Kesämökin ja huvilan ero?

Mikä näitä erottaa, mistä tunnistaa minne nyt eväinemme kaa mennään?
Katsoin jo asiaa nykysuomen sanakirjasta..
126132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eiköhän se ole yhtä tarkka kuin veteen piirretty viiva..

Mitä nimitystä nyt mistäkin rakennuksesta halutaan käyttää ja milläkin kriteereillä. Ehkä voisi ajatella niin, että kesämökki on enempi sellainen perusasumus lämpimille kesäkuille jossa ei ihmeempiä mukavuuksia. Ehkä aggregaatti- ja / tai aurinkosähköjärjestelmä, kaasukaapit ja liedet sekä ulkohuussi. Itse rakennus ohuemmasta hirrestä ja eristykset vaatimattomat. Huvila sitten puolestaan tanakammin eristetty ja mahd. sähköistetty, tai ainakin sellainen että tarvittaessa voi lämmittää talvellakin asumiskuntoon ja lämpö säilyy kuten talossa.

Itse rakennutin viime suvena huvilan, jossa kaikki mukavuudet pl. verkkosähkö jota ei ole toistaiseksi saatavissa. Jossain välissä ehkä ne saa ja sitten saa peruslämmöt huvilaan ja voi virkistyä siellä läpi vuoden.

Äänestä

Varmaan meette mökille koska huvilalla ei syödä eväitä.

Äänestä

Mun mielipide, elikkäs käsitys asiasta on. Perinteisesti betrefolkilla oli huviloita, siis asuntoja, minne muutettiin kesäisin asumaan. Kultaranta juusii. Varakkaamman aateliston ja porvariston kesä ja vapaa-ajan asuntoja, talvisin asuttiin sitten linnoissa tai kaupunki residensseissä.

Nykyisenä sosiaalidemokratian aikana lautamökkikauppiaat on iloisesti sekoittaneet termejä, kesämökki ja huvila tarkoittavat niitten mielestä samaa asiaa, kaupallisista syistä johtuen.

Juu, rakennuta jonnekin ok- talo, laita huvimajat, rantasaunat, istuttele omenapuut, palkkaa henkilökunta puutarhureineen jne. Ja käväise sitten lomailemassa siellä. Se on huvila. Muunlaiset kesäasunnot on sitten kesämökkejä.

Äänestä

Kyllä mäkin näkisin huvilan suurena kakkosasuntona, jota ympäröi puutarha-alueet, jotain tyyliin Terijoen huvilat ja esim. Hangon pitsivillat.. Kyllä muut asumukset on joko kakkosasuntoja, jos on täydellisen varusteltuja ja loput mökkejä. Oikeita huviloita ei Suomessa juuri huvilakäytössä olekaan.

Äänestä

Minulla on vain kalamaja n 20 neliötä lautarakenteinen.
Puolimetriä rantaviivasta, aikanaan luvallinen.
Kesäkäytössä
Kiva paikka , aurinkosähkö, kompostoiva wc, ei tuoksahtele , erotteleva
Pieni sauna tulossa.
Pieni aittarakennus vieraidea nukkumista ajatellen.

Äänestä

mielipide..

huvila on iso, koristeltu, paljon ikkunoita ja yksityisohtia.. kakkos-asunto..

mökki on taas kuin perustorppa..

maja on taas siitä alempi ykskerroksinen

ja vaja sekä teltta taas alempiarvoisempi kesä-asumus..

ja siitä alaspäin niin se onkin sitten jotain ihan muuta..

Äänestä

meiilä täällä vaasassa mennään aina kämpälle.OLi se sitten loistokas tai vaatimaton

Äänestä

Ennen kesäpaikat oli huviloita, sitten kesämökkejä ja nyt pelkkiä mökkejä.

Äänestä

No johan oli keskustelunaihe oli ensimmäinen ajatus mutta ei enää juurikaan ole kesämökkejä, huviloita tai vain mökkejä. Alkaa olemaan valtaosa ns. kakkosasuntoja.

Äänestä

entäs tälläinen jaottelu...
mökillä tehdään itse kun taas huvilalla teetetään muilla.
mökkikulttuuriin kuuluu olennaisesti itse tekeminen kun taas huvilalla puolestaan keskitytään lähinnä vapaa-ajan viihtymiseen ja oleiluun.

eli ennemminkin kuin rakennuksen tai puutarhan koot yms. voisin nähdä nimeämiseen vaikuttavan sen, miten paikalla aikaa vietetään.

itse lomaillemme perinteisessä "saaristohuvilassa", joka on rakennettu ennen "loma-asumisen demokratisoitumista".
moni kutsuisi rakennusta huvilaksi, mutta (loputtoman;-) oman työn määrän vuoksi minä pidän sitä mökkinä.

Äänestä

Minusta varusteilla (onko sähköä, vesijohtoa tms.) ei ole merkitystä loma-asumuksen nimeä määriteltäessä, periaatteessa oikein komea vanha pitsihuvila ilman mukavuuksiakin voi käydä huvilasta. Minulle kysymys on pinta-alasta: alle sataneliöiset ovat mökkejä, sitä suuremmat huviloita.

"Huvila" -sanaa vain ei taida monikaan enää käyttää. Mökille mennään, vaikka "mökki" olisi 200 neliön luksusmaja Lapin tunturin kupeessa tai Turun saaristossa.

Ne, joiden kesäasunto on entisellä kotitilalla tai sen lähettyvillä, menevät myös "maalle", samalla tavalla kuin vanhempien eläessä sanoivat mennessään heitä katsomaan.

Äänestä

Pöljät. Aikanaan huviloile siirty palvelusväki isäntäperreen mukana, ne jotka halusi kesäksi vähä luonnolisempaa asumista talve jäliltä.
Laita vaikka mikä linna, nii ilman alustaisia oot mökkiläine. HEH! Luullaan että olis manttalin koosta kiinni. MUTTA,. jos jannun varat loppuu materiaan, niin mökilläs käyt p-leen nousukas!!#

Äänestä

Kommentoi aloitusta


15... kirjoitti:

Mikä näitä erottaa, mistä tunnistaa minne nyt eväinemme kaa mennään?
Katsoin jo asiaa nykysuomen sanakirjasta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu