Xenon valot ja Avensis

CalleKalle

Viimeisessä Auto Bild lehdessä (no.9/2012 saksalainen) kerrotaan Toyotan ilmoittaneen korvaavansa takuuna Xenon valaisimien korjauksen 7 vuoteen saakka. Ilmoitus koskee valoja, joissa linssit ovat vioittuneet höyrystyneen heijastimen vaikutuksesta. Asia tuli esille, kun sksalainen Auto Bild kirjoitti asiasta Avensisten omistajien valitettua valojen vioittumisista ja kalliista korjauskustannuksista, joita Toyota ei aikaisemmin korvannut kuin 5 vuoteen saakka.
Suome Auto Bild ei taida näistä kirjoitella, vaikka kuinka omistajat valittaisivat? Siinähän lehti voisi menettää jonkun Toyota mainoksen!

7

2999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auto asiaa

      No eikös se ole hyvä että takuu laajenee 7v valojen osalta,otan moisen ilmoituksen ilolla vastaan ja kun aven ksenonit ovat suorastaan loistavat.
      Onko muuten sinulla oma kohtaista kokemusta asiasta että Toyotan ksenonit olisivat kestoltaan huonompi kuin muitten valmistajien?
      onko koskaan käynyt mielessä että vetäiskös Saksalaiset koskaan asioita kotiinpäin.
      Ainakin auto-ohjelmat ovat juuri sitä räikeimillään.

    • CalleKalle

      Eihän tuosta huoli närkästyä, kun kirjoitin asiasta. Onhan hyvä, kun löytyy autolehtiä, jotka ovat kuluttajan asialla. Eli tässäkin tapauksessa ei varmasti olisi mitään valmistajan vastaantuloa tapahtunut, ellei laajalevikkinen lehti olisi saamiensa palautteiden perusteella ottanut vikaa ja valmistajan penseyttä esille. Saksalainen Auto Bild on kunnostautunut tällä alueella huomattavasti ennenkin, nyt uusimmassa antamalla käyttäjien kertoa VW:n TSI moottorin vaurioista.
      Arvostelen kyllä sitä, ettei suomessa ole yhtään autolehteä, jonka toimituslinja olisi vastaava eli auton käyttäjän asian puolesta. Meillähän vain kehutaan eri autoja, eli toimitaan ilmoittajien ehdoilla.

      • paskoja lehtiä

        joo olen samaa mieltä noista kotimaisista autolehdistä esim. TL jaTM on täyttä paskaa,etenkin TL:ssa koeajetaan monia autoja niin että saman tarinan voi lukea suoraan kyseisen auton esitteestä,tokkopa edes ovat puolillakaan niistä oikeasti tehneet lenkkiä.
        Toinen huvittava piirre TL on että helkutin kalliita urheiluautoja kyllä ajetaan joka lehdessä varmaan 10 sivua,eli tavallisen autonkäyttäjästä lehti on irtaantunut täysin.
        Urheiluautojen koeajoille on kyllä mielestäni ihan omat ja asiantuntevat lehdet esim. top gear.


    • ocwjpovcw

      Ebayssa on runsaasti korjattuja Aven xenon umpiota myynnissä. Veikkaan että ongelma on suht yleinen. Onko kukaan laittanut hapis xenon sarjoja H1/H7 umpioon?

      T Kejex

    • Anonyymi

      En oo viel laittanu mut ostan tos vklp jonku avensixe, emt onko siinö senonit vai noob-halogeit.
      Jos on XxXenonxXx nii sit kyl isken siihe jotaki :D
      Jos on helogayt, nii isken xxxENONxxxit

      T. Gana man :DD

    • Anonyymi

      etistyneemmät ajaa jo nykyään leteillä. t. uuno t-puro

    • Anonyymi

      Tainnut olla sama vika kuin 2010 alkaen subarulla.Koiton valot ja huono polttimo uv ym mikä heijastin pinnan pilasi linssin sisältä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      83
      1236
    2. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      699
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      25
      645
    4. Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin

      joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-
      Maailman menoa
      88
      454
    5. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    6. Puuilo pittäis tulla Haapaveelle

      Kaikki perskatti menee ylivieskaan ja ei Haapaveelle! Miksi ? Ylivieskaan on tullu monet liikkeet ja lissää tullee. Mitä
      Haapavesi
      38
      326
    7. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    8. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    9. 0
      90
    10. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    Aihe