2,0 GLi. Samoilla öljyillä, tulpilla ja hihnalla päälle 100 000 km. Ajettu noin 20 000 km vuodessa, lisätty öljyä noin 5 litraa vuodessa ja vaihdettu marketin 6 euron suodatin noin kerran vuodessa. Pakokaasut aina katsastuksessa täysin ok. Öljynkulutus ei ole lisääntynyt.
Miksi autoihin vaihdetaan öljyjä ? Mihin huoltoja tarvitaan? Lampunvaihtoonko ?
Miksi autoihin vaihdetaan öljyjä ? Mihin huoltoja tarvitaan? Lampunvaihtoonko ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onhan Toyota tietitysti parasta laatua, mutta kannattaisi sentään paremmin huoltaa.
Jos ajaa samoilla öljyillä 100 000 km kone on pian hajalla ja harva. Vanhat öljyt eivät enää voitele karstoittaen venttiilit, männän palotilat ja imu- ja pakoaukon jättäen venttiilit auki raolleen, jolloin ne palavat.
Tarpeeksi vanha öljy ei enää voitele, koska on menettänyt viskositeettinsa ja on lähes kuin laihan sittaista nokivettä joka menee vain ohi männäntä ja männänrenkaista suoraan palotilaan palamaan, karstottaen vain kaikki.
Siitä oivana esimerkkinä autosi, johon pitää lisätä 5 l öljyä/20 000 km/vuosi, kun seassa pyörii vanhat lähes 100 000 km ajetut öljyt. Eikö olisi ollut viisasta vaihtaa myös öljyt 20 000 km/vuosi, kun kerroit vaihtaneesi jo öljynsuodattimen kerran vuodessa. Silloin ei olisi vienyt juuri öljyä lainkaan kone 20 000 km aikana, kun olisi ollut tuoreet viskositeetin ja voiteluominaisuudet omaavat aineet tallella.
Tulpat myös pitäisi vaihtaa 45 000 km välein, koska se jo pelkästään säästää paljon polttoainetta. Pian on myös vaarana, että tulpan kärki putoaa männän päälle kun ajaa samoilla kynttilöillä 100 000 km.
Ilmansuodatin pitäisi vaihtaa ja puhdistaa myös ainakin kerran vuodessa, joka säästää myös polttoainetta paljon.
Jos oikein muistan(tai sitten väärin?) niin jakohihnan pittäisi vaihtaa 90 000 km, joten pian paukkuu!
Tuollaiset tulpat, öljyt, öljyn- ja ilmansuodattimet ja jakohihnat nyt ei paljon maksa, vaikka kaikki teettäis Toyota huollossa. Ainakin nyt jakohihna, jos ei itse pysty.
Periaatteessa kyllä. Kun autolla ei rahallista arvoa ole, olen ajatellut päästellä siitä viimeiset henkoset. Mutta tiukassa on. Tuttu korjaaja sanoi, että Camryn jakopäänhihna kestää reilusti enemmän, 150 000 km tai ylikin. Tulpan kärkeä olen kerran taivuttanut lähemmäksi. Näissä on reilusti venymisen varaa. Kun auto syö hiukan öljyä, ei ole niin nuukaa, jos öljynvaihtoväli vähän venyy.
Yleensä saa kuulla ja lukea kuinka jokin auto hajoaa kun sitä ei ole huollettu oikein tai on käytetty vääriin. Tällä on menty perille asti ja lohkolämmitin on pimennyt jo ajat sitten. Silti on käyntiin lähtenyt ja perille vienyt.
Helppo tarkistaa kunto sekä vaihto ei paha jos vaihdat hihnan niin tarkista samalla
laakerit.