Tietokoneeni huolto-oppaassa lukee varoitus: vähentääksesi sähköiskun, tulipalon tai laitteiston vahingoittumisen vaaraa älä kytke tietoliikenne- tai puhelinliittymiä verkkokorttien liitymiin (joita sanotaan Ethernet-liityymiksi). Pelikone vuodelta 2003.
Toisaalla taas: Älä ylikuormita järjestelmää asentamalla lisäkortteja, jotka kuluttavat liikaa virtaa. Järjestelmä on suunniteltu siten että se antaa keskimäärin 2 A:a 5V:n virtaa kullekin tietokoneessa olevalle kortille. 5 V:n virran kokonaiskulutus täysin kuormitetussa järjestelmässä ( jossa kaikki lisäkorttipaikat ovat täynnä) ei saa ylittää arvoa, joka saadaan kertomalla paikkojen määrä 2 ampeerilla.
Nyt sitten olen käyttänyt kaapelilaajakaistaa Ethernet-liittimen kautta LAN4-portin kautta modeemista. Huomasin että modeemin sivulla olisi liittimelle lisäksi kytkentämahdollisuus joka veisi tietokoneeseeni usb-väylään. Menettelenkö oikein kun ainoa ja nyt käytttämäni Ethernet-liitin koneessani on sama jota käytin kaapelitv:n katseluun tietokoneelta analogisena aikana. Kone on kyllä toiminut hyvin reilun vuoden. Ei ole syttynyt tulipaloakaan. Saunalahden kaapelimodeemi on käytössä. Olenko kytkenyt oikein?
Kaapelimodeemi kaapelilla koneeseen-riittääkö virta?
Miten koneen laita?
0
189
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051707- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001190Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761182- 671140
- 221027
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45927