molemmat viitteet ovat paitsi naurettavia ja lapsellisia, myös luontaantyöntäviä ja
asukkaita karkoittavia. Kuin Raid kärpäsille.
asukkaita karkoittavia. Kuin Raid kärpäsille.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Niin...Kutsuttiinhan Haapavettä joskus myös POHJANMAAN HELMEKSI.
Oliko se vuosisadan alussa, ennen autoaikaa, kun kukaan ei päässyt tarkistamaan asiaa ?
Voisi olla vaikka näin, Erittäin hyvä ja luonnokaunis Haapavesi, se kuvaisi vielä paremmin!
Kehutaan mieluimmin,kaunista kaupunkiamme..Muutamat röttelöt,vaan poijes pitäjän kauneimmalta paikalta ja uutta tyylikästä tilalle,ni oispa mukavan näkönen kaupunki..Uusia asukkaitakin tulisi,jos paskantärkiät valittajat ei löis kapuloita kehityksen rattaisiin..Verratkaapa naapurikuntia,tasasia pensikoita ja velekaa palio/asukas..
nivalan kylteisä lukee
Perustaa perheestä, voimaa väestä
se on heti aito ja rehellinen
tuo Ihmeen hyvä on sama kuin Jotenkin outo
Moni asia olis paremmalla mallilla vielä, jos nuo kaikesta valittajat ei estäisi hyviä hankkeita!
Ihmeen hyvä on täysin ontto slougani
se ei kerro mitään
veroäyri on liian korkia.
Mää kans pijän haapavettä hyvänä asuinpaikkana, koulutuspaikkoja löytyy monenlaisia, mää viihdyn!
Puutumpa tähän, vaikkei Raahe nyt aivan naapurissa olekkaan. Kyllä täällä on paljon muutakin kuin tasaista pensaikkoa. Meri, mahtava saaristo, jokia, järviä, kallioita, hiekkarantoja, jos jonkinlaista metsää ym.. Loistavia marjastus- ja sienestysmaita, kalastaa voi niin merestä, joesta kuin järvestäkin. Luontopolkuja...
Velkaa on kyllä, mutta niin on omaisuuttakin.
Erittäin kaunis vanha kaupunginosa, hiekkaranta keskellä kaupunkia, auringonlasku kesäiltana
Miehiä riittää kans Haapavedellä, jos ei omasta takaa niitä tulee sitten muualta.
Ehdotus,ihmeenhyvän,slouganin tilalle,vois uus olla väkeä kaupunkiimme vetävämpi."LISÄÄNTYKÄÄ JA TÄYTTÄKÄÄ TÄMÄ HAAPAVESI"??
Ehdotus,ihmeenhyvän,slouganin tilalle,vois uus olla väkeä kaupunkiimme vetävämpi."LISÄÄNTYKÄÄ JA TÄYTTÄKÄÄ TÄMÄ HAAPAVESI"??
ei kukaa tuu Hoopolaan ylisuuria veroja maksaan kun naapureilla on enmmän annettavaa ja matalammat verot
Kannattaa varmaan muuttaa Siikalatvaan,tai kyllä kai niiden velkoja kuntaliitosten jälkeen joudumme maksamaanki,samoin ku Suomi ruokkii EU.ta..Ja Raahesta samaa mieltä,ku kirjoittaja.Takapajuloita Haapaveen naapurikunnissa kuiteski suurinosa
Voimakeskuksen väkiluku on noussut vuoden 2012 kahden ensimmäisen kuukauden aikana.Toivottavasti tuo väkiluvun nousu jatkuu mahdollisimman pitkään.
Haapavei on liian syrjässä ja kaukana kaikesta, oikea takapajula.
Sehä on miten asian ajattelee,minulle Ylivieskaki on jo syrijäsä,sillä käytän Haapaveen palaveluita,enkä rikastuta naapureita. Tavalliselle kuolevaiselle löytyy paikkakunnalta,kaikki tarpeellinen..Sehän on omaan pesään paskomista,kun kannetaan ruokaki naapuripitäjistä..Ja Helsinki se vasta syrijäsä täältä on..
Jussille sellasia terveisiä, että eiköhän se väkiluku nouse, kun katsotte tämän osotteessa mainitun videon, että miten niitä lapsia oikein tehhään, niin ja osote ois:
http://www.redtube.com/63626
Niin ja muistakaa ennen videon katselua asentaa ilmainen WOT -lisäosa selaimeesi. En tiedä, että mistähän tuo meijän koneellekki tupsahti, kun en ole itse asentanut tuota naimalukkoa.
Kyllä minun tietääkseni ne siemenet pitää laittaa ihan toiseen aukkoon kuin suuhun, jos niitä lapsia haluaa tehdä.
Et muistanut katsoa videota loppuun, enimmäkseen siinä naidaan.
Raahessa on muuten myös suomen viidenneksi vilkkain satama. Vuosittain satamassa käy n. 800 laivaa. Enkä tarkoita nyt mitään kalasatamaa pienine veneineen. Kalasatamiakin on useita.
Se mitä tänne kaipaisin on henkilöjunaliikenne, harmi kun lopettivat sen aikoinaan. Vihannissa ja Siikajoellahan on asemat, kuntaliitoksen myötä on jotenkin hullunkurista, että pitää matkustaa sivukylille päädäkseen junan kyytiin.
Mutta noista sloganeista vielä.
Ei se täälläkään nyt kovin järkevä ole.
Ensin oli meri. Raahe.
Haapavesi on oikea takapajula, luotaantyöntävä ja hiljainen. Ei ainakaan ihmeen hyvä eikä Woimakeskus.
Haapavesi on sopivan rauhallinen kaupunki, Helsingissä ja Espoossa oli vähän liian meluista ja kiireistä, ihan hermoihin otti.
Ihana sammaloitua rauhas, joku emälukki joskus kulukee yli, mutta mitäpä tuosta, aikasa hallinnoi.