Lämpötilan säätimet jne

öljyllä mennään

Muutimme taloon jossa on öljylämmitys. öljykattilassa termex a on kaksi lämpötilan säädintä. toisesta lähtee johto polttimeen ja se toimii sillä poltin toimii sitä kautta.

toinen on ihan mysteeri koska siitäkin menee johto sähkötauluun, ja joku napsahtaa aina kun siitä kääntää mutta mitään vaikutusta sillä ei mihinkään ole. poltin ym toimii samalla tavalla oli se sitten missä asennossa tahansa.

alun perin polttimen kohdalla oli säätö 85 ja siinä mysteerissä 65. kokeilin eri säätöjä, huomasin että jos laittaa alle 70 polttimen niin sitten alkaa loppua lämmin vesi suihkussa n. 15-20min jälkeen ja pakkasilla alkoi huoneen lämpötila laskemaan.

nyt on 80 ja 60.

miten usein sakkakuppi pitää tyhjentää? varmaan poltin pois päätlä jne ennen sakkkakupin avaamista. imeekö se sen sitten täyteen vai täytyykö kaataa itse?

6

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öljyalan ammattimies

      poltin ja vastus molemmat ei samassa. kontaktori napsahtaa ns. vasaranisku kun kärjet puristuu yhteen ja virta kulkee. kattila 80-90 ast. lämmin vesi 60-70ast. patteriin pakkasella 70-80ast.

      suod. puhdistus 5000l päästä. samalla suutin 0,5gal ttai 0,6 palopään puhd. ja valosilmä. sytkärit kohdistettava jos ei syty varasuutin hyllylle. kaksi avainta kun suutin vaihto muuten menee rikki. häiriöön muutaman kertaa sitten lähtee. poltin ilman säätö savukaasu analysaattori ammattihuolto tekee sen.

      kattila nuohous aina tarvittaessa. poltin off ja harjaa noen pois. sisäpiippu hormissa nuohooja tekee sen putsauksen. säiliö tarkastus varmasti että säiliö hyvä. säikliö voi syöpyä. maan alla säiliö tai sisällä. teräs säiliö tai lasikuitu tai muovi jos uusi.

      suihku lämmin vesi loppuu niin kierukka tukkoinen. pettex et kierukan putsaus. putkimies pumppaa litkut niin lähtee kalkit pois. kattila lämpö 80 tai enemmän niin riittää kv. esim. oilon poltin niin saranatapilla lähtee pois. öljy esilämmitys kannattaa olla.

      joskus sytytys muuntaja saataa mennä rikki silloin ei syty tulille. polttimen teho esim. 20kw. kerros talossa vaikka 200kw. riippuu talosta poltin teho. voi olla eri teho kun säätää uuden suuttimen ja pellin oiken. pikku kattilaan liika teho nostaa savulämpöä. ei ota pannu lämpöä.

      on yli paine laitos. ei tarvitse vetoa. savu menee piipusta ulos puhaltimen voimalla. savukaasuimuri ei tarpeellinen.

      näin näkisin asiat vaikka on tullut hiukan otettua tänään.

      • 1+17

        Taitaa olla hommat vähissä kun keskellä viikkoa on tullut "hiukan" otettua, taitaa olla tullut otettua jo vähän enemmäkin...


    • Lyhyesti.

      Ensimmäinen on polttimen säätö, toinen varalla olevan sähkövastuksen säätö. Vastuksen säätöarvo pitääkin olla pienempi, koska sen on tarkoitus toimia vain silloin, jos poltin ei käynnisty ja kattila alkaa jäähtyä.

    • jfhhgjgkk

      Kai nämäkin laitteet kestää 30-40 vuotta kulumatta ja säätämättä, kun maalampövermeetkin.

    • Jämä.
    • joo, se alemman sätöarvon termostaatti on normaalisti sähköllä tapahtuvan varalämmön kytkeytyminen. Jonka toimivuus ehkä kannattaa joskus varmistaa. Minulla oli joskus lauennut ja piti Novan kyljessä tosi kovaa painaa vihreää kuittausvipua reiässään

      minähän käytännössä melkein vuoden olen lämmittänyt kattilan sähkövastuksilla, tulee parikymmentä prosenttia halvemmaksi kuin öljyn polttaminen

      tässä ketjussa "öljyalan ammattimies" ihan osaavasti kertoo käytännön asioita, kannattaa lukea jos on vakaasti päättänyt rahoillaan rikastuttaa öljyntuottajia (minä maksan mieluummin kaupunkini sähköyhtiön biovoimalalle)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      3028
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2894
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2747
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2598
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2498
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2480
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2261
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2158
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2058
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2052
    Aihe