Sijoituksen yläikäraja taistelevassa joukossa?

Missä iässä esim. torjuntakomppanian päällikölle tulee viimeistään siirto LKP:hen tahi muuhun ei-taistelevaan joukkoon, 50v.?
162424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Torjuntahomppanian tyydyttäminen on päällikön tärkein tehtävä, joten kun sulkijalihaksesi löystyy ajan myötä ja vääjäämättä liikaa, on aika siirtyä sivuun. Homoiluhan on armeijatouhun ydin, eikä liian löysää päällikköä tarvita (h)intissä, vaikka olisi kuinka hyvä suustaan.

Myös Mannerheim oli innokas homoseksuaali, hänen veikeiden pikku viiksiensä kerrotaan kutitelleen usein itsensä Hitlerin kivestä.

Äänestä

Esinahkakomppaniassa tarvitaa kovia kundeja,jeah...Vänrikki Maiskis ja Luutnantti Muna sen tietävät.
Armeijassa ei ole yhtään homoa!

In the navyyyyyy. Y-M-C-A, Golden boyyyyyyy,born to love and live for joy, i´m golden boy..

Sormi.Lepo. Sormi!

Äänestä

Eikös se ole niin, että miehistö 50 ikävuoteen asti ja päällystö 60 ikävuoteen asti?

Äänestä
  • Ainakin tuo 60 kuulostaa kovin korkealta. Kenraalia sotilasarvossa nuorempi kantahenkilökunta laitetaan eläkkeelle 50 vuotiaana. Rauhanturva (kriisinhallinta) palveluksen yläikäraja on periaatteessa 45. Jne.

    Haen tässä nimenomaan taisteleviin joukkoihin SA-sijoitetun viimeistä eräpäivää. LKP- ja esikuntatehtävät ovat toki myös hyvin tärkeitä ja niissä sijoitus varmasti jatkuukin tuohon 60 ikävuoteen saakka.

    Vieläkö löytyy kommentteja?

    Äänestä

  • Ei kyllä se on niin että miehistö 65 vuoteen ja päällystä 85 v asti.

    Äänestä

No ne laitetaan eläkkeelle siksi, että kriisin aikana olisi riittävästi ammattilaisia reservin johtoon.

Äänestä

50 vee komppa ukko on muinaisjääänne.

esitä LKP-ups.

mulle ainaki tulee sotilasläänistä selvä käsky ohi reservin lkp ihmisen.
onko sun joku frendi LKP.

lkp systeemi on täysin riippumatta siitä mitä kaveri on kertonu, niin se on pv:n hallinnas, kukaa reservin mikää ei mene hesan herttoniemeen ja perusta yhtää mitää minnekää.
se on huijausta sellanen stoori.

ja vaikka sä saisit sijoituksen lkp:hen niin tosi/tosi harjoitus tilantees sä saat pv:ltä tarkan listan ja tarkan tiedon mitä ja miten ja misssä ja milloin.

todellinen LKP on täydellisesti pv monopoli.

Äänestä

vittu lp ip kp kop, pop ja syp sulle vaan, inttihomo.

Äänestä

Jännä homma, mutta en tarvitse ollenkaan niin paljon Viagraa, kun puen yliluutnantin vormun päälleni.

Giggeli sinänsä ei ole kasvanut.

Äänestä
  • Entä mitä yliluutnantti on tästä mieltä? Homoileeko myös hän kanssasi kiihkeämmin aina kun olet pukeutunut hänen univormuunsa?

    Äänestä

Itse itselleni vastaten: siirto muihin tehtäviin 45 ikävuoden kieppeillä.

Äänestä

Mikä viutun torjuntakomppania? Mitä sillä tekee? Yksi JASSM ohjus on tuhat kertaa tehokkaampi kuin hutu-ukkojen homokomppania. Siellä teltassa homostellaan ja sitten ammutaan mustasukkaisuuksissaan toinen puoli joukosta.

ASENTO! HÄVETKÄÄ!

Äänestä
  • Ei ole muuhun kun perunamaan kyntöön.

    Äänestä

Jos sen verran vien keskustelua takaisin aiheen suuntaan, niin tuon mainitsemani 45 ikävuoden lisäksi luin tässä erästä opinnäytetyötä, jonka aiheena olivat RUK:n päällikkökurssilaiset. Kurssilla muutama vuosi aiemmin kotituneita sekä toisaalta viidetkympit täyttäneitä (!).

Tuosta tutkimuksesta on ainakin muutama vuosi aikaa ja kun ikärakennetta nyt muutetaan yhä kiihtyvämmällä tahdilla, niin varmasti 45 on lähempänä.

Äänestä

Suomi 24 juttujen taso käy hyvin ilmi tästäkin ketjusta! Jos ei ole mitään järkevää sanottavaa, kannattaisi olla kommentoimatta...

Äänestä

42 vuotiaana viimeinen taistelusijoitus, pari LKP'tä sen jälkeen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ei tukeva kirjoitti:

Missä iässä esim. torjuntakomppanian päällikölle tulee viimeistään siirto LKP:hen tahi muuhun ei-taistelevaan joukkoon, 50v.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu