Koiran iho-oireet ja sopiva ruoka?

huolestunut "mamma"

Kirjoitan tämän nyt ruokinta-palstalle.
Eli 5-vuotiaalle koirallemme on n. vuoden sisään kehittynyt vissiin jonkinasteinen allergia ja yleisten lukemieni ohjeiden mukaisesti haluamme ensin koittaa ruokavalion muutosta koska epäilemme mieheni kanssa että oireet johtuvat ruoka-allergiasta.
Koira on syönyt pääasiassa vuosia kuivamuonaa ja välillä kerran/pari kuussa maksalaatikon ja silloin tällöin märkäruokaa ja koiranmakkaraa. Pääasiallisena ravintona kuitenkin siis kuivamuona.
Emme ole koskaan oikeastaan olleet mitenkään merkkiuskollisia vaan meillä on syöty niin Pedigreetä, Royal Caninia, Hill´siä, Taste of the wild ja viimeisenä Purinan Pro Plan sensitiveä ja menin sitten ostamaan muutama viikko sitten Best Friend balance-ruokaa ja nyt koiralle on tullut hiljalleen lissäntyvissä määrin seuraavia oireita: Ihon kutina ------>raapiminen, välillä hyvinkin raivokas turkin raapiminen, kamala karvanlähtö, ei huomaa että turkki olisi mitenkään " vähentynyt " mutta kodissamme on alkanut olemaan joka puolella karvaa mitä ei ennen ole todellakaan joka paikassa ollut. Harjaan koiran nykyään melkein joka päivä ja karvaa irtoaa aivan tajuton määrä, siis uskomaton määrä. Koiralle on noussut pieniä " patteja " muutamaan paikkaan kehoa, ja sitten turkki hilseilee joka puolelta ja silmät vuotaa enemmän sekä nenä välillä, kirkasta nestettä. Esimerkiksi Hill`sin aikaan ei ollut oireita ja olemmekin melkein täysin varmoja että koira on ruoka-aineallergikko.
Kirjoitan tänne koska haluaisin saada neuvoja ennen kuin sitten turvaudumme eläinlääkäriin. Kuulisin mielelläni jos jollain samanlaista kokemusta?
Mikä ruoka olisi paras koittaa? Mietin että ostanko Hill´siä taas vai pitäisikö koittaa ihan suoraan esimerkiksi viljatonta vaihtoehtoa? Ja nyt en puhu mistään markettimuonista vaan ihan kunnon laadukkaista kuivamuonista.
Eukanuba? Britt care? Löysin myös sellainen itselleni entuudestaan tuntemattoman merkin kuin Happy Dog Supreme Afrikka- merkkisen kuivaruoan netistä? Pitäisi olla viljaton /gluteeniton strutsinliha/perunaruoka.
Ottaisin mielelläni vastaan ehdotuksia? Mikä olisi paras ja laadukkain merkki meille joka olisi kokeilemisen arvoinen?
Olen myös kuullut että märkäruoan sekaan kannattaisi heittää rypsiöljyä ja välillä olen laittanutkin, en tosin säännöllisesti koska koira tykkää kuivaruoasta, joskus märkäruoat ja makkarat jää kuppiin kuivumaan.

6

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lekuriin

      Royal Caninilla on Skin support-nimistä ruokaa, löytyy eläinlääkäristä ja joistakin apteekeista. Se voisi olla yksi kokeilemisen arvoinen. Ja rypsiöljystä ei oikeastaan ole mitään hyötyä, hae apteekista vaikka Eforion- tai Megaderm-öljyä. Itse kävisin kuitenkin myös eläinlääkärissä näyttämässä koiraa. Kannattaa myös maksalaatikko jättää pois, jos koiralla sattuu olemaan hiivaakin, maksalaatikossa kun on paljon sokeria, ei muutenkaan niin terveellistä.

      http://www.royalcanin.fi/Koira/Elainklinikat/Erikoisruokavaliot-Kuivaruuat/IHO/ALLERGIA/Skin-Support-SS23

      http://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/epages/KYA.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/KYA/Products/OE0322394

      http://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/epages/KYA.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/KYA

    • huolestunut "mamma"

      Kiitos sinulle vastauksesta =)
      Haen heti huomenissa apteekista tuota Eforionia.

    • luticca

      Lohiöljy, tuore liha ja rasva edistävät ihon ja turkin terveyttä. Pimeä talvi ja asuntojen kuiva sisäilma aiheuttavat ongelmia. Kuivamuona jos on pääasiallinen eväs niin ongelmia tulee. Ei merkin vaihto pitkään auta.

    • :) ;)

      käytäthän lohiöljyä>omegaa? Tee yrjölänpuroa ja siihen raakaa jaujelihaa sekaan. Pakasta useampi niin voi antaa myöhemminkin ilman, että pitäs taas tehä sitä yrjölää

    • lääkäriinmars89

      Mielestäni järkevämpää olisi ensin kääntyä lääkärin puoleen ja sitten jos mitään ei löydy niin alkaa muuttamaan ruokavaliota allergian varalta. Koiralla saattaa olla sairaus, joka tarvitsee lääkitystä eikä sen takia ole hyvä idea vetkutella lääkäriin menon kanssa. Meillä paljastui 2 turkkiin ja ihoon vaikuttavaa sairautta, toinen oli lääkitävissä, mutta toinen ei. Ruokavalion etsinnässä voi mennä useita kuukausia, mutta lääkärissä käyntiin ja taudin määrittämiseen vain muutama päivä!

    • kikkelitonttu

      En osaa neuvoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      626
      2876
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1512
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1466
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1390
    5. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      114
      1274
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1266
    7. Miltä ne katseet tuntui?

      😇
      Ikävä
      103
      1113
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      136
      1045
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      950
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      919
    Aihe