Tuleeko lentokeoneessa huono-olo?

Italian Roomaan olen lentämässä ja kyselisin, että onko yleistä että lentokoneessa tulee huono-olo? ikinä en ole siis lentänyt ja bussimatkoilla käytän postafen-matkapahoinvointilääkettä..ja tarvitsin myös niitä kohdemassa, joten missä minä ne kuljetan? taskussa, käsimatkatavaroissa vai ruumanlaukussa?`Ehdin siis ottamaan lääkkeet vasta perillä (jos en lennolla tarvitse niitä?), koska bussimatka on vasta seuraavana pvänä, joten sen takia en niitä käsimatkatavaroihini tarvitsisi..
113636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lääkkeet aina käsitavaroihin.,

Äänestä
  • läkeet vaikka tabletit joita ei tarvii lentäessä tai heti ensim joku burana joka on "varalla" vaan laitetaan rumaan meneviin matkatavaroihin, koska mitä sä sillä käsimatkatavaroissa tekisit tai ainakaan muutaman tunnin lennolla..tietysti 1 tabletin voi varuiks ottaa kasiin mukaan.. mut pääasiassa ruumaan siis!

    tietoni loppu tähän joten resepti lääkkeistä en tiedä mutta mikseipä niitäkin voisi ruumaan laittaa? ja eihän niitä nii tarkasti katota siitä menee vaan hihnaa pitkin..kanattaa kuitenkin reseptikopio ottaa varuiksi mukaan lääkkeiden kaveriksi ruumaan.

    Äänestä

Paha olo saattaa tulla monesta eri asiasta, esim. jännityksestä koska olet eka kertaa matkassa. Sinuna ottaisin nuo pahoinvointilääkkeet mukaan koneeseeen, ihan vain varmuuuden vuoksi. Välillä saattaa konetta töyssyttää kovinkin, jos säärintamat eivät ole suosiolliset. Toki kapteeni koittaa aina löytää sellaisia lentokorkeuksia, jotta turbulenssi ei kovasti tekisi kiusaa, aina se ei ole kuitenkaan mahdollista. Olin viime Tapaninpäivänä matkalla, kun Suomessa oli tämä suurmyrsky, silloin oli oksennuspussit vahvassa käytössä :)

Äänestä
  • Itse kärsin pahoinvoinnista merellä, jos vähänkin tuulee, sekä helposti myös bussissa. Sen sijaan lentokoneessa edes turbulenssi ei aiheuta minulle minkäänlaista pahoinvointia. Tämä on toki yksilöllistä. Mutta siis lääkkeet ilman muuta käsimatkatavaroihin, kuten edellä on jo sanottu.

    Äänestä

käsimatkatavaroita minunkin mielestä ovat, mutta miten kuuluu kuljettaa eli minicrip-pussissako? vai siinä isossa max. 1 litran suuruisessa läpinäkyvässä pussissa? Kun eiks kaikki käsimatkatavarat pureta laukusta pois?

Äänestä

No ainakin minun matkapahoinvointilääkkeeni ovat ihan kiinteitä tabletteja, eli ne ovat vain laukussa eikä niitä sieltä kukaan katsele. En tiedä, onko olemassa myös nestemäistä pahoinvointilääkettä, mutta epäilen. Minigrip-pussi on juuri se läpinäkyvä pussi, ja nesteiden kuljetuksessa se saa olla max. litran vetoinen.

Vain tuo nestepussi otetaan laukusta turvatarkastuksessa pois, ei muuta.

Äänestä

Itse tulen kohtalaisen helposti merisairaaksi, mutta lentokoneessa ei ole koskaan ollut ongelmaa. Ja lentoja on takana useita kymmeniä, ellei jo yli sata. En myöskään muista että olisin huomannut että kukaan muukaan olisi oksennuspusseihin joutunut turvautumaan. Välillä on ollut kuoppaisempaa, mutta se ei ole samanlaista kuin veneen tai laivan keinuminen, eikä turbulenssit yleensä muutenkaan kestä pitkään. Eiköhän huono olo lentokoneessa ole yleensä alkoholilla hankittua.

Äänestä
  • Ennemminkin alkoholi lievittää jännittämisestä johtuvaa pahoinvointia. Itselläni pahoinvointia aiheuttaa ilmakuopat siinä vaiheessa kun kone ns. tipahtaa. Sama efekti tulee autossa terävän nyppylän jälkeen tai linnanmäen laitteissa (joihin en suin surminkaan enää astu). Laskeutumisvaiheessa näitä tipahtamisia myös esiintyy. Onneksi ei sentään ole tarvinnut oksentaa. Jokainen on kuitenkin kuullut tapauksista joissa kone joutuu erittäin voimakkaaseen turbulenssiin jolloin ykä lentää aika monella. Kyse on siis g-voimista ja tasapainoelimeet liittyvästä ongelmasta. Se mistä joku saa pelkkiä kiksejä, aiheuttaa toisella voimakkaan pahoinvoinnin.

    Äänestä

  • kihdendq kirjoitti:

    Ennemminkin alkoholi lievittää jännittämisestä johtuvaa pahoinvointia. Itselläni pahoinvointia aiheuttaa ilmakuopat siinä vaiheessa kun kone ns. tipahtaa. Sama efekti tulee autossa terävän nyppylän jälkeen tai linnanmäen laitteissa (joihin en suin surminkaan enää astu). Laskeutumisvaiheessa näitä tipahtamisia myös esiintyy. Onneksi ei sentään ole tarvinnut oksentaa. Jokainen on kuitenkin kuullut tapauksista joissa kone joutuu erittäin voimakkaaseen turbulenssiin jolloin ykä lentää aika monella. Kyse on siis g-voimista ja tasapainoelimeet liittyvästä ongelmasta. Se mistä joku saa pelkkiä kiksejä, aiheuttaa toisella voimakkaan pahoinvoinnin.

    tuossa nimim."paljon lentävä" kertoikin tapaninpäivästä. tiettävästi turbulenssia esiintyy eniten talvisaikaan eli kylmänä vuodenaikana. nyt taidetaan olla jo voiton puolella vuodenajan suhteen.

    Äänestä

ei todellakaan pidä paikkansa sillä turbulenssia esiintyy ympäri vuoden kun ollaan ilmatilassa. Korkealla on aina talviaika ja ei ole mitään tekemistä mitä sillä hetkellä maassa on.

Äänestä

pakko oli lähteä sevittämään. finnairi blogissa kerrotaan että kesällä onkin enempi kuoppaista. tietysti kesä on vähän eri aikaan eri puolella maapalloa. lue itse
http://blogit.finnair.fi/2009/05/29/turbulenssi/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pahoinvoiva olen kirjoitti:

Italian Roomaan olen lentämässä ja kyselisin, että onko yleistä että lentokoneessa tulee huono-olo? ikinä en ole siis lentänyt ja bussimatkoilla käytän postafen-matkapahoinvointilääkettä..ja tarvitsin myös niitä kohdemassa, joten missä minä ne kuljetan? taskussa, käsimatkatavaroissa vai ruumanlaukussa?`Ehdin siis ottamaan lääkkeet vasta perillä (jos en lennolla tarvitse niitä?), koska bussimatka on vasta seuraavana pvänä, joten sen takia en niitä käsimatkatavaroihini tarvitsisi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu