Lämpötilan säätimet jne

öljyllä mennään

Muutimme taloon jossa on öljylämmitys. öljykattilassa termex a on kaksi lämpötilan säädintä. toisesta lähtee johto polttimeen ja se toimii sillä poltin toimii sitä kautta.

toinen on ihan mysteeri koska siitäkin menee johto sähkötauluun, ja joku napsahtaa aina kun siitä kääntää mutta mitään vaikutusta sillä ei mihinkään ole. poltin ym toimii samalla tavalla oli se sitten missä asennossa tahansa.

alun perin polttimen kohdalla oli säätö 85 ja siinä mysteerissä 65. kokeilin eri säätöjä, huomasin että jos laittaa alle 70 polttimen niin sitten alkaa loppua lämmin vesi suihkussa n. 15-20min jälkeen ja pakkasilla alkoi huoneen lämpötila laskemaan.

nyt on 80 ja 60.

miten usein sakkakuppi pitää tyhjentää? varmaan poltin pois päätlä jne ennen sakkkakupin avaamista. imeekö se sen sitten täyteen vai täytyykö kaataa itse?

6

416

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öljyalan ammattimies

      poltin ja vastus molemmat ei samassa. kontaktori napsahtaa ns. vasaranisku kun kärjet puristuu yhteen ja virta kulkee. kattila 80-90 ast. lämmin vesi 60-70ast. patteriin pakkasella 70-80ast.

      suod. puhdistus 5000l päästä. samalla suutin 0,5gal ttai 0,6 palopään puhd. ja valosilmä. sytkärit kohdistettava jos ei syty varasuutin hyllylle. kaksi avainta kun suutin vaihto muuten menee rikki. häiriöön muutaman kertaa sitten lähtee. poltin ilman säätö savukaasu analysaattori ammattihuolto tekee sen.

      kattila nuohous aina tarvittaessa. poltin off ja harjaa noen pois. sisäpiippu hormissa nuohooja tekee sen putsauksen. säiliö tarkastus varmasti että säiliö hyvä. säikliö voi syöpyä. maan alla säiliö tai sisällä. teräs säiliö tai lasikuitu tai muovi jos uusi.

      suihku lämmin vesi loppuu niin kierukka tukkoinen. pettex et kierukan putsaus. putkimies pumppaa litkut niin lähtee kalkit pois. kattila lämpö 80 tai enemmän niin riittää kv. esim. oilon poltin niin saranatapilla lähtee pois. öljy esilämmitys kannattaa olla.

      joskus sytytys muuntaja saataa mennä rikki silloin ei syty tulille. polttimen teho esim. 20kw. kerros talossa vaikka 200kw. riippuu talosta poltin teho. voi olla eri teho kun säätää uuden suuttimen ja pellin oiken. pikku kattilaan liika teho nostaa savulämpöä. ei ota pannu lämpöä.

      on yli paine laitos. ei tarvitse vetoa. savu menee piipusta ulos puhaltimen voimalla. savukaasuimuri ei tarpeellinen.

      näin näkisin asiat vaikka on tullut hiukan otettua tänään.

      • 1+17

        Taitaa olla hommat vähissä kun keskellä viikkoa on tullut "hiukan" otettua, taitaa olla tullut otettua jo vähän enemmäkin...


    • Lyhyesti.

      Ensimmäinen on polttimen säätö, toinen varalla olevan sähkövastuksen säätö. Vastuksen säätöarvo pitääkin olla pienempi, koska sen on tarkoitus toimia vain silloin, jos poltin ei käynnisty ja kattila alkaa jäähtyä.

    • jfhhgjgkk

      Kai nämäkin laitteet kestää 30-40 vuotta kulumatta ja säätämättä, kun maalampövermeetkin.

    • Jämä.
    • joo, se alemman sätöarvon termostaatti on normaalisti sähköllä tapahtuvan varalämmön kytkeytyminen. Jonka toimivuus ehkä kannattaa joskus varmistaa. Minulla oli joskus lauennut ja piti Novan kyljessä tosi kovaa painaa vihreää kuittausvipua reiässään

      minähän käytännössä melkein vuoden olen lämmittänyt kattilan sähkövastuksilla, tulee parikymmentä prosenttia halvemmaksi kuin öljyn polttaminen

      tässä ketjussa "öljyalan ammattimies" ihan osaavasti kertoo käytännön asioita, kannattaa lukea jos on vakaasti päättänyt rahoillaan rikastuttaa öljyntuottajia (minä maksan mieluummin kaupunkini sähköyhtiön biovoimalalle)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1288
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      908
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      824
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. 32
      645
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      578
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      486
    Aihe