mustaa hiekkaa

manza

pikkuiselle lanzaroten saarelle ois aikomus,,siitä ei taida paljon olla muuta,ku kaik sanoo vaan et siel on mustaa hiekkaa. ja siel tuulee,, l silti kiinnostaa,,kun en pidä saunankosteita lomakohteista.

10

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kierrän kaukaa

      noilla saarilla ei ole kyllä pelkoa saunankosteudesta mutta kukin laittaa rahansa mihin haluaa...minä en laittaisi euroakaan noille saarille enää. Muista pakata lämmintä illaksi ettet saa kuolemantautia.

    • Matkaan vaan

      Olen käynyt Lanzarotella kaksi kertaa (ja kolmas matka jo tilattu..) ja mielestäni se on Kanarian saarista ehdottomasti mukavin paikka. Tulivuorialueella kannattaa ilman muuta käydä. Ruoka hyvää ja palvelu pääsääntöisesti ok. Iltaelämä rauhallista, mutta kivoja terasseja löytyy, jos sellaisista tykkää.
      Säät ovat aika lailla säkästä kiinni. Ikinä en ole kuitenkaan siellä palellut! Illalla on hyvin pärjännyt t-paidassa ja villatakissa. Pitkiä housuja en muistaakseni jalkaani vetänyt ennen kuin kotiin lähdön aikana. Tosin nyt olen käynyt kurkkimassa sääennusteita ja lukemat on ollut yllättävän alhaisia! Maaliskuussa pitäisi kuitenkin elohopean nousta jo mukavampiin lukemiin.

    • VillaMandi

      Kahdesti olen käynyt Lanzarotella ja todennäköisesti kohta edessä kolmas vierailu siellä, tosin Fuerteventuralta käsin. Saarta kannattaa ehdottomasti lähteä kiertämään. Vuokra-autolla esim. Timanfayan kansallispuistoon ja siitä sitten opastetulle bussiajelulle. Myös muita vaikuttavia kohteita löytyy. Esim. viiniköynnösten kasvaminen laavamaastossa, omissa koloissaan, on aika vaikuttava näky. Varaudu tuuleen, mutta todennäköisesti saat myös nauttia helteestä ja auringosta.

    • pdc

      Vinkkejä:
      - autonvuokraus ehdoton; 2 pv minimi > pakolliset ainakin mirador del rio ja timanfaya > muita sitten oman mielenkiinnon mukaan, suosittelen ainakin Yaizan kaupunkia, El golfoa, La gerian aluetta
      - pääkaupunki Arrecife paras, jos haluaa tehdä ostoksia, mutta huomioikaa siesta, jolloin kaupat kiinni
      - Puerto del Carmenin sataman tuntumassa kivoja kalaravintoloita ja muutenkin se vanha osa kivaa aluetta
      - helppo ja nopea laivayhteys Playa Blancasta Fuerteventuralle
      - Puerto de Carmenista alkavaa rantatietä kiva kävellä tai vaikkapa pyöräillä eli polkupyörän vuokraus suositeltavaa; kivaa myös mennä bongailemaan lentokoneita

    • Anonyymi

      Pihamaa. .ajan musta hiekka, palomies hikoitus,luonto on hätätilassa,panikissa,ryntäilee tielle.

    • Anonyymi

      Iso musta enkä nyt tarkoita miehen pituutta on miehelle parasta seuraa.

    • Anonyymi

      Muita homoi hereil inglesis🤩

      • Anonyymi

        Yäk porukkaa te olette kaikki!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yäk porukkaa te olette kaikki!

        Se kyllä saattaa yököttää kun kuuma kanki on tarpeeksi syvällä kurkussa mutta ei haittaa kun on kivaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se kyllä saattaa yököttää kun kuuma kanki on tarpeeksi syvällä kurkussa mutta ei haittaa kun on kivaa.

        Tähän isoon mustaan on tullut törmättyä muutaman kerran. Huikea vehje kerta kaikkiaan. Kannattaa koe ajaa kun saavutte inglesiin lomailemaan poika rakkauden ihanuutta. Nyt tutimaan kuuman kollin viereen. Oi tätä onnea ja rakkauden auvoa jota tarjoaa vain inglesin vehreä paratiisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      212
      7480
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2933
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      192
      2343
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1753
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      165
      1712
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1396
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1251
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1155
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1029
    Aihe