Mun paras kaveri on masentunut. Se puhuu mulle aina sen tilanteesta ja asioista. Se viiltelee ja on puhunut mulle sen itsemurha-ajatuksista. Se kerto mulle että siitä tuntuu että se ei jaksa enää. Se käy pari kertaa viikossa koulukuraattorilla mutta musta tuntuu että se ei riitä. Tää on mulle aivan kauhea tilanne. Oon menettänyt yö unet tän takia. Se ihminen on liian rakas menetettäväksi. Osaisitteko te kertoa mitä mun pitäis tehdä?
Kaverin tilanne..
Pikachuuu
3104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minusta koulukuraattoin pitäisi ohjata kaverisi eteenpäin muihin palveluihin. Kuraattori tietämykseni mukaan hoitelee ongelmia tyyliin kiusaus/koulupinnaus/teinien muut hölmöilyt? Kuraattorin pitäisi tilata kaverillesi aika psykologilta tms.
Voitko täällä kertoa, mikä kaverisi peruskipu on?
Voisit käydä itse kuraattorin puheilla ja sanoa, miltä sinusta tuntuu tai jättää asian sikseen, sillä kuraattori on tok.näk. ammattilainen joka osaa hommansa joka tietää jos ystäväsi pitäisi käydä useimmin luonaan.
Hienoa, että olet kaverisi tukena ja olet hänestä huolissasi; sinun kaltaisiasi kavereita tarvitaan aina. Ehkä omaa oloasi helpottaisi, jos kävisit kertomassa huolestasi samalle kuraattorille ja kertoisit, että sinusta ystäväsi tarvitsisi lisää ammattiapua.
Jaksamisia :)
Toivottavat Nettisaapaspäivystäjät Jyväskylästä