Elikkäs minulla on kaksi konetta kytketty reitittimen kautta nettiin ja kokeilin jaettua kansiota tiedostojen jakoon, esim musiikkitiedostoja ei tarvitse ladata koneelta toiselle vaan voi suoraan kuunnella. Mietinkin että pääseekö jaettuun kansioon joku muu käsiksi lähiverkon ulkopuolelta? Jos olen ymmärtänyt oikein niin reititin muodostaa oman lähiverkon, onko näin? Jakavassa koneessa on XP ja jaetun kansion käyttäjille on määritetty kaikki oikeudet.
jaetut kansiot lähiverkossa
omenaparoni
2
183
Vastaukset
- et silleen
Jos olet konffannut reitittimen oikein, niin turvassa olet.
Jos käytät WLANia, niin onhan sinulle WPA2 käytössä?
Vainoharhainen voi saada lisäturvaa esim. kryptaamalla tiedostot.- et taas silleen
Poista reitittimestä WPS käytöstä jos se on päällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751161
- 741154
- 481034
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104988- 51965
- 34737
- 49714
- 53634
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?39632Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118577