meillä 2 vuotias ja 6 kk ikäinen vauva, miten toimin pienemmän kanssa kylpylässä, voinko esim ottaa auton kantokopan sinne mukaan johon voin välillä laittaa vauvan? vai missä pidän sitä kun esim itse pesulla.
vauvan kanssa kylpylään
vinkkejä?
31211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi ottaa turvakaukalon vauvalle altaan reunalle. Ja tosiaan sinne suihkuille myös niin pääsee itse pesulle isomman kanssa. Sauna vain jää ikävästi väliin kun vauvan kanssa käy, jos ei joku muu sen aikaa ole esim. altaalla vauvan kanssa. Joissain kylpylöissä on myös bumboja pesutiloissa joihin voi vauvan laittaa istumaan.
Meillä oli parikin pyyhettä kaukalossa, joihin vauva kääräistiin, kun ei kauaa jaksanut uida ja alkoi palella.
Itse käytin saunassa alemmilla lauteilla sylissä...tosi olen käyttänyt kaikkia lapsia vauvana saunoissa.
Meilläkin on vauva jo 5-kuisena istunut alimmalla lauteella sylissä tissi suussa saunassa, kunhan löylyt ei ole kovat.
Varmista uimavaippakäytännöt: jossain vaaditaan, jossain kielletään ja jossain saa itse valita. Ota reilusti pyyhkeitä ja vauvalle kokouikkari (pysyy paremmin näpeissä). Varaa vauvallekin mukaan juomista (jos imetät niin muista itse juoda).
Kaukalon voi ottaa mukaan. Toinen vaihtoehto on vesikantoliina joka on tarkoitettu kosteisiin tiloihin, mutta ei kai sitä yksittäisen kerran takia kannata hankkia. Itsellä oli ihan tavallinen rengasliina 7-kuisen kanssa pesutiloissa, tosin välillä vauva oli hetken ihan lattiallakin (puolet pyyhkeestä matoksi ja puolet peitoksi) kun pesutilat oli lähes tyhjät.