Olemme harkitsemassa asunnon hankintaa Tonttilan pientaloalueelta eli Ala-Tonttilankadun ja Vanhan Heinolantien väliseltä alueelta. Millaista tietoa teillä on alueen viihtyisyydestä ja maineesta? Koulujen läheisyydellä tai päiväkotien sijainnilla ei ole meille merkitystä. Enemmän arvostaisimme kunnollisia ja fiksuja, pihansa ja talonsa hoitavia naapureita.
Tonttila asuinalueena?
tuleva lahtelainen?
2500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On hyvä järjestys, naapurit ja hoidetut kadut talvisin ja muina vuodenaikoinakin. Sopivalla etäisyydellä kantakaupungista, mutta hyvät liikenneyhteydet myöskin. Luontoa lähellä ja palvelut mainiot, on mm. kolme lähikauppaa, S- ja K-market ja Siwa 300 m:n säteellä, sekä baareja ja lounasruokaravintola kuin myös pizza-kebap-paikat. Postilaatikoita kaksi, parturi, liikuntasali, kirkko, seurakuntahuone. Mitä sitä ihminen muuta? On rauhallista ja turvallista asua.
Kyllä minäkin voin suositella. Palvelut on lähellä ja alue on rauhallista. Valitettavasti vaan nuo uusimpien talojen tontit tuppaa olemaan tosi pieniä, esim. Heinolan Vanhatien alkupäässä on taidettu jokunen tontti laittaa puoliksi.
Se yksi talo joka oli ainakin vielä ihan pari viikkoa sitten mynnissä, vaikuttaa kyllä ylihintaiselta.