Xenon valot ja Avensis

CalleKalle

Viimeisessä Auto Bild lehdessä (no.9/2012 saksalainen) kerrotaan Toyotan ilmoittaneen korvaavansa takuuna Xenon valaisimien korjauksen 7 vuoteen saakka. Ilmoitus koskee valoja, joissa linssit ovat vioittuneet höyrystyneen heijastimen vaikutuksesta. Asia tuli esille, kun sksalainen Auto Bild kirjoitti asiasta Avensisten omistajien valitettua valojen vioittumisista ja kalliista korjauskustannuksista, joita Toyota ei aikaisemmin korvannut kuin 5 vuoteen saakka.
Suome Auto Bild ei taida näistä kirjoitella, vaikka kuinka omistajat valittaisivat? Siinähän lehti voisi menettää jonkun Toyota mainoksen!

7

3067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auto asiaa

      No eikös se ole hyvä että takuu laajenee 7v valojen osalta,otan moisen ilmoituksen ilolla vastaan ja kun aven ksenonit ovat suorastaan loistavat.
      Onko muuten sinulla oma kohtaista kokemusta asiasta että Toyotan ksenonit olisivat kestoltaan huonompi kuin muitten valmistajien?
      onko koskaan käynyt mielessä että vetäiskös Saksalaiset koskaan asioita kotiinpäin.
      Ainakin auto-ohjelmat ovat juuri sitä räikeimillään.

    • CalleKalle

      Eihän tuosta huoli närkästyä, kun kirjoitin asiasta. Onhan hyvä, kun löytyy autolehtiä, jotka ovat kuluttajan asialla. Eli tässäkin tapauksessa ei varmasti olisi mitään valmistajan vastaantuloa tapahtunut, ellei laajalevikkinen lehti olisi saamiensa palautteiden perusteella ottanut vikaa ja valmistajan penseyttä esille. Saksalainen Auto Bild on kunnostautunut tällä alueella huomattavasti ennenkin, nyt uusimmassa antamalla käyttäjien kertoa VW:n TSI moottorin vaurioista.
      Arvostelen kyllä sitä, ettei suomessa ole yhtään autolehteä, jonka toimituslinja olisi vastaava eli auton käyttäjän asian puolesta. Meillähän vain kehutaan eri autoja, eli toimitaan ilmoittajien ehdoilla.

      • paskoja lehtiä

        joo olen samaa mieltä noista kotimaisista autolehdistä esim. TL jaTM on täyttä paskaa,etenkin TL:ssa koeajetaan monia autoja niin että saman tarinan voi lukea suoraan kyseisen auton esitteestä,tokkopa edes ovat puolillakaan niistä oikeasti tehneet lenkkiä.
        Toinen huvittava piirre TL on että helkutin kalliita urheiluautoja kyllä ajetaan joka lehdessä varmaan 10 sivua,eli tavallisen autonkäyttäjästä lehti on irtaantunut täysin.
        Urheiluautojen koeajoille on kyllä mielestäni ihan omat ja asiantuntevat lehdet esim. top gear.


    • ocwjpovcw

      Ebayssa on runsaasti korjattuja Aven xenon umpiota myynnissä. Veikkaan että ongelma on suht yleinen. Onko kukaan laittanut hapis xenon sarjoja H1/H7 umpioon?

      T Kejex

    • Anonyymi

      En oo viel laittanu mut ostan tos vklp jonku avensixe, emt onko siinö senonit vai noob-halogeit.
      Jos on XxXenonxXx nii sit kyl isken siihe jotaki :D
      Jos on helogayt, nii isken xxxENONxxxit

      T. Gana man :DD

    • Anonyymi

      etistyneemmät ajaa jo nykyään leteillä. t. uuno t-puro

    • Anonyymi

      Tainnut olla sama vika kuin 2010 alkaen subarulla.Koiton valot ja huono polttimo uv ym mikä heijastin pinnan pilasi linssin sisältä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2464
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1629
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      109
      1539
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1517
    5. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      46
      1404
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      1365
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1336
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1204
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1117
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1086
    Aihe