opiskeluvinkkejä pääsykokeisiin

Hei!
Oisko teillä erilaisia opiskeluvinkkejä pääsykoepänttäykselle? Olen yrittänyt mahdollisimman monipuolisia menetelmiä käyttää (ajatuskarttoja, muistiinpanoja, alleviivauksia, powerpointtia, kortistokortteja..) Mitenkäs te muut pääsykokeisiin valmistujat olette opiskelleet? Oisko hyväksihavaittuja menetelmiä, siis muita kuin yllä mainitut? Aiotteko osallistua valmennuskursseille? Itse meinasin koettaa psykaa helsinkiin, saa nähdä osoittautuuko tehtävä liian haasteelliseksi..
7453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jokainen oppii eri tavalla. On siis valittava ne keinot, jotka koet itse mielekkääksi. Yleensä sanotaan, että käyttäessä monia eri keinoja, oppii parhaiten.
Itse uskon, että parhain on opettamistekniikka. (siis itselleni)( Teen sitä lapsilleni, koska muita ei ole.)
Voit siis hyväksi käyttää sun powerpoint matskua ja opeta vaikka mielikuvitus henkilölle.:)
Mikään ei ole liian haasteellista. Kaikki kokeet on keksinyt ihminen eli niihin jokainen ihminen myös kykenee. Jos et tänä vuonna, sitten seuraavalla. Pääsykokeeseen tarvitaan ahkeraa opiskelua. Sinne ei riitä, että lukee kuin lukion kokeeseen.
Tsemppiä opiskeluun! Älä lannistu, jos joudut uudestaankin hakemaan.

Äänestä

Ei tosta mitään tule. Mene valmennuskurssille

Äänestä

Mä haen sosiologiaan jo toista kertaa ja noita samoja keinoja olen pitkälti käyttänyt joita luettelit. Oon kans huomannu sellasen mistä on hyötyä muistamiselle, että teen välillä pitkiä kävelylenkkejä, joiden aikana kertaan mielessäni oppimaani ja välillä myös tällä tavalla olen tajunnut jonkin hämäräksi jääneen kohdan merkityksen. Tavallaan järjestelen asioita mielessäni. Ja samalla tulee liikuntaakin :)

Äänestä

Mielestäni hyvät muistiinpanot helpottavat oppimista huomattavasti. Yliopiston ovet aukesivat minulle viime syksynä. Ensin luin pääsykoekirjat kerran tai pari läpi enkä siinä vaiheessa edes yrittänyt opetella asioista, vaan tarkoitus oli saada kirjoista jonkinlainen kokonaiskuva. Tämän jälkeen istuin koneen ääreen ja tein kummastakin kirjasta muistiinpanot, siis sivu sivulta aivan kaikesta. Aikaahan se vei varmaan jotain pari viikkoa, mutta kyllä kannatti. Sain jäsenneltyä kirjojen sisältöä haluamallani tavalla ja kirjoittessa oppii jo huomaamattaan. :) SItten vain aloin jankkaamaan mustiinpanojani kerta toisensa jälkeen, alleviivailin jne. Nippelitietoja joutuu opettelemaan hauki-on-kala menetelmällä ulkoa, mutta kannattaa panostaa asioden todelliseen ymmärtämiseen, silloin ne jäävät hyvin mieleen. Ennen pääsykokeita kannttaa myös tehdä harjoitusesseitä (mikäli siis on hakemassa alalle, jossa on esseekysymykset). Tämän opiskelutekniikan lopputulos oli: pääsin alalleni pääsykokeiden parhaimmalla pistemäärällä. :)

Äänestä

Kiitos kovasti kannustuksesta ja vinkeistä! :) Itsekkin käytän paljolti tota muistiinpanotekniikkaa. Teen ne yleensä käsin jonhonkin kivaan vihkoon. Tuntuu että että hyvät opiskelutarvikkeetkin jotenkin motivoivat avaamaan kirjan ja lukemaan. :D Tykkään tehdä muistiinpanoja eri väreillä ja se helpottaa myös asioiden jäsentämistä ja luokittelua. Oon nyt tähän pääsykoelukemiseen käyttänyt enemmän lukutekniikoita kuin ikinä mihinkään. Tavoite on että en joutuisi useampaa kertaa hakemaan:)

Äänestä

Itse käytin lukiessani pääsykokeisiin hyvin simppeliä tekniikkaa, suosittelen:

1. Lue kirja ajatuksen kanssa.
2. Alleviivaa jokaisesta kappaleesta sen pääasia.
3. Jos on epäselvää, etsi lisätietoa.
(4. Harjoittele mahdollisia laskuja yms)

Minkään muistiinpanojen kirjoittamisen (siis joka sivusta? ihan oikeastiko) tai muiden temppujen kanssa en lähtenyt pelleilemään. Kaikilla on tosin toki se oma tapansa oppia, mutta joskus homma menee mielestäni jo yli jos rupeaa joka sivusta tekemään muistiinpanoja ja mind-mapia ja kirjoittamaan harjoitusesseitä. Peruslukemisella ja asioiden sisäistämisellä pääsee jo hyvin pitkälle.

Hain itse kahteen eri yliopistoon ja yhteen ammattikorkeaan (varmuuden vuoksi lähinnä) ja luin kaksiin hyvin eri alojen pääsykokeisiin yhtä aikaa (toiseen kaksi pääsykoekirjaa) kuvailemallani tekniikalla, vähän kerrallaan melkein joka päivä. Pääsin kirkkaasti jokaiseen hakemaani paikkaan ensimmäisellä yrittämällä. Oli valinnanvaraa :)

Äänestä

Yliopistoihinkin on mahdollista päästä ilman minkäänlaisia alleviivauksia tai muistiinpanoja. Pääsin itse sisään keskittämällä ajan puhtaaseen lukemiseen. Jossain vaiheessa kokeilin muistiinpanojen tekemistä, mutta se osoittautui liian hitaaksi ja työlääksi menetelmäksi. Alleviivaukset on kyllä sinällään helppo tapa korostaa tärkeitä kohtia, että kallistuisin eniten sen puoleen, jos jotain menetelmää haluaa käyttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rambolini kirjoitti:

Hei!
Oisko teillä erilaisia opiskeluvinkkejä pääsykoepänttäykselle? Olen yrittänyt mahdollisimman monipuolisia menetelmiä käyttää (ajatuskarttoja, muistiinpanoja, alleviivauksia, powerpointtia, kortistokortteja..) Mitenkäs te muut pääsykokeisiin valmistujat olette opiskelleet? Oisko hyväksihavaittuja menetelmiä, siis muita kuin yllä mainitut? Aiotteko osallistua valmennuskursseille? Itse meinasin koettaa psykaa helsinkiin, saa nähdä osoittautuuko tehtävä liian haasteelliseksi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu