Kumpi tulityökortti rakentajalle?

kurssille

Elikkä olen ammatiltani talonrakentaja ja ammattikoulussa aikanaan suoritettu tulityökortti on mennyt vanhaksi ja pitäisi siis uudestaan suorittaa. Tulevia työkohteita omakotitalo-työmaat ja ehkä myös kerrostalo-rakentamista tulee olemaan.

Haluaisinkin kokemusta omaavilta kirvesmiehinä ja timpureina työskenteleviltä vinkkiä, että kannattaako suorittaa tuo normaali tulityökurssi vai katto- ja vedeneristys tulityökurssi? Eli kumpi on tavalliselle rakentajalle kannattavampi vai kannattaako suorittaa molemmat? Ja sitten käsittääkseni työturvallisuuskurssi kannattaisi olla suoritettuna?

5

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sen ne osaa

      Saahan nuo virulaiset hanttipulit tulipalon syttymään ilman tulityökorttiakin.

      • kurssille

        Niinhän ne varmasti saa, kuten monet muutkin.. Valitettavasti vaan tuo vastaus ei auttanut mua tippaakaan :)


    • Putkari1234

      Normi tulityökortilla pärjäät aika pitkälle, huopahommat taitaa olla suurin syy tuon mustan (kattotulityökortin) hankintaan. Toki saattaa olla jotain erikoisia metallirakenne hommia katolla.

      Ilman työturvallisuuskorttia ei periaatteessa työmaalle pääse. Joku raksamies varmaa osaa vastata paremmin tohon mustaan korttiin.

    • timpa timpuri

      No ei tota nyt kannata itse lähteä suoritamaan . Kyllä se mestari lähetää kursille jos on tarvista

    • Elementtirane

      Ei isolle työmaalle pääse ilman työturvallisuuskorttia. Se on ensisijainen. Toiseksi tulityöstä sininen läpyskä riittää perus raksaranen hommiin. Sillä saat sitten olla vaikka tulityövartijana. ja.rälläköinti yms perus kipinät hoituu... Riippuen sinun työnkuvasta. Tosiaan en itse myöskään maksaisi siitä, jos tekee omalla nimellä vaikka hitsauksia, kuuluu sitten asiaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2048
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      306
      1749
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1203
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1071
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      957
    Aihe