Mikä on yleinen käytäntö kojerasian paikassa oven pielessä?
Jos kiinnitän sen suoraan ovenpieleen kertopuuhun, niin pelkona on että kalusteet tulee liian lähellä ovenpielen listaa ja on sitten ruman näköinen??
Jos kiinnitän sen suoraan ovenpieleen kertopuuhun, niin pelkona on että kalusteet tulee liian lähellä ovenpielen listaa ja on sitten ruman näköinen??
Vastaukset 8
Vanhimmat
Palikka voi laittaa palikkaa väliin...
Joo kyllä mä sen tajuan, mutta kysynkin että mikä on normaali asennustapa kun en nyt pääse katsastamaan miten ne yleensä on asennettu.
Listasta kalusteen reuna 5cm.
Betoni yms. seinissä n. 10 cm ja puuseinissä n. 8,5 cm päähän ovenpielestä, mikäli karmilistan leveys on alle 5cm.
Kun näköjään käytät kertopuuta niin aika hyvä etäisyys voisi tulla kun laittaa vielä palan samaa puuta ennen kojerasiaa. Meillä muistaakseni laitettiin noin.
Lyöt siihen kertopuuhun vaan. Ei tuu liian lähelle, ellet sitten innostu laittamaan leveämpää listaa. Mikä nyt sitten onkaan liian lähellä..
Joo kiinni siihen ovipielen runkotolppaan. Näin normaalisti tehdään.
älä laita suoraan runkotolppaan! vähintään 20mm lautaa väliin tai kertopuun pätkä. 42mm lista tulee muuten liian lähelle kalustetta.