten kannattaisi ennemmin miettiä omaa askellustaan kuin vaatia liukasteita kaikkien muiden riesaksi.
- jäätiköllä..
olettekos huomanneet, tanssipaikka jossa käytetään yhä vieläkin jauhoja, kahvia yms. liukasteena... järjestäjillä itsellään on jaloissaan kengät joilla pysyy pystyssä kirkkaalla jäälläkin. ....elikä ovat talkoolaisia jotka eivät itse tanssi . ja kun tuttu herra/rouva kaipaa liukastetta sitä lisätään..
- Gurut
voi mennä näyttämään taitojaan ihan keskenään johonkin betonipohja halliin mokkasiineillään.
Tanssipaikat on tavallisille ihmisille joilla on tavlliset kengät.
Ei millekkän kilpatansijoille jotka käyttävät kilpatanssi kenkiä.Ne on eripaikkoja joissa noita kenkiä tarvitsee.
Ja tanssipaikat on yleensä jotakin muuta kuin näille
"katso kun men vedetään ja ostataan ja näkeeks kaikki kun me tanssitaa"- uiytgf
Paremmat hiihtäjät myös jonnekin kaivokseen keskenään hiihtämään. Ärsyttää kun en pysy peräsää kun NIIDEN pitää tulla näyttämään miten kovaa pääsevät.
- mietaaa
uiytgf kirjoitti:
Paremmat hiihtäjät myös jonnekin kaivokseen keskenään hiihtämään. Ärsyttää kun en pysy peräsää kun NIIDEN pitää tulla näyttämään miten kovaa pääsevät.
perässä helppo pysyä :)
- Äläkatso yritäkotona
Eipä tuosta saa selvää mitä guruilla tarkoitat? Tanssipaikat on tosiaan tavallisia tanssijoita varten ja tanssi on se paikan pääasia sekä eniten käytetty toiminta. Kengät on todellakin tanssinvuoksi ja uskoakseni . Kengät mitä itsekukin tarvitsee on ns: kelinen mukaan. Vesisateella kumikengät ja talustellessa tallustelukengät. Tanssiessa tanssikengät ja hiihdettäessä hiitokengät.
Empä usko että koivin paljoa saa kannatusta jos "tavallinen" menee kenkiä vaihtamaan ja uhoamaan mihinkään yleisötapahtumaan kun ei satu mielyttämään toisten innostuneisuus harrastukseen.
Tavallisilla kengillä saa tavallista tanssia luisti tai ei! - HÖpötihöpsis
Jos tarkoitat tanssipaikalla isoa tanssilavaa, niin olet kyllä aivan metsässä. Niissä on tarkoitus tanssia, joten jalkaan laitetaan tanssiin soveltuvat kengät. Tanssiravintolat on sitten vähän eri asia, kun niissä pääasia on yleensä juopuminen ja irtosuhteet.
- lapin poika
Monilla tanssipaikoilla on ongelmana lattian liiallinen liukkaus, mutta myös joillakin liukumattomuus.
Mutta mitä sanotte siitä, jos ns. seeprakenkätanssija pyytää liukastetta lattialle!
Ostetaanhan tanssikenkiä myös siksi, että halutaan kuulua joukkoon. Vaikka ei osattaisikaan lajia!
Tanssia osaavat eivät liukastetta lattiaan yleensä tarvitse, joskin sopiva luisto on eduksi monille tansseille. Siis jos puhutaan tavallisista tanssijoista, olkoon heillä jaloissaan mitkä kengät tahansa! Kilpatanssia nopeine käännöksineen harrastavat ovat sitten ihan eri asia, mutta eivät he normaalisti tanssipaikoille tulekaan.- Terve harrastus
Lattian tulisi olla liukastamaton ja hyvin pinnoitettu. Jokainen hakee liukkauden kenkien pohjamateriaalilla ja muutoinkin tanssittavuuden.
Tällöin olosuhteet ovat turvalliset sekä neutraalit kaikille. Sebrakengillä ei ole mitään tarvetta olla merkitystä järjestäjien reagointiin. Sillä tosiaan hankkia voi kenkiä mutta tanssitaitojos puuttuu voi olla tarvetta lähteä kalastelemaan "korviketta" järjestäjiltä. Tähän ei pitäisi järjestäjien mennä.
Pitäkää lattiat puhtaina ja liukastamattomana mutta hyvin pinnoitettuna. Kengänkuluttaja hankkii kengät taitotasonsa mukaan.
Osa tanssiväellä on käytössä jotkut maastokuviopohjaiset kumipohjaiset ja niitä ei saa tanssikengiksi millään. Näiden käyttäjien vaatimuksista joillakin tanssipaikoilla mennään liukastamaan keinotekoisin konstein, lattiat jopa turvattomiksi ja tanssikelvottomiksi.
Kilpatanssi ja lavatanssi alusta ei poikkea toisistaan ja on kelvollinen kaikille.
Eihän urheilussakaan vaihdeta tietä ja alustaa kenkien mukaan vaan kengät lajin ja henkilön mukaan.
- 35 vuotta tanssinut.
"kilpatanssikenkiä" siis ,haljaspohjakenkiä käyttäneenä voin kokemuksesta sanoa että niillä ei voi tanssia kuin kilpatanssilattialla, parketilla joka puhdistetaan usein pölystä yms. En siis laita niitä lavatansseihin. Jalkaan tavalliset "tossut" kaupanhyllyltä joissa on mahdollisimman pitävä pohja, ikävä kyllä niilläkin menee liukasteluksi jos lattialla on kahvia ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291313
- 99833
- 75650
- 50567
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa11481ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40454Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m149408Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30387Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372- 25368