Testaajaksi??

nykyisessä työssäni päädyin järjestelmäprojektiin lopputestaajaksi. Itse piti laatia testimatriisi, suunnitella millaisia testiasiakkaita ja keissejä pyöritellään ja raportoida quality centerissä. Hämmästyksekseni olinkin ihan hyvä tässä hommassa, osasin jopa haistaa mistä virheet järjestelmässä saattoivat johtua vaikken koodaamisesta mitään ymmärrä.
Nyt olenkin alkanut pohtia jos vaihtaisin alaa. Olen atk-merkonomi vuodelta nakki ja muusi ja tehnyt työkseni 20 vuotta jotain ihan muuta. Ihan en usko kenenkään mua yhden projektin kokemuksella testaajaksi palkkaavan, vaan tarvisin jotain alan koulutusta. Mitä ja missä pitäisi opiskella?

9

1558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • via kantapään kautta

      Testaaminen on helppoa, jos aiemman työkokemuksensa perusteella tietää, miten järjestelmän pitäisi käytännössä toimia. On aivan eri asia testata itselleen vieraan toimialan systeemejä, joiden toimintaperiaatteita pitää arvailla pelkkien dokumenttien avulla.

      Jos testaaminen kiinnostaa, siitä vaan. Hyviä testaajia ei ole koskaan liikaa.

      • tuo on varmaan totta. Tiesin hyvin mitä halusimme järjestelmän tekevän.

        Kysymys nyt kuuluukin, mitähän mun pitäis opiskella jotta voisin vieraan toimialan systeemejä testata?


      • EX testaaja
        glittergirl kirjoitti:

        tuo on varmaan totta. Tiesin hyvin mitä halusimme järjestelmän tekevän.

        Kysymys nyt kuuluukin, mitähän mun pitäis opiskella jotta voisin vieraan toimialan systeemejä testata?

        Testaaja kehittyy parhaiten testaamalla. Mitään laitetta tai järjestelmää ei opeteta kovin syvällisesti missään vaan yleensä se oppi tulee työn kautta. Aloitteleva testaaja joutuu tukeutumaan pitkälti spekseihin. Jos järjestemän vaatimukset on kirjattu hyvin niin testauksen suunnittelu niitä vasten onnistuu vähemmälläkin kokemuksella. Ajan kanssa sitten kasvaa tieto ja ymmärrys ja osaa keskittyä ongelma-alueisiin, erityisesti niihin joita ei ole speksattu kunnolla, siellähän ne viat yleensä ovat. Jos homma toimii oikein niin testauksen palautteen kautta myös ne speksit paranevat eli laatu kehittyy.

        Jos on halua oppia, kyky pohtia asioita eri kantilta ja kyky ymmärtää kokonaisuuksia niin sitä voi testata melkein mitä vaan. Missään kurssilla ei opeteta kuin testauksen teorioita, erilaisia prosesseja ja lähestymistapoja. Hyvä testaaja on kullan arvoinen.


      • EX testaaja kirjoitti:

        Testaaja kehittyy parhaiten testaamalla. Mitään laitetta tai järjestelmää ei opeteta kovin syvällisesti missään vaan yleensä se oppi tulee työn kautta. Aloitteleva testaaja joutuu tukeutumaan pitkälti spekseihin. Jos järjestemän vaatimukset on kirjattu hyvin niin testauksen suunnittelu niitä vasten onnistuu vähemmälläkin kokemuksella. Ajan kanssa sitten kasvaa tieto ja ymmärrys ja osaa keskittyä ongelma-alueisiin, erityisesti niihin joita ei ole speksattu kunnolla, siellähän ne viat yleensä ovat. Jos homma toimii oikein niin testauksen palautteen kautta myös ne speksit paranevat eli laatu kehittyy.

        Jos on halua oppia, kyky pohtia asioita eri kantilta ja kyky ymmärtää kokonaisuuksia niin sitä voi testata melkein mitä vaan. Missään kurssilla ei opeteta kuin testauksen teorioita, erilaisia prosesseja ja lähestymistapoja. Hyvä testaaja on kullan arvoinen.

        Ehkä mun kandeis sit vaan kokeilla hakea testaajan paikkoja. Kun nuo projektin vetäjät meillä oli sitä mieltä et mulla oli lahjoja hommaan. Eli jaksoin olla kiinnostunut ja löysin niitä ongelma-alueita.

        kiits vastauksista.


    • 412424

      Eipä testaajia kouluteta missään tietääkseni?
      MS sertifikaateista voisi olla hyötyä..ja erinäisiä kursseja ja teoriaa testauksesta lukemalla

    • gunnar 5
    • Vuokratyöfirmaan

      Vaikka kyseessä on tärkeä alue - testausta ei mielletä juuri missään nykyisin firman omaksi ydinosaamiseksi. Se on ulkoistamisen kohde.

      Testausta siirretään kokoajan kiihtyvällä tahdilla halpamaihin.
      Itse en rakentaisi enää nykytilanteessa uraa sen varaan.

      Jos tätä työtä haluaa Suomessa tehdä työpaikat löytyvät lähinnä vuokratyöfirmoista. Sieltä et varmaa paikkaa löydä.

      Terkuin 12v. testaustöitä tehnyt. Alanvaihtoa suunnitteleva.

    • Muuminen_

      Testaajan työnkuva ja -rooli on muuttunut viime vuosina radikaalisti. 5-10 vuotta sitten ihmisiä palkattiin Suomessakin vielä tekemään manuaalista käyttöliittymälähtöistä testausta erilaisiin konsulttifirmoihin tai isompiin softataloihin. Nykyään tämä työ on ulkoistettu halpamaihin, ja Suomessa tehdään käytönnössä etupäässä näiden tiimien testimanagerointia tai testiautomaatiota osana firman sisäisiä kehitysprosesseja.

      Testiautomaatio on taas aikalailla naimisissa toteutuksen ja jatkuvan integroinnin kanssa. Varaudu opiskelemaan siis ko. ohjelmointikieliä, työkaluja ja prosesseja.

      Tässä parit buzzwordit:
      Java, JUnit, Jython, Python, Jenkins, Selenium, Watir, Sikuli, Scrum, Kanban, Maven, Ant, CI, TDD/ATDD/BDD.

      10 vuotta olen testaustöitä tehnyt ja ajattelin tehdä tulevaisuudessakin.

    • Ulkoistettava homma

      Kyllä perinteistäkin testaustyötä tehdään jonkun verran Suomessa. Eri asia haluaako omaan CV:hen vaikkapa Baronan nimeä. Jokaisen oma valinta.


      Listatut työkalut ovat tällä hetkellä muotia. Kymmenen vuoden kuluttua testauksessa on taas uudet työkalut ja nämä eivät riitä.
      ->Joten testaajaksi aikovan täytyy olla kiinnostunut päivittämään jatkuvasti osaamista. Vapaa-ajalla omaan laskuun.

      Vaikka hallitsisi kaikki listatut työkalut, oma työpaikka saattetaan silti ulkoistaa halpamaihin. IT-työ ei ole sidottu paikkaan.


      IT-alalle aikovan täytyy myös sietää jatkuvaa epävarmuutta, organisaatiokaaviot piirretään pelkästään tavan takia määräajoin uusiksi ja jatkuvat YT-prosessit tulevat myös tutuiksi.

      Omalla uralla YT-prosessi on toistunut useammin kuin kerran vuodessa.

      Harva jää tältä alalta eläkkeelle.
      Helpommallakin pystyy ansaitsemaan elantonsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      48
      3130
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2894
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2326
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1432
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1316
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1083
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      989
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      922
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      802
    Aihe