Hei kellekkään tuttua tuo ablaatio ja/ tai hidas rata?
Itsellä häämöttää ablaatio edessä ensiviikolla ja melkoinen jännitys päällä:(
Itsellä häämöttää ablaatio edessä ensiviikolla ja melkoinen jännitys päällä:(
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Moi, mulle tehtiin eilen ablaatio meilahdessa ja oli aivan uskomattoman hyvä kokemus, oli se hieman outoa katsella omaa sydäntään monitorissa joka oli täynnä katetreja. MInäkin pelkäsin turhaan toimenpidettä ei sattunut ollenkaan ja valmisteluineen mulla meni 3 tuntia
Mukava kuulla, että jäi myönteinen kokemus:)
Pelottaa sekin kun yrittävät käynnistää rytmihäiriön, että miltä se tuntuu.
Olin itse ablatoitavana viime keskiviikkona.
En jännittänyt enkä pelännyt pätkääkään koska olin nähnyt toimenpiteestä parikin tv-ohjelmaa. Ja toki lukenut siitä myös.
Miltäkö tuntui, no samalta kuin se huippusyke tuntuu hikoilu. Mulla ennätys 226/min.
Outoa oli se, että yksin olin liikkuvalla pöydällä "kanuunoiden" alla. Lähes kaikki hoidettiin etänä viereisistä huoneista. Nyt vasta ymmärrän, että eihän henkilökunta voikkaan olla jatkuvalle säteilylle alttiina. Olisivat kertoneet.
Hattua nostan kirurgeille ja hoitajille.
Pari vinkkiä.
Käy ehdottomasti kusella/paskalla juuri ennen toimenpidettä koska joudut makaamaan neljäkin tuntia lähes liikkumatta jotta nivuspunktio ei ala vuotamaan. Kaikki ponnistelu nostaa verenpainetta jolloin on vuotovaara verisuonesta.
Ristiselkäni väsyi samassa asennossa mutta hoitaja antoi säätimen jolla korjasin sängyn asentoa joka helpotti. Taulu tv on(Meikussa) ja aina löytyy ohjelmaa ajankuluksi.
Toistan, EI tarvitse jännittää!
ääk...täällä ristiselkä jo valmiiksi kipeä!! Olen vasta vapautunut kipsistä, nilkan ja pohjeluun murtuman takia, ja kepittäminen ja varaaminen terveen jalan puolelle on jumittanut selän.
Tuleeko toimenpiteen jälkeen verenohennuslääkitys kotiin? Itsellä masu ihan mustelmilla mahapiikkien jälkeen.
Kyllä minä jännitän, ja oikeasti pelkään!! Siirtäny jo vuosikymmeniä operaatioon menemistä.
Oliko teillä ylim johtorataa tai hidasta rataa?
Tosi mukavaa kuulla teidän muiden kokemuksia:)
Mulla kaksi ylimääräistä rataa. Arvaan, että hidasrata korjataan samoin toimenpitein.
Usko nyt, että sähköiseti joystikillä käännettävä selkäosa helpottaa ristiselkää.
Jopa edellisyön nukuin täysin putkeen. Tosin heräsin 10min ennen herätyskelloa:(
Hammaslääkäri on pahempi kokemus ennakkojännityksineen.
P.S. Verenohennuslääkkeet.
Ei tule mitään, ainoastaan ponnisteluja tulee välttää etkä punttisalille pääse vähään aikaan;).
Itsellä vielä epävarmaa että mitä sieltä pumpusta löytyy, aina on puhuttu ylim johtoradasta mut viimeksi toinen kardiologi sanoi että näyttää hitaalta radalta, mutta ylim johtorataa ei voi poissulkea.
Onko teillä saatu radat polttetua pois? Eikä tullut rytmihäiriöitä toimenpiteen jälkeen?
Sinulle on kerrottu, että jätät jotkut mahdolliset lääkkeesi pois ennen toimenpidettä.
Jätä myös pois heti Omegat ym. öljyt jotka ohentavat verta. Nivuspunktio paranee paremmin jos veri ei ole litkua, ohennettua.
Onneksi itselläni ei mene mitään lääkkeitä, ei edes luontaistuotteita. Verenohennuslääke meni kipsiajan, jalan murtumien takia, mikä ihan norm käytäntö. Tarkistin srl:asta ettei se vaikuta enään , kun 2 viikkoa sitten lopetettu.
Eikä kuvauksiin vaikuta ne romutkaan mitä jalkaani kätketty.
Huomenna on verinäytteet sydänfilmi ablaatiota varten, ja sitten vielä kipsijalan takia ensimm fysioterapia, ja sitten....... alankin laskemaan tunteja ablaatioon;(((
Taitaa olla uneton yö ma-ti !!
Hui että, huomen aamulla se sitten tapahtuu.........jännittää niin hitsisti!!!
No niin. Homma on hoidettu ja voit varmana jo tänä iltana kommentoida?
Simppeli homma potilaan kannalta. Maailman parhaat hoitsut ja lekurit osaavat homman.
No moikka taas............ kaikki ei nyt mennyt ihan niinkuin piti. Rytmihäiriö tuli päälle jo siinä vaiheessa, kun katetreja vasta laitettiin, ja toinen lääkäri määräsi sen häikän lopetettavan siinä vaiheessa.
Rytmihäiriöitä tuli kyllä tahdistamisella myöhemminkin, mutta ei sitte sellaisia jotta olisi voitu löytää jotain poltettavaa;(
Koko juttu kaikkine valmistautumisien kanssa kesti n tunnin, tahdistamiset siten vajaan puoli tuntia.
2 tuntia lyijypainot yksi tunti muuten lepoa ja siitä tunnin päästä jo kotiin.
Hieman on pettynyt olo ettei mitään löydetty...........
Valitan(:
En tiedä kuinka yleistä on se, että poltettavia ratoja ei löydy mutta koska koko homma rekisteröidään niin varmana tutkivat tilanteesi tarkemmin ja isommalla asiantuntija ryhmällä.
Älä menetä toivoa!
Olen lukenut netistä, ett joillekkin tehty 3-4 kertaa ennnekuin löytynyt " piilevä" rata.
Voi olla, että mulla tosiaan lopetettiin niin pian se tahdistaminen, kun kuulin hoitajan sanovan mua hoitavalle, että verenpaineet nousi todella korkealle.
Laskivat sitten tarkkailussa aika nopeaan.
Olen kuitenkin valmis menemään uudestaan, ei se tutkimus mitenkaan karmea ollu, vaikka jännitin ihan jäykkänä...... ainut kipu oli puudutuksen laitto eikä se tahdistaminen ja rytmihäiriö ollut mitään uutta, kun vuosikymmeniä potenut vaivaa.
Harmi kun lopettivat sen kunnon rytmihäiriön joka tuli heti kateroinnin alussa, se oli just sellaista mitä olen kokenut aiemmin.
Mutta ei pelota enään mennä siihen tutkimukseen, nyt tietää mitä se on.
Niin sitten päädyin taas polille aamulla rytmihäiriön takia:(
Lääkäri katseli viikko sitten tehdyn tutkimuksen lausuntoa, itselle ei vielä tullut kotiin, ja oli kardiologi epäillyt jos ei kuitekaan olisi SVT , kuten vuosikymmeniä luultu, vaan eteislepatusta....mutta, eteislepatukseen ei kuulemma tehoa adenosiini, ja mulla se tehosi taas heti muutaman sekunnin päästä. Lepatukseen ei kuulemma mitään lääkettä tai hoitoa.
Itse epäilen ettei tuo lepatus-diagnoosi ole oikein vaan sitä ylim johtorataa pitäisi vielä etsiä.
Kellään kokemusta tuosta lepatuksesta? Alkaako sekin samoin kuin SVT el iesim äkkikumarruksesta?
Olen yhä pahoillani puolestasi ja toivon, että parhaat lääkärimme selvittävät korjaustoimenpiteen.
Olen nyt kohta kuukauden jälkeen havainnut, että aamuisin kumarruksissa sydän pomppaa. Jättää ikäänkuin väliin lyönnin, pari.
Huippusyke alkoi aina noin aikaisemmin mutta ablaatiossa kahden radan poltto on mitä ilmeisimmin auttanut. Ei ala enää takykardia. Ei tunnu, että pyörtyy.
Mä makailen täällä meikussa ja onnellisena katetri ablaation jälkeen :-) hommaan meni 3-4 tuntia valmisteluineen jne ja todella Asiantuntevasti ja hienosti hoidettu . Minulla poltettiin ylimääräinen johdin rata joka aiheutti tiheälyöntisyyttä. Nyt vuosienpiina on ohi ja onnen kyyneleet valutettu :-) jos on vaivoja ja ablaatiota tarjotaan suosittelen.... t:tommi 27 vuotta
Upea juttu Tommille!
Itse nyt menossa huomenaamulla uudestaan yritykseen....jännittää jo kovasti!!
Ei saatu taaskaan rytmäriä aikaseksi ja edelleen epäilevät eteislepatusta, mutta itse en oikein usko siihen, koska kaikki oireet ja rytmärin oireet viittaavat johtorataan.
Harmi kun tutkimukseen ei pääse silloin, kun on rytmihäiriö päällä;(
Viimeksi pidin maaliskuussa sitä 8 tuntia........