Bra att vara litet gammalmodig.

tant röd

Jag hör till de här tanterna som alltid vill ha några hundralappar kontant.Jag litar inte på att betalkorten fungerar.Idag var det bra att ha litet pengar i fickan.Jag var och shoppade med dottern,tablå vid kassan,kortet fungerade inte.Det har visst varit något större problem med bankkorten idag.Mamma lånade pengar så uppköpen kunde betalas.Pengar är ändå alltid pengar även om de väl försvinner någon gång i framtiden.Mina räkningar betalar jag nog på nätet,så riktigt bakom är jag inte.

3

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 228w

      Visst måste man alltid ha litet pengar i fickan,just för såna här tillfällen när tekniken inte fungerar och annars också.Det finns ännu små butiker ,torgförsäljare,loppisar och dylikt som enbart har kontant betalning.

    • knullaren

      Jag minns ännu i denna dag när jag hälsade på min kusin i Helsingfors Berghäll hösten 2006. Efter en otroligt så roligt krogkväll var vi på väg hemåt. Kvarteret före min kusins bostad blev vi stoppade av ryska prostituerade, dom erbjöd kvalitetssex. Jag tände direkt och frågade priset. 50 euro sug o 80 euro ett gott knull. Jag sa att vi knullar direkt, nu finns det behov. Men gissa fan, vi hade inga kontanter, och bankkort tog dom inte emot. Senare på kvällen när jag onanerade bestämda jag att härefter har jag alltid så mycket kontanter på mej att ja kan knulla när jag vill.

      • tanten

        Det där var ju en mycket bra motivering varför man behöver kontanta pengar.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4348
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2802
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2562
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1546
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1488
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1209
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      179
      984
    Aihe