täällä itäisellä uudellamaalla 3G kapasiteetti on jo ylittynyt ja nyt aijon siirtyä 4G käyttäjäksi, mutta miten homma käytännössä nyt etenee?
4G yhteyden käyttöön otto
sohva ruokapöytään
10728
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ihan ensimmäiseksi sinun pitää varmistua että alueellasi on 4G tukiasema. saunalahden kuuluvuus osiosta näet 4G kuuluvuudet ja kannattaa asia varmistaa vielä asiakaspalvelusta sillä kartta on hieman epäselvä.
kun varmistut että alueellasi on 4G tukiasema teet saunalahden kanssa data sopimuksen myös 4G yhteydestä. tällöin saat 4G tikun sekä tupla liittymä alennuksen kahdesta saunalahden palvelusta. alennus on voimassa niin pitkään kuin sinulla on vanhaa sopimusta jäljellä.
jos käytössäsi on reititin niin varmista että se tukee 4G yhteyttä.
Itäinen Uusimaa ? Ei taida olla vielä 4G yhteyksiä käytettävissä, ehkä 2-3 vuoden kuluttua. Katso nyt kuitenkin Elisan 4G kuuluvuuskarttaa, sama kartta käy Saunalahdellekkin.
Muistathan että kuuluvuuskartan UMTS Dual Carrier on sama 3G, jota käytät tälläkin hetkellä. Jos se on jo tukossa, täytyy vain odotella 4G-verkkoa (wimax/LTE).
Katoin 4G karttaa, ei ole Itäuusimaalla mitään 4G systeemejä, Helsinki taitaa olla lähin.
eikö siis voikkaan vaan vaihtaa 3G:tä 4G:si, jos siis on vielä vanhaa 3G sopimusta jäljellä? niin että 3G loppuisi ja saisi tilalle 4G:n, tietysti alkaisi alusta kahden vuoden sopimus ja hintakin olisi korkeampi. jääkö siis kuitenkin sitten vielä se 3G:kin sopimus voimaan, eli on sitten kaksi sopimusta. niinkö se sitten menisi?
voi toki myös muuttaa 3G sopimuksen 4G sopimukseksi, mutta silloin ei saa tupla liittymä alennusta.
tuleeko sitten edullisemmaksi sen tuplaliittymä alennuksen kanssa kuin jos olisi pelkkä 4G?
3G nettitikun voi päivittää 4G nettitikkuun vaikka olis sopimusta vielä kesken. Juuri viime viikolla soitteli saunalahti mulle päin ja päivitettiin mun tikku 4G-yhteyteen vaikka sopimusta 3G:stä vielä vuoden verran jäljellä. Eikä siis tarvii maksaa molemmista koska 3G kai katkaistaan sit kun saan sen 4G:n tai jotenkin niin sen meni mitä ne sieltä sano :) Nyt ootellaan sit koska uus tikku tulee ja päästään kokeileen sitä. Voin tulla sit kertoon miten käy nopeudelle, asun meinaan siinä turun liepehillä tarvasjoella jossa ei tuon elisan kartan mukaan oo kun 3G-verkkoa...
Jos joku havittelee Saunalahden 4g liittymää Seinäjoen pohjan alueella niin ei toimi, vaikka kaupustelija niin väittikin. Pitää tyytyä kalliiseen anvian liittymään.
saunalahti 4g seinäjoki pohja
EI TOIMI KUPITTAAN TURUSSA KAN 4G LTE SUPER SAUNALAHTI KUN EI 3G TOIMIA KUNOLLA EES