Karenssi?

RuBl

Päivää.

Olisin mahdollisesti saamassa työpaikkaa puoleksi vuodeksi ja palkka olisi bruttona n.1600€/kk. Olen aika pikään ollut työttömänä ja nyt tuli 5kk karenssikin, koska lopetin erään koulun kesken. Minulle kyllä sanottiin sieltä, että sen voi lopettaa ilman sanktioita 2vk sisällä, toisin kävi. Tästä teen valituksen.
Kaiken huipuksi tuli ilmoitus, että minut on laitettu TYP:n asiakkaaksi.

Jokatapauksessa. Jos menen tuonne työhön, niin minkämoisen karenssin saan, kun työ loppuu? Lasketaanko tuo 1600/kk työn loppumisen jälkeen tuloksi seuraaville kuukausille ja jos kyllä, niin kuinka pitkään.

Kiitos etukäteen.

5

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+9

      Karenssi kuluu loppuun 5 kk aikana olet sitten töissä, työtön, opiskelija. Ei vaikuta siihen status mitenkään. Jos sait työssäoloehdon 5 kk se kuluu pois vain töissä tai työkkärin toimenpiteessä eli kursseilla. Kela kyllä laskee taas tukesi uudelleen kun työt lopetat ja 6 kk aikana ehtii saamaan jo lomakorvauksiakin jotka saattavat jonkun verran jaksottaa tuen maksamista ja alkamista. Ei tuommoinen palkka ainakaan kk pidempään, ei niin suuri kuitenkaan ole.

      TYPiin ei voi laittaa ilman sinun lupaasi eli olet siihen jossakin vaiheessa antanut suostumuksesi. Sinne on saattanut jonoa olla jopa puolesta vuodesta vuoteen ja asia saattaa itseltä unohtua mitä työkkärille luvannut puoli vuotta sitten. Kursseja ja kouluja jotka on työkkärin toimesta alkaneet, voi äärimmäisen harvoin ilman sanktioita lopettaa kesken, turha siis ollakaan siinä luulossa koskaan, että ne voi surutta keskeyttää parin viikon jälkeen tai myöhemminkään. Työ tai terveyteen vaikuttava asia ovat melkein ainoita joista ei sanktioita anneta.

      • Näin on

        Jos olet saanut 5 kk:n pituisen rangaistuksen, se ei ole karenssi, vaan rangaistustyössäoloehto, joka kuluu pois vain ehdon täyttymiselle. Ja sehän täyttyy 6 kk:n työn aikana.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/8609941


      • RuBl
        Näin on kirjoitti:

        Jos olet saanut 5 kk:n pituisen rangaistuksen, se ei ole karenssi, vaan rangaistustyössäoloehto, joka kuluu pois vain ehdon täyttymiselle. Ja sehän täyttyy 6 kk:n työn aikana.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/8609941

        Kiitos näistä tiedoista,


      • Palmroos

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      132
      4564
    2. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      74
      3299
    3. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      106
      1608
    4. Nyt kerrot mies mitä ajattelet minusta

      Ihan suoraan ja suodattamatta.
      Ikävä
      88
      1415
    5. Odotatko vielä vastausta...

      Siihen viestiin? 🤔
      Ikävä
      102
      957
    6. Ehkä se on niin

      Ettet vaan uskalla lähestyä tämän jälkeen. Ehkä haluaisit. En osaa sanoa.
      Ikävä
      74
      834
    7. Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6

      Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka
      Seinäjoki
      20
      827
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      42
      730
    9. Tämän palstan naiseksi esittäytyvät

      Ovatkin kuulemma oikeasti sukupuoleltaan miehiä. Pitääkö paikkansa?
      Sinkut
      111
      707
    10. Jos oot täällä,laita tunniste.

      Muuten en lue!
      Ikävä
      44
      672
    Aihe