Hidas, tyhmä, kömpelö

öjgösdöfgsögjdfsgd

Moi. En oikein tiedä, minne tämä laittaa, mutta vähän tämä sivuaa ujoutta joten laitan sen tänne.

Minua on jo kauan ihmetyttänyt, miten muut ihmiset ovat niin taitavia ja nokkelia. Minä tunnen oloni niin hitaaksi ja kömpelöksi. Erityisesti sosiaalisissa tilanteissa muut keksivät juttua extemporee, minä taas puhun hitaasti taukojen kera, välillä tulee töksäytettyä jotain ajattelematta, en muista tuttujenkaan ihmisten nimiä, joku voisi luokitella myös tyhmäksi. Esim.minulla menee aikaa tajuta asioita ja välillä pohdin jotain yleistietämyksen asioita jotka pitäisi tietää. Lisäksi minun on vaikea muodostaa mielipiteitä, kaikki on vähän niinkuin harmaata massaa josta on vaikea sanoa juuta tai jaata, kun ei asioista niin paljon tiedäkään. Huomaan hakevani hyväksyntää ja aina muuttavani käyttäytymistä toisen osapuolen mukaiseksi. En tiedä kuka itse olen ja mitä haluan.

Kai tämä myös lievään sosiaaliseen jännittämiseen kuuluu, kun menee jäihin ja vielä kun pitää itseään tyhmänä niin se hidastaa entisestään. Mutta en minä kovin arka edes ole, olen matkustellut ulkomailla, pitänyt esitelmiä, käynyt monissa illanvietoissa ja uskaltautunut yksinkin harrastuksiin, pitänyt ihmisiin yhteyttä jne. Kumma vaan sitä ei kuitenkaan kehity haluamakseen.

Syytän tästä osaksi myös vanhempiani, hekään eivät ole kovin puheliaita eikä meillä kotona koskaan keskusteltu esim.politiikasta tai muista viisaista asioista. Kotona vaan möllötettiin, äiti keittiössä puuhaili ja iskä katsoi tv:tä. Myöskään sisaruksia minulla ei ole joiden kanssa harjoitella sosiaalisia taitoja. Jopa pentuna vilkas ollut kissa muuttui perheessämme araksi ja pelokkaaksi, voiko kissatkin aistia tunnelman ja muuntautua sen mukaiseksi?

Sitten kun olen jo aikuinen, 24v, niin pitäisi jo jotain osatakin ja olla "viisaimmillaan"...

3

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfsdff

      Ihan kuin omasta suusta koko teksti(ainakin toinen kappale). Sama juttu itsellä. En usko, että sinäkään mikään tyhmä olet tekstisi perusteella. Luulen, että aika monet potevat juuri tuota ns. jonkinlaista sosiaalista kömpelyyttä niin kuin itsekin. Yleistietämys nyt menee vielä tuon iän piikkiin. Itsellä juuri vaikeuksia puhua enemmänkin vanhempien ihmisten kanssa, koska yleensä näillä parempi yleistietämys.

      • gasfdgsdf

        Ai tarkoititko että minulla vai sinulla menee iän piikkiin yleistietämyksen puute?


    • asdfsdff

      Oikeastaan molemmilla. Oon itekin suunnilleen saman ikäinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5636
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      97
      4857
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4814
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      393
      2380
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      130
      2286
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      1997
    7. 109
      1876
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1607
    9. 382
      1363
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1203
    Aihe