Xenon valot ja Avensis

CalleKalle

Viimeisessä Auto Bild lehdessä (no.9/2012 saksalainen) kerrotaan Toyotan ilmoittaneen korvaavansa takuuna Xenon valaisimien korjauksen 7 vuoteen saakka. Ilmoitus koskee valoja, joissa linssit ovat vioittuneet höyrystyneen heijastimen vaikutuksesta. Asia tuli esille, kun sksalainen Auto Bild kirjoitti asiasta Avensisten omistajien valitettua valojen vioittumisista ja kalliista korjauskustannuksista, joita Toyota ei aikaisemmin korvannut kuin 5 vuoteen saakka.
Suome Auto Bild ei taida näistä kirjoitella, vaikka kuinka omistajat valittaisivat? Siinähän lehti voisi menettää jonkun Toyota mainoksen!

7

2909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auto asiaa

      No eikös se ole hyvä että takuu laajenee 7v valojen osalta,otan moisen ilmoituksen ilolla vastaan ja kun aven ksenonit ovat suorastaan loistavat.
      Onko muuten sinulla oma kohtaista kokemusta asiasta että Toyotan ksenonit olisivat kestoltaan huonompi kuin muitten valmistajien?
      onko koskaan käynyt mielessä että vetäiskös Saksalaiset koskaan asioita kotiinpäin.
      Ainakin auto-ohjelmat ovat juuri sitä räikeimillään.

    • CalleKalle

      Eihän tuosta huoli närkästyä, kun kirjoitin asiasta. Onhan hyvä, kun löytyy autolehtiä, jotka ovat kuluttajan asialla. Eli tässäkin tapauksessa ei varmasti olisi mitään valmistajan vastaantuloa tapahtunut, ellei laajalevikkinen lehti olisi saamiensa palautteiden perusteella ottanut vikaa ja valmistajan penseyttä esille. Saksalainen Auto Bild on kunnostautunut tällä alueella huomattavasti ennenkin, nyt uusimmassa antamalla käyttäjien kertoa VW:n TSI moottorin vaurioista.
      Arvostelen kyllä sitä, ettei suomessa ole yhtään autolehteä, jonka toimituslinja olisi vastaava eli auton käyttäjän asian puolesta. Meillähän vain kehutaan eri autoja, eli toimitaan ilmoittajien ehdoilla.

      • paskoja lehtiä

        joo olen samaa mieltä noista kotimaisista autolehdistä esim. TL jaTM on täyttä paskaa,etenkin TL:ssa koeajetaan monia autoja niin että saman tarinan voi lukea suoraan kyseisen auton esitteestä,tokkopa edes ovat puolillakaan niistä oikeasti tehneet lenkkiä.
        Toinen huvittava piirre TL on että helkutin kalliita urheiluautoja kyllä ajetaan joka lehdessä varmaan 10 sivua,eli tavallisen autonkäyttäjästä lehti on irtaantunut täysin.
        Urheiluautojen koeajoille on kyllä mielestäni ihan omat ja asiantuntevat lehdet esim. top gear.


    • ocwjpovcw

      Ebayssa on runsaasti korjattuja Aven xenon umpiota myynnissä. Veikkaan että ongelma on suht yleinen. Onko kukaan laittanut hapis xenon sarjoja H1/H7 umpioon?

      T Kejex

    • Anonyymi

      En oo viel laittanu mut ostan tos vklp jonku avensixe, emt onko siinö senonit vai noob-halogeit.
      Jos on XxXenonxXx nii sit kyl isken siihe jotaki :D
      Jos on helogayt, nii isken xxxENONxxxit

      T. Gana man :DD

    • Anonyymi

      etistyneemmät ajaa jo nykyään leteillä. t. uuno t-puro

    • Anonyymi

      Tainnut olla sama vika kuin 2010 alkaen subarulla.Koiton valot ja huono polttimo uv ym mikä heijastin pinnan pilasi linssin sisältä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      984
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      924
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe