Kehosta irtautumisen tunne?

Tiivistetysti, sairastan keskivaikeaa masennusta ja lääkitystä vaihdettiin juuri (optipar 20mg) ensimmäinen viikko puolikkaalla tabletilla. Viime yönä havahduin siihen että olisin leijaillut kehoni yläpuolella. Se ei tuntunut unelta. Luulin olevani kuollut, oikeasti ja säikähdin todella kun havahduin sängystä. Olenkohan sekoamassa :( Voiko liittyä lääkkeenvaihdon sivuvaikutuksiin?
13470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Se on normaali tunne nukkuessa eikä siinä ole mitään pelättävää, öisin nämme unia juuri siten ettemme ole kehossamme ennenkuin palaamme siihen herätessäämme.
Unihalvaus on taas sen takia ettei kroppamme telo itseään unia nähdessämme.
Olemme kehossamme, mutta keho on vain sielun vaatteet.

Äänestä

Eikö depersonalisaatiohäiriössäkin ole sellaista, että voi joskus nähdä itsensä oman kehonsa ulkopuolelta? (vierestä, yläpuolelta..)

Äänestä

Totta. Ja lääkkeethän voi ilmeisesti laukaista moisen kun kävin googlettamassa. Maanantaina on onneks lääkäri, täytyypä kysästä häneltä asiasta. Oli vaan aika karsee kokemus, kun vastaavaa ei oo aiemmin ollut. Kiitos teille vastauksista :)

-ap

Äänestä

Voi liittyä tai sitten ei, sillä masennukseen voi oikeasti kuolla jos sitä toivoo
eikä sitä tarvitse tehdä oman käden kautta.

Äänestä

Aloitus ei liity mitenkään palstan aiheeseen joka on masennus.

Äänestä

Kerrotko millälailla ei liity jos aloittajan diagnoosi masennus? ja kysyy voivatko tuntemukset liittyä lääkitykseen?

Äänestä
  • Depersonalisaatiohäiriö diagnosoidaan erikseen. Mihin tahansa sairauteen (sekä psyykkiseen että fyysiseen) voi liittyä lieväasteisia dissosiaatiokokemuksia mutta mihinkään diagnoosiin, varsinkaan masennukseen ne eivät itsestäänselvyytenä liity.

    Lääkitys voi toisinaan aiheuttaa depersonalisaatiokokemuksia, joita henkilö ei ilman lääkitystä koskaan aiemmin ole kokenut. Tällöin ei kuitenkaan voida diagnosoida varsinaista dissosiatiivista häiriötä koska tilaan johtaneisiin tuntemuksiin ovat vaikuttaneet välittäjäainetasolla kemikaalit.

    Aloittajalle siis sanoisin, ettei kannata olla huolissaan, voit toki kertoa kokemuksistasi lääkärillesi, jonka tulisi pystyä päättämään onko sinulle määrätty lääke juuri sinulle sopiva/sopimaton.

    ____________________

    aspergerinfo.foorumi.org

    Äänestä

Kehosta irtautumista voi kokea ihan tervekin ihminen ilman mitään lääkitystä joko tarkoituksellisesti tai tahattomasti eikä sitä kokemusta tarvitse pelätä.

Äänestä
  • Niin. Minäkin näin itseni sivusta katsottuna sellaisessa tilanteessa, kun piti joskus muinoin mennä luokan edestä hakemaan jotain. Jännitin kovasti ja siitä kai johtui tuo, mutta olo meni pian ohi enkä seonnut. En käyttänyt silloin vielä mitään lääkkeitä.
    Toinen kerta oli kun kävelin kaupungilla ja luulin kaikkien tuijottavan minua. Näin itseni sivusta ja moitin sitä vierelläni kävelevää tyyppiä. Mutta sekin tunne meni ohi kun pääsin autoon, pois ihmisten katseitten alta.

    Minulla nämä aiheutti jännitys. Ei lääkkeet tai hulluus.

    Äänestä

  • ek3890 kirjoitti:

    Niin. Minäkin näin itseni sivusta katsottuna sellaisessa tilanteessa, kun piti joskus muinoin mennä luokan edestä hakemaan jotain. Jännitin kovasti ja siitä kai johtui tuo, mutta olo meni pian ohi enkä seonnut. En käyttänyt silloin vielä mitään lääkkeitä.
    Toinen kerta oli kun kävelin kaupungilla ja luulin kaikkien tuijottavan minua. Näin itseni sivusta ja moitin sitä vierelläni kävelevää tyyppiä. Mutta sekin tunne meni ohi kun pääsin autoon, pois ihmisten katseitten alta.

    Minulla nämä aiheutti jännitys. Ei lääkkeet tai hulluus.

    Minä taas olen operatiivinen thetan ja matkustan halutessani yli ajan ja paikan. Teen sitä harva se yö, koska esimerkiksi ulkoavaruuden sivilisaatioissa on hauska vierailla.

    Äänestä

Kyllä lääkkeet tuollaisia tuollaisia saavat aikaan ja samoin huumeet. Eivät sopia sinulle. Puhu lääkärille.

Äänestä

Heippa, turhaan tosiaan säikähdin :) Puhuin lääkärilleni ja tosiaan voi liittyä lääkkeen sivuvaikutuksiin. Eikä muutenkaan tavatonta kokea sellaista, niinkuin joku tuolla kirjottelikin :) Säikähdin vaan kovasti. Kiitos vastauksista

Äänestä

Liittyy masennukseen, vähintään keski-vaikeaan. Ei se ole lääkkeenvaihdon
syytä. T. Saman kokenut

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelottaa kirjoitti:

Tiivistetysti, sairastan keskivaikeaa masennusta ja lääkitystä vaihdettiin juuri (optipar 20mg) ensimmäinen viikko puolikkaalla tabletilla. Viime yönä havahduin siihen että olisin leijaillut kehoni yläpuolella. Se ei tuntunut unelta. Luulin olevani kuollut, oikeasti ja säikähdin todella kun havahduin sängystä. Olenkohan sekoamassa :( Voiko liittyä lääkkeenvaihdon sivuvaikutuksiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu