Koko elämämme ajan meille on hoettu: Suomi on kaksikielinen maa, ruotsin kieli on toinen kotimaa, ruotsinkieli on kansalliskielemme. Kaikki keskustelut päättyvät toteamukseen, että Suomi on kaksikielinen maa ja piste.
Suomi ei ole kaksikielinen maa. Suomi ei ole koskaan ollut todellisuudessa kaksikielinen maa. Sen kuolleempi ei kaksikielisyys voisi olla kuin se on tällä hetkellä.
Ottakaapa esille Suomen kartta ja merkitkää siihen kaksikieliset kunnat ja ruotsinkielisten osuus prosentteina. Katsokaapa sitten karttaa ja miettikää, voiko maa, jossa asuu hyvin pienellä alueella rannikolla kaksikielisiä suomalaisia, n.5% koko väestöstä, voiko tuo maa olla kaksikielinen. Voiko maa, jonka väestöstä suurin osa ei koko elämänsä aikana kuule ruotsia, olla kaksikielinen. Voiko ruotsi olla toinen kotimainen, jos väestöstä suurin osa ei koko elämänsä aikana kuule ruotsia.Useimpien suomenkielisten on vaikea ymmärtää, että ruotsi on toinen kotimainen ja on osa identiteettiä, kun lähimmät ruotsinkieliset ovat usein 500-1000 kilometrin päässä.
Kielilaki 6/1922 on aivokuolleena syntynyt laki. Lähes sata vuotta sitä on hengityskoneessa tekohengitetty, koska ruotsinkieliset eivät ole halunneet myöntää, että Ruotsin vallan aika on ohi. Tuon hengityskoneen käyttäjiksi on valjastettu koko 5-miljoonainen suomenkielinen väestö.
Asettakaamme tavoitteeksi, että Suomen itsenäisyyden 100-vuotispäivänä 6.12.2017 vedetään töpseli seinästä ja järjestetään juhlalliset hautajaiset, päästetään vihdoinkin kunniallisesti kielilaki haudan lepoon.
Suomi ei ole kaksikielinen maa
5
335
Vastaukset
- Kyllä!
Upeaa tekstiä! Kerrankin joku tiivisti koko homman idean ilman mitään ylilyöntejä. En voisi olla enempää samaa mieltä!
- Herätkää!
Tähän kontekstiin liittyy voimakas uusi uhka: yliopistot ryhtyvät antamaan maisteritason opintoja vain englanniksi ja RUOTSIKSI, kuten Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu ensimmäisenä on ilmoittanut tekevänsä.
Eli ruotsia ei suinkaan heitetä menemään, vaan ennustan, että itsenäisyyspäivänä 2017 jo useampi yliopisto on järjestänyt suomen kielelle juhlalliset hautajaiset.
Asiahan tullaan tuomaan eduskuntaan, koska se vaatii lainmuutoksen. Nykyäänhän yliopistolaissa määritellään, että opiskelijalla on oikeus suorittaa opintonsa suomen tai ruotsin kielillä. Kokoomuksen ja RKP:n voimin uusi laki tulee takaamaan opiskelun englannin ja ruotsin kielillä. - .linkki.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131
18vee täyttäneet voivat allekirjoittaa kannatuksen vaikkapa pankkitunnuksilla.
Projektin ytimessä:
-Vapaa kielivalinta ry
-Suomalaisuuden liitto
-Kokoomusnuoret
-PS-nuoret
http://ruotsivapaaehtoiseksi.fi
http://www.vapaakielivalinta.fi
http://www.suomalaisuudenliitto.fi
http://www.pakkoruotsi.net - Kyllä
Toki tuo kansalaisaloite on ihan hyvä juttu, mutta niin kauan kun RKP liittolaisineen palloilevat hallituksessa, ei tuo pääsisi koskaan käsittelyä pidemmälle.
Tämä voi olla toki vain huhukin, mutta olen kuullut, että RKP:tä ei voida poistaa hallituksesta nykyisen lainsäädännön nojalla. Onko sillä siis jonkinlainen erityisasema?
Ehkäpä pitäisi tehdä kansalaisaloite RKP:n kriminalisoinniksi. höh höh:) - Kyllä
Väkisin vääntämällä joutuu tuota svenskaa puolustamaan. Puhuu jatkuvasti itsensä pussiin.
http://www.youtube.com/watch?v=Hu6-X1RxagI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370