Axxell Brusaby

Kellään kokemusta kyseisestä paikasta? (etenkin hevospuolelta)
Hain yhteishaussa hevosenhoitajaksi, kaksois- tai kolmoistutkinnolla.
Koska olen suomenkielinen, on mun mentävä kielikokeeseen, ja se vähän epäilyttää :/
Mulla ei ole ruotsi kovin vahva, ja varsinkin puhuminen on aika vierasta..
71562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hyvä paikka kuulema. Tuo ruotsinkielen osaamattomuus voi tuottaa ongelmia varsinkin luokkaopetuksessa. En tiedä paljonko opiskellaan luokassa jos edes ollenkaan(?). Suurinosa opetuksesta käydään kuitenkin luultavasti itse tallissa ja hevosen kanssa jolloin luultavasti hoidetaan hevosta parettain. Pariksihan voit valita jonkun jakoa osaa edes vähän suomea =) . Tosin luultavasti kaikki osaavat senverran ruotsia/suomea että tulevat toimeen toistensa kanssa edes jotenkin

Ps. En opiskele täällä mutta olen käynyt tuolla tutustumassa. Opiskelen karjaan axxell mutta minullakin oli sama tilanne että ruotsinkieli ei ole kaikkein paras mutta onnekseni yli puolet luokastani puhuu edes jonkinlaista suomea ja itse olen oppinut siinä vieressa ruotsia ihan hyvin :)

Äänestä

Hyvältä kuulostaa, toivotaan että pärjään siellä jotenkin, jos nyt edes pääsen sisälle asti :)

Äänestä

Kaveri opiskeli kyseisessä laitoksessa ja pääsi sisään vaikkea ruotsia osannutkaan :D Hyvä että osasi sanoa häst, joten kielikoetta on turha jännittää! :) Onnea matkaan!

Äänestä

Tuskin tota ruotsia paljon tarvitaan.
Sen kun vain ohjaat hevoset lihamyllyyn ja otat talteen valmiin metvurstin.
Liimapuolen koneiden ohjeissa on yleensä ruotsia, kun kerran ruotsista tulevat.
Kyllä siellä sitten opetetaan.
Hyvin se menee, kunhan ei liikaa kiinny niihin kaakkeihin.
Ja hevosen valmistajalle riittää töitä. :)
PS: Muista kysyä aina harjoittelupaikoista, että saisitko herkuista alennusta.

Äänestä
  • Taisit lukaista hieman väärin.

    Äänestä

Olen käynyt tutustumassa paikkaan, vaikutti mukavalta. Ymmärtääkseni osa opettajistakin on suomenkielisiä (kaksikielisiä). Eli vaikka opetus tapahtuu ensisijaisesti ruotsiksi, niin opettajat selittää asiat molemmilla kielillä jos tarvetta on.

Äänestä

Olen itse kaksikielinen ja olen metsuri puolella mutta ajattelin sanoa tämän. Aluksi ollaan luokassa jonkin aina jokasella koulutuksessa ja ensimmäisenä itse työntekoon pääsevät juuri nämä hevos hoitajat. Tämä koulutus tapahtuu opettajan läsnäolessa suurimman osan mutta puolen vuoden jälkeen voi hevos hoitajat jämään viikonloppusin ja muilla lomilla hoitamaan hevosia, tällöin on työnteko erittäin vapaata kolme kertaa päivän aikana pitää mennä sinne ja ruokkia hevoset. kerran päivässä niillä ratsastetaan/käveletytettään niitä. Suurin piirtein puolet opetuksessa tapahtuvat luokassa. Ja vain ilmoittaakseni niin kouluruoka on täällä itse tehtyä keittiössä ja hyvän makuista, viikonloppu lupaakin voi hakea mutta pitää olla yli 150km koulumatkaa itselläni sitä on suurin piirtein 300km ja menen vain pitempinä lomina kotiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jk kirjoitti:

Kellään kokemusta kyseisestä paikasta? (etenkin hevospuolelta)
Hain yhteishaussa hevosenhoitajaksi, kaksois- tai kolmoistutkinnolla.
Koska olen suomenkielinen, on mun mentävä kielikokeeseen, ja se vähän epäilyttää :/
Mulla ei ole ruotsi kovin vahva, ja varsinkin puhuminen on aika vierasta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu