Kaverini laittoi ala-asteen luokkakuvan Facebookkiin ja voin myöntää, että en todellakaan ollut kuvassa kovin edustava. Olen eräillä tunneilla huomannut kun luokkalaiseni nauravat kuvalleni, enkä yllätys yllätys pidä siitä!
En itse ole Facebookissa ja siksi en kyseisen kuvan kommentteja ole päässyt näkemään, mutta todennäköisesti sieltä löytyy jotain minuun liittyvää.
Julkaisia on kuitenkin ''kaverini'' enkä haluaisi rikkoa ''ystävyyssuhteitamme'', mutta pyynnöstä hän ei kuvaa poistanut.
Muiden keskustelujen perusteella Facebookkiin ei saisi ladata kuvaa ellei kuvan kohteelta ole kysytty lupaa, joten laki olisi minun puolellani.
Mitä teen?
En itse ole Facebookissa ja siksi en kyseisen kuvan kommentteja ole päässyt näkemään, mutta todennäköisesti sieltä löytyy jotain minuun liittyvää.
Julkaisia on kuitenkin ''kaverini'' enkä haluaisi rikkoa ''ystävyyssuhteitamme'', mutta pyynnöstä hän ei kuvaa poistanut.
Muiden keskustelujen perusteella Facebookkiin ei saisi ladata kuvaa ellei kuvan kohteelta ole kysytty lupaa, joten laki olisi minun puolellani.
Mitä teen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Opiskelet. Siksihän käyt koulua.
"Muiden keskustelujen perusteella Facebookkiin ei saisi ladata kuvaa ellei kuvan kohteelta ole kysytty lupaa, joten laki olisi minun puolellani."
-Tällä argumentilla tuskin pääsee kovinkaan pitkälle koska tämänkaltaisessa ryhmäkuvassa voidaan tulkita siten, että kuvan julkaisulle on kuvattavilta saatu ns. hiljainen julkaisulupa koska he ovat kuvaukseen ylipäätään osallistuneet.
Ja nyt se oleellinen MUTTA:
Kaverillesi voisit kyllä mainita, että hän tarvitsee kuvan julkaisemiseksi luvan tekijänoikeuden haltijalta eikä ihan kuka tahansa saa kyseistä kuvaa julkaista. Oletettavasti oikeudet kuvaan ovat vain kuvaajalla, ehkä koululla mikäli kuvaaja on koululle luvan antanut. Tämä onkin sitten ihan lakiin perustuva asia.
Eli ellei kaverisi ole kuvan tekijänoikeuksien haltijalta julkaisulupaa saanut, niin kaverisi rikkoo lakia.
Ja tuossapa vielä ytimekäs juttu aiheesta: http://bit.ly/zaBnEf
Älä sure! Aikoinaan hieman karrikoiden olin 1950 luvun alussa luokkani pienei ja surkein koska olin syntynyt aivan vuoden lopussa ja sen näki luokkakuvasta. Nyt muutama vuosi sitten silloinen kouluni täytti 100 vuotta ja he pyysivät mahdollisia luokkakuvia vanhoilta vuosilta. Huolimatta omasta surkeudestani tei parista suurennoksia jotka edelleen ovat koulun käytössä.
Uskon, että tulevina vuosina opit itsekin nauramaan hetkelliselle epäonnistumisellesi sillä maailmassa sattuu monenlaista. Ne taas jotka sinulle hihittelevät tulevat samaan tilanteeseen ajan mittaan jolloin voit alkaa, jos siis olet kostonhaluinen mitä en suosittele, oman hihittelysi.
Parhaiten pärjäät kun opit hihittelemään itsellesi silloinkin kun muut eivät huomaa siihen aihetta. Itsetuntoa pitää kehittää, mieti vaikka mykän elokuvan suuria tähtiä kuten ohukainen ja paksukainen, he asettivat omat, ei niin kauniit piirteensä viihdekäyttöön ja vieläkin lähes 100 vuotta myöhemmin me hihittelemme heille vaikka aika on jo jättänyt heidät taakseen.
Ei tuosta kannata tehdä numeroa. Ei sitä kuvaa koko maailma katsele.
"Muiden keskustelujen perusteella Facebookkiin ei saisi ladata kuvaa ellei kuvan kohteelta ole kysytty lupaa, joten laki olisi minun puolellani.
Mitä teen? "
Tekijänoikeudellisesti asia ei sinulle kuulu.
Mutta tuollainen kuvan esittely netissä saattaa rikkoa esim henkilötietolakia.
http://www.tietosuoja.fi/33490.htm