Lisämaksu lihaville

Lentomatkustajille. ihan oikein.. Mitä painavampi sitä kovempi maksu.
jos esim. Airbus A320 kaikki (150) matkustajaa painaisivat 120 kg. tekisi tiukkaa että kone pääsisi edes ilmaan. Konetyypin max. kuorma n. 17000 kg.
http://www.iltalehti.fi/matkajutut/2012031115310965_ma.shtml
6213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vieruskaverin pitäisi saada alennusta, koska tämä lihavampi pursuaa yli istuimen käsinojien.

Äänestä

Totta, jos maksu laitetaan suoraan painon mukaan olisi se jotain 10c/10kg

Äänestä

Samalla voisi laittaa lisämaksun ainakin myös seuraaville:

- koko lennon huutavat sylivauvat
- penkkejä potkivat päiväkoti-ikäiset
- käyttäytymiskyvyttömät teinit
- idiootit nuoret aikuiset
- ääliöt 40-kymmpiset dokaavat äidit
- eläkeikää lähestyvät "minä tiedän kaikesta kaiken" -ihmiset
- penkin selkänojaa kallistavat ihmiset
- vessassa yli 1 kerran lennolla ramppaavat ihmiset
- käytävillä notkuvat ihmiset
- turhia käsimatkatavaroita matkustamoon raahaavat ihmiset
- liian kevyet aikuiset, koneeseen tankataan turhaan liikaa kerosiinia painolastiksi

jne...

Ei taida onnistua?

Äänestä

Mieluummin istun, 50-kiloinen, pehmeän ja lämpimän läskipulleron vieressä kuin menisin koneeseen, joka olisi varattu meille ruipeloille, ja jossa istuimia olisi entisestään pienennetty. Luisevat hartiat molemmin puolin painaisivat ohuen nahkani läpi kolisten omiin luihini, kun istuisimme kuin laihat sillit miniminipurkissa. Kamalaa!

Niin kauan kuin koneeseen pääsevät keskivertoa isommatkin (pitemmät ja paksummat) ihmiset, penkit on pakko tehdä hiukan isommiksi, ja se merkitsee meille laiheliineille lentomukavuutta.

Minusta olisi hyvä sellainen systeemi, että matkustaja tavaroineen saisi painaa yhteensä, sanotaanko nyt sata kiloa, minkä yli menevältä osalte veloitettaisiin lisämaksua. Minusta on väärin, että saan ottaa vain sen parikymmentä kiloa ja käsitavarat, kun perässäni tuleva sotanorsu saa tuoda lisäkseen samaiset kilomäärät hänkin.

Tuohon edelliseen listaan: lisämaksua niiltä, jotka varaavat itselleen koko matkaksi yhteisen käsinojan.

Äänestä

Juu ilmeisesti lihavuus on AINA itseaiheutettu ja sitä kautta verrattavissa rikokseen. Toisaalta kun puhtaan lentokoneen penkkienvälistä, ihmisten keskipituudesta ja painosta, sisustukset ovat ilmeisesti suunniteltu kääpiöille?

Tänä päivänä Euroopan, Ausralian ja USA:n miesten keskipituus on siinä 180 sentin vaiheilla, noin 190 senttiset ovat varsin yleisiä. Jos tällainen normaalimies on lihoo vähänkin paino heilahtaa yli 100 kilon, eikä välttämättä puhuta vielä mistään läskeistä. Toisaalta on hyvin arveluttavaa haukkua 195 senttistä ja 120 kiloista urheilijaa läskiksi ;D

Raajojen pituus vaikuttaa yhtä paljon kun paino, 190 senttien on helisemässä lomalennolla joka on penkitetty 180 senttisille max. Käytäntö on soittanut että hartiatila loppuu äkkiä jos rinnakkain on kolme 180 senttistä rotevaa, mutta ei lihavaa miestä. No onneksi on näitä siroja naisia joita voi aina sulloa väliin tasoittamaan tilantarpeita. ;D

Kaiken kaikkiaan tuo paino- ja ihmisen koko luokitteluperusteen on varsin arka paikka. Siinä bisnestään varjeleva lentoyhtiö saa miettiä monesti ennen kun uskaltaa mennä moiseen luokitteluun. Säästetäänkö koneen keveydessä, lentolöpöä kuinka paljon ja hävitäänkö matkustajakadossa minkä verran - siinäpä vasta kysymys?

Äänestä

Voisi laskea kuinka paljon yksi kilo nostaa esim 500 paikkaisen lentokoneen kulutusta 100 ilmakilometriä kohden.

Eli miellellään maksetaan noi muutamat sentin ylipainosta ;)

Tietenkin "isokokoiset" ihmiset on asia erikseen, koska hehän vie tilaa monen penkin verran, mutta paino ei juurikaan asiaan vaikuta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkustaja72kg. kirjoitti:

Lentomatkustajille. ihan oikein.. Mitä painavampi sitä kovempi maksu.
jos esim. Airbus A320 kaikki (150) matkustajaa painaisivat 120 kg. tekisi tiukkaa että kone pääsisi edes ilmaan. Konetyypin max. kuorma n. 17000 kg.
http://www.iltalehti.fi/matkajutut/2012031115310965_ma.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu