Mobiililaajakaista ja ZTE-mokkula (MF668a) "Ei verkkoa"

vain punainen palaa

MIssä mahtaa olla ongema, kun en tahdo saada Samsungin miniläppärissä (W7, Starter)) tuota uutta Saunalahden mobiililaajakaistaa toimimaan ja ZTE-mokkulan (MF668a) kanssa.

Asennuksen olen tehnyt pariin otteeseen ja se näyttää menevän läpi ihan ok, mutta hallintavalikossa mobiililaajakaistan kohdalla homma on "harmaana" ja lukee vain "Ei verkkoa" ja mokkulassa palaa punainen valo. Kokeilin ottaa palomuutia pois ja vaihdella usb-portteja, mutta ei auta. Ei kysy edes pin-koodia. Mokkula kyllä näky resurssinhallinnassa "CD-asema (E:) Mobiililaajakaista".

Ekalla kerralla kun asensin homman, niin toimi ihan ok ja kysyi pin-koodin ja yhtys toimi ok.

Sama mokkula toimii toisella läppärillä (W7) ihan ok eli mokkula tuntuu olevan kunnossa eli joku tuossa mokkulassa tökkii miniläppärin kanssa.

Missä voisi olla vikaa ja mitä temppuja kannattaisi kokeilla?

6

2319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Er

      Poista mokkula aina hallitusti USB-laitepoiston kautta.

    • Raga2

      Sama juttu, eli ei toimi mitenkään Vistassa, kaikki mahdolliset ajurit on ladattu, mutta tikku pysyy vain punaisena. NETTITIKKU-VITTU

    • Eemeli70

      Tuli taisteltua tuommoisen MF668:n kanssa yhden asiakkaan koneella, joten replytään nyt vanhaan ketjuun että jotkut googlettajat voivat saada asiaan apua.

      Eli ensin toiminut pari kertaa, sitten ilmeisesti porttia vaihdettu ja lakannut toimimasta. Aina harmaana. Toimii toisessa koneessa joten tikku ja SIM ehjiä.

      Itse epäilin että asiakaskoneen (vanha Acer-läppäri) ekan sukupoven usb2:t eivät tuota vain riittävästi virtaa. Y-kaapelilla kahden portin virrat ==> ei apua.

      Laitehallinta ei näytä huutomerkkejä, eikä laitteita näytä puuttuvan.

      Sitten uusin 3.0 -version softa Elisan sivuilta ja vanhan täydellinen asennuksenpoisto. Ei auta. Edelleen pysyy harmaana ja sanoo ei verkkoa.

      Poistin sitten vielä kertaalleen asennuksen ja laitoin windowsin haulla "hae myös piilo- ja järjestelmätiedostoista"-asetuksella hakemaan kaikki tiedostot joiden nimessä on ZTE. Kun haku oli valmis, kaikki roskakoriin. Näin poistui sekä vanha asennuskansio (jota uninstallointi ei poista) ja eritoten windows/system32-kansion alaiset kopiot vanhoista ajureista.

      Sen jälkeen uudelleenasennusyritys. Valittaa että asennus on kesken ja ei voi jatkaa. Siispä koneen uudelleenkäynnistys tiedostojen siivoamisen jälkeen. Sitten vielä Easycleaner hetkeksi koneeseen ja rekisteristä pois kaikki puuttuviin tiedostoihin näyttävät avaimet (en tiedä oliko tämä välttämätön, mutta on ollut tapana uninstalleja tehdessä).

      Sitten laitehallintaan ihmettelemään ja katsomaan, että nytpäs olikin sekä alkuperäinen ZTE-laite että kaksi uutta, ennennäkemätöntä ZTE-laitetta, joissa kaikissa huutomerkit. Kaikkiin valittiin ajurien päivitys, haluan-asentaa-omasta-sijainnista-tyyppisesti eikä automaatilla, jolloin ei tarvitse antaa edes sijaintia kun kone jo ehdottaa äskeisen asennuksen juuri ilmeisesti windows32/drivers:in alle siirtämiä ehjiä ajuritiedostoja jokaiseen ja huolii ne suoraan ja tikku herää henkiin.

      Ja lopuksi uudelleenasennus, tällä kertaa loppuun ilman valittamisia suoraan tikulta, softa käyntiin, ekalla painalluksella nettiin. Uudelleenkäynnistys. Nettiin. Uudelleenkäynnistys. Nettiin. Tikku pois kesken käytön ja taas takaisin. Nettiin. Jne jne, kunhan ei vain vaihda porttia, jossa tuota nettitikkua on käytetty. Vielä lopuksi asiakkaalle tarramerkintä oikean portin kohdalle, ettei uusiudu.

      Toivottavasti on jollekin apua.

      • Eemeli70

        Uups, unohtui aivan mainita että tämä faabeli koski XP:tä, josta sorit ketjun aloittajalle.


      • McMasa

        Kiitos Eemeli! Tämä toimi - onneksi tuli googlattua ennenkuin hakkasi päätä modeemiin liian pitkään. Taas yhdistää ongelmitta.


    • 1212ANREAS121212

      Itselläni ZTE:n malli MF93D pullistuu niin, että takakansi poksahti auki. V*ttu mitä p*skaa ja jutkuilua tämäkin touhu. Enää et saa edes akkua, p*rkele, itsellesi vaan sinulle vuokrataan joku Kiinassa max. eurolla kasattu p*skaläjä, joka ei ole siis edes muovikotelossa vaan tuollainen naurettava pussi, joka on nyt sen näköinen että voi räjähtää naamalle milloin tahansa.

      Ihmeellisessä ajassa elämme: et enää saa kuin vuokrata itsellesi asioita, joista olet kuitenkin maksanut kaupantekohetkellä kovan hinnan. Windows asentelee itsestään kansioita, ohjelmia ja muuta tarpeetonta p*skaa — siis minulle tarpeetonta; heille se on tärkeää mainostamista, pakottamista ja vakoilua! — siihen malliin että tulee kysyneeksi itseltään että omistaako tämän koneen ja käyttöjärjestelmän lisenssin minä, Microsoft vaiko jopa Google.

      Tuosta säälittävästä pussiakusta tulee mieleen kuvat joissa buddhalaiset askeetikkomunkit juovat Coca-Colaa pillillä läpinäkyvästä muovipussista, sillä eivät saa omistaa mitään — edes lasipulloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      139
      6631
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      583
      2386
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      46
      1660
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1371
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1222
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      66
      1048
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1042
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1029
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      956
    Aihe