Niin siirtyykö mopokortti vuodella ,jos ajaa laillisella mopolla 15v jolla ei korttia ja poliisit pysäyttää?
On ollut sivustoilla jos monenmoista vastausta ,mutta mikä on totuus vai onko tapaus/poliisi kohtainen?
On ollut sivustoilla jos monenmoista vastausta ,mutta mikä on totuus vai onko tapaus/poliisi kohtainen?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo
Jos ajokortiton, jolla ei koskaan ole kortti ollut jää kiinni ajo-oikeudetta ajosta, niin hänelle ei myönnetä ajokorttilupaa, ennen kuin vuosi on kulunut.
Ajokorttilupaa pitää anoa poliisilta. Se ei ole sama, kuin ajokortti, vaan poliisin lupa ryhtyä suorittamaan ajokorttia.
Poliisin lupa tarkoitta sitä, että poliisi tarkistaa kaikki sen hallussa olevat rekisterit, ettei ajokortin saamiseen ole estettä.
Päriseekö jos 15-vuotias ajaa sähkömopolla?
Riippuu alueesta jossain syrjäseuduilla hyvä jos näkee poliisin kerran vuodessa, niin kiinni jäämisen mahdollisuus on luokkaa olematon. Vuonna 84 syntyneet tai sitä aiemmin syntyneet eivät tarvitse korttia.
Entäs jos on jo autokoulussa ja teoriatunnit käytynä ,kirjallista vailla?
Ainoastaan ajotunnit uupuu.
Onko toi vuosi minimiaika?