Lämpötilan säätimet jne

öljyllä mennään

Muutimme taloon jossa on öljylämmitys. öljykattilassa termex a on kaksi lämpötilan säädintä. toisesta lähtee johto polttimeen ja se toimii sillä poltin toimii sitä kautta.

toinen on ihan mysteeri koska siitäkin menee johto sähkötauluun, ja joku napsahtaa aina kun siitä kääntää mutta mitään vaikutusta sillä ei mihinkään ole. poltin ym toimii samalla tavalla oli se sitten missä asennossa tahansa.

alun perin polttimen kohdalla oli säätö 85 ja siinä mysteerissä 65. kokeilin eri säätöjä, huomasin että jos laittaa alle 70 polttimen niin sitten alkaa loppua lämmin vesi suihkussa n. 15-20min jälkeen ja pakkasilla alkoi huoneen lämpötila laskemaan.

nyt on 80 ja 60.

miten usein sakkakuppi pitää tyhjentää? varmaan poltin pois päätlä jne ennen sakkkakupin avaamista. imeekö se sen sitten täyteen vai täytyykö kaataa itse?

6

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öljyalan ammattimies

      poltin ja vastus molemmat ei samassa. kontaktori napsahtaa ns. vasaranisku kun kärjet puristuu yhteen ja virta kulkee. kattila 80-90 ast. lämmin vesi 60-70ast. patteriin pakkasella 70-80ast.

      suod. puhdistus 5000l päästä. samalla suutin 0,5gal ttai 0,6 palopään puhd. ja valosilmä. sytkärit kohdistettava jos ei syty varasuutin hyllylle. kaksi avainta kun suutin vaihto muuten menee rikki. häiriöön muutaman kertaa sitten lähtee. poltin ilman säätö savukaasu analysaattori ammattihuolto tekee sen.

      kattila nuohous aina tarvittaessa. poltin off ja harjaa noen pois. sisäpiippu hormissa nuohooja tekee sen putsauksen. säiliö tarkastus varmasti että säiliö hyvä. säikliö voi syöpyä. maan alla säiliö tai sisällä. teräs säiliö tai lasikuitu tai muovi jos uusi.

      suihku lämmin vesi loppuu niin kierukka tukkoinen. pettex et kierukan putsaus. putkimies pumppaa litkut niin lähtee kalkit pois. kattila lämpö 80 tai enemmän niin riittää kv. esim. oilon poltin niin saranatapilla lähtee pois. öljy esilämmitys kannattaa olla.

      joskus sytytys muuntaja saataa mennä rikki silloin ei syty tulille. polttimen teho esim. 20kw. kerros talossa vaikka 200kw. riippuu talosta poltin teho. voi olla eri teho kun säätää uuden suuttimen ja pellin oiken. pikku kattilaan liika teho nostaa savulämpöä. ei ota pannu lämpöä.

      on yli paine laitos. ei tarvitse vetoa. savu menee piipusta ulos puhaltimen voimalla. savukaasuimuri ei tarpeellinen.

      näin näkisin asiat vaikka on tullut hiukan otettua tänään.

      • 1+17

        Taitaa olla hommat vähissä kun keskellä viikkoa on tullut "hiukan" otettua, taitaa olla tullut otettua jo vähän enemmäkin...


    • Lyhyesti.

      Ensimmäinen on polttimen säätö, toinen varalla olevan sähkövastuksen säätö. Vastuksen säätöarvo pitääkin olla pienempi, koska sen on tarkoitus toimia vain silloin, jos poltin ei käynnisty ja kattila alkaa jäähtyä.

    • jfhhgjgkk

      Kai nämäkin laitteet kestää 30-40 vuotta kulumatta ja säätämättä, kun maalampövermeetkin.

    • Jämä.
    • joo, se alemman sätöarvon termostaatti on normaalisti sähköllä tapahtuvan varalämmön kytkeytyminen. Jonka toimivuus ehkä kannattaa joskus varmistaa. Minulla oli joskus lauennut ja piti Novan kyljessä tosi kovaa painaa vihreää kuittausvipua reiässään

      minähän käytännössä melkein vuoden olen lämmittänyt kattilan sähkövastuksilla, tulee parikymmentä prosenttia halvemmaksi kuin öljyn polttaminen

      tässä ketjussa "öljyalan ammattimies" ihan osaavasti kertoo käytännön asioita, kannattaa lukea jos on vakaasti päättänyt rahoillaan rikastuttaa öljyntuottajia (minä maksan mieluummin kaupunkini sähköyhtiön biovoimalalle)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      98
      6787
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      462
      4876
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      128
      2738
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      141
      2413
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      6
      2164
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      34
      1166
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      72
      1103
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1040
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      103
      1003
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      75
      904
    Aihe