kuinka usein puruluita?

Kuinka usein annatte koirallenne puruluita? kertokaa myös koirienne ikä?
tarkoitan siis ihan kaupan perusluita, en raaka tai pakasteluita.
kuinka paljon luut mahdollisesti lihottaa koiraa?
77116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei ole tietoa.

Äänestä

aina annan ku o edellinen syöty.. tekee hyvää hampaille.. eikä ole tullu yhtään liika kiloja.. tosin ei nuo koirat kyl kerralla syökkään niitä.. saattaa mennä viikkokin ku ne sitä samaa luuta jyystää menemään..

Äänestä
  • niin joo unohdin mainita, toinen on yli vuoden ja toinen 3kk.. ja siis näitä kovimpia luita tarjotan juurikin että ne kestää eikä mene hetkessä. Välillä kyllä niitä pehmeitäkin et pentukin pärjää niille ;)

    Äänestä

Joka päivä saa putkiluita ja muita,joskus annetaan jäisinä ja siinä on tekemistä jäystää sitä.Niitä kaupan valkoisia luita ei anneta koskaan.Koira saa hyvää ravintoa jos luussa on lihaa ja rasvaa.Helposti menee 1-2h järsimisessä.

Koira 10kk.

Äänestä

Niitä valkoisia puruluita (siannahkarulliakohan nuo nyt ihan ns. virallisesti olivat, ei muista) tuo saa hyvin harvoin, lähinnä silloin jos joku tuo ns. lahjaksi. Muutoin pysytellään ihan luonnollisessa. Ajankuluksi menee hirven säärtä, naudan putkiluuta, naudan lumpiota, ydinluuta.

Äänestä
  • Niin joo, unohtui mainita, että tosiaan sellaisen valkoisen pätkän tuo nakertelee hyvin nopeasti (mitähän sanoisin, vartti siinä korkeintaan menee), niin nuo oikeat, kunnon luut ajankuluna ovat parempia: riippuen luusta sen otan jossain vaiheessa pois, mutta on tuolla tälläkin hetkellä tuossa lattialla kuusi luuta, joista kaksi odottaa täyttöä ja pakkaseenmenoa.

    Ikää koiralla 7 kk.

    Äänestä

Tummia puristeluita on aina, mahdollisimman isoja niin kestää pidempään. Ne valkoiset vaan sotkevat eivätkä minun mielestä auta hampaiden kunnossapidossa. Sitten yritän muistaa antaa joka päivä "erikoisluita" joka päivä yhdet molemmille, jotta hampaat pysyvät hohtavan valkoisena. Ne menevät nopeasti mahaan, mutta on todettu pitävän hammaskivenpoiston kaukana. Luut eivät pitäisi lihottaa hyvin liikutettua koiraa, herkut ja sellaiset ovat sitten eri asia.

Koiran iällä ei ole väliä, olen ihan pennusta vanhuuteen asti tehnyt kaikkien kanssa näin (sis. mukaanlukien hoitokoirat).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luutaluuta kirjoitti:

Kuinka usein annatte koirallenne puruluita? kertokaa myös koirienne ikä?
tarkoitan siis ihan kaupan perusluita, en raaka tai pakasteluita.
kuinka paljon luut mahdollisesti lihottaa koiraa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu