Tapiolapankin rosvot

IrtiTapiolasta55

Tapiolapankki hinnoittelee ihmeellisesti verkkopankin kuukausimaksut. Köyhemmiltä 6 euroa kuussa ja rikkaammat saa ilmaiseksi. Jos tilillä ei ole tiettyä summaa, niin joudut maksamaan kovemman summan kuin jos tilillä olisi rahaa reilusti. Tämä jos mikä on sitä köyhiltä rosvoamista.

9

232

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muut pankit rsvoo vielä enemmän.

    • Tapiolan hinnoittelu on just hyvä :)

      • Utelias74

        Miten sen perustelet hyväksi??


      • Hyvä se on
        Utelias74 kirjoitti:

        Miten sen perustelet hyväksi??

        Tapiolapankista en tiedä, mutta Sampopankin palvelupaketit maksavat 1. toukokuuta alkaen seuraavasti:

        alle 10.000e pankissa: 4,40e/kk
        10.000 - 50.000e: 3,40e/kk
        yli 50.000e: 1,50e/kk

        Kun minulla on Sampopankissa rahaa 51 000 euroa josta pankki maksaa korkoa 1,5 % kuussa, samalla kun se lainaa tuon rahan jollekin toiselle ja vetää siitä reippaasti enemmän korkoa, niin onhan se vähintä mitä voi odottaa että maksan palvelupaketista vähemmän kuin sellaiset joiden rahoista pankki ei hyödy samalla tavalla. Itse asiassa palvelupaketin pitäisi olla minulle ilmainen!

        Totuus on, että sellainen asiakas jonka tilille tulee rahaa ja menee suunnilleen saman tien elämiseen, ei hyödytä pankkia yhtään mitenkään. Palvelumaksuja heiltä sentään on saatava kerätä.


      • Utelias74 kirjoitti:

        Miten sen perustelet hyväksi??

        No se on hyvä minulle, ei mene palvelumaksuja. Totta tosin, että jos ei tilillä ole riittävästi rahaa, niin joutuu sitten maksamaan. Mutta tällä hetkellä passaa minulle.


    • ahneuseijärkeä

      Tuohan on maailman viisainta aina: rahaa yritetään ottaa sieltä missä sitä ei ole. Kreikaltakin ollaan ottamassa isoja summia.

      Eikö järki jo sanoisi että rahaa kannattaisi ottaa sieltä missä sitä on?
      Ahneus on ajanut varmaan järjen yli jo.

    • Peruspena48759873459

      Koska köyhät eivät hyödytä pankkia niin jostain ne hiekan pois siivoamiseen kuluvat rahat on otettava.

    • Muuttaja457

      Joo. Kyllä ne nyt siivoaa ainakin minut pankistaan ja vakuutuksistaankin pois. Mulla on Nordean tilillä kuukausimaksu 1,5 euroa. Olen vaan pitänyt tuota Tapiolapankin tiliä kun sitä niin aikoinaan tyrkuttivat ja kehuivat että kannattaa ottaa. No nyt se sit ei kannata joten ei enää kannata pitää. Mulla tulee sinne joka kuukausi vuokrarahoja 500 euroa mökistä ja se kyllä menee elämiseen ja laskuihin melkein heti. joten tilillä ei paljoa rahaa ole. Siirryn kokonaan Nordeaan.

      • gdsagasd

        Nordeassa se vasta v*ttu meneekin päähän. Sopivan konttorin valitset ja henkilökohtainen pankkineuvojasi sössii kaikki hommat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      243
      4778
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      88
      2326
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      117
      1500
    4. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      319
      915
    5. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      72
      864
    6. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      270
      839
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      112
      756
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      33
      747
    9. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      38
      716
    10. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      67
      682
    Aihe